| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | macadamiapähkinät | Genetiivi | macadamiapähkinän |
| Monikon genetiivi | macadamiapähkinöiden | Monikon genetiivi | macadamiapähkinöitten |
| Partitiivi | macadamiapähkinää | Monikon partitiivi | macadamiapähkinöitä |
| Inessiivi | macadamiapähkinässä | Monikon inessiivi | macadamiapähkinöissä |
| Elatiivi | macadamiapähkinästä | Monikon elatiivi | macadamiapähkinöistä |
| Illatiivi | macadamiapähkinään | Monikon illatiivi | macadamiapähkinöihin |
| Adessiivi | macadamiapähkinällä | Monikon adessiivi | macadamiapähkinöillä |
| Ablatiivi | macadamiapähkinältä | Monikon ablatiivi | macadamiapähkinöiltä |
| Allatiivi | macadamiapähkinälle | Monikon allatiivi | macadamiapähkinöille |
| Essiivi | macadamiapähkinänä | Monikon essiivi | macadamiapähkinöinä |
| Translatiivi | macadamiapähkinäksi | Monikon translatiivi | macadamiapähkinöiksi |
| Monikon instruktiivi | macadamiapähkinöin | Abessiivi | macadamiapähkinättä |
| Monikon abessiivi | macadamiapähkinöittä | Monikon akkusatiivi | macadamiapähkinät |