| Monikko | kanadannäädät | Genetiivi | kanadannäädän |
| Monikon genetiivi | kanadannäätien | Partitiivi | kanadannäätää |
| Monikon partitiivi | kanadannäätiä | Inessiivi | kanadannäädässä |
| Monikon inessiivi | kanadannäädissä | Elatiivi | kanadannäädästä |
| Monikon elatiivi | kanadannäädistä | Illatiivi | kanadannäätään |
| Monikon illatiivi | kanadannäätiin | Adessiivi | kanadannäädällä |
| Monikon adessiivi | kanadannäädillä | Ablatiivi | kanadannäädältä |
| Monikon ablatiivi | kanadannäädiltä | Allatiivi | kanadannäädälle |
| Monikon allatiivi | kanadannäädille | Essiivi | kanadannäätänä |
| Monikon essiivi | kanadannäätinä | Translatiivi | kanadannäädäksi |
| Monikon translatiivi | kanadannäädiksi | Monikon instruktiivi | kanadannäädin |
| Abessiivi | kanadannäädättä | Monikon abessiivi | kanadannäädittä |
| Monikon akkusatiivi | kanadannäädät |