| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | speech disorder |
| ruotsi | talhinder, talrubbning, talstörning, talsvårighet |
| tanska | talefejl |
| turkki | konuşma bozukluğu |
| unkari | beszédhiba |
| Monikko | puhehäiriöt | Genetiivi | puhehäiriön |
| Monikon genetiivi | puhehäiriöiden | Monikon genetiivi | puhehäiriöitten |
| Partitiivi | puhehäiriötä | Monikon partitiivi | puhehäiriöitä |
| Inessiivi | puhehäiriössä | Monikon inessiivi | puhehäiriöissä |
| Elatiivi | puhehäiriöstä | Monikon elatiivi | puhehäiriöistä |
| Illatiivi | puhehäiriöön | Monikon illatiivi | puhehäiriöihin |
| Adessiivi | puhehäiriöllä | Monikon adessiivi | puhehäiriöillä |
| Ablatiivi | puhehäiriöltä | Monikon ablatiivi | puhehäiriöiltä |
| Allatiivi | puhehäiriölle | Monikon allatiivi | puhehäiriöille |
| Essiivi | puhehäiriönä | Monikon essiivi | puhehäiriöinä |
| Translatiivi | puhehäiriöksi | Monikon translatiivi | puhehäiriöiksi |
| Monikon instruktiivi | puhehäiriöin | Abessiivi | puhehäiriöttä |
| Monikon abessiivi | puhehäiriöittä | Monikon akkusatiivi | puhehäiriöt |