Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopienipäisetMonikkopienipäiseni
MonikkopienipäisesiMonikkopienipäisemme
MonikkopienipäisenneMonikkopienipäisensä
GenetiivipienipäisenGenetiivipienipäiseni
GenetiivipienipäisesiGenetiivipienipäisemme
GenetiivipienipäisenneGenetiivipienipäisensä
Monikon genetiivipienipäistenMonikon genetiivipienipäisien
Monikon genetiivipienipäisteniMonikon genetiivipienipäisieni
Monikon genetiivipienipäistesiMonikon genetiivipienipäisiesi
Monikon genetiivipienipäistemmeMonikon genetiivipienipäisiemme
Monikon genetiivipienipäistenneMonikon genetiivipienipäisienne
Monikon genetiivipienipäistensäMonikon genetiivipienipäisiensä
PartitiivipienipäistäPartitiivipienipäistäni
PartitiivipienipäistäsiPartitiivipienipäistämme
PartitiivipienipäistännePartitiivipienipäistään
PartitiivipienipäistänsäMonikon partitiivipienipäisiä
Monikon partitiivipienipäisiäniMonikon partitiivipienipäisiäsi
Monikon partitiivipienipäisiämmeMonikon partitiivipienipäisiänne
Monikon partitiivipienipäisiäänMonikon partitiivipienipäisiänsä
InessiivipienipäisessäInessiivipienipäisessäni
InessiivipienipäisessäsiInessiivipienipäisessämme
InessiivipienipäisessänneInessiivipienipäisessään
InessiivipienipäisessänsäMonikon inessiivipienipäisissä
Monikon inessiivipienipäisissäniMonikon inessiivipienipäisissäsi
Monikon inessiivipienipäisissämmeMonikon inessiivipienipäisissänne
Monikon inessiivipienipäisissäänMonikon inessiivipienipäisissänsä
ElatiivipienipäisestäElatiivipienipäisestäni
ElatiivipienipäisestäsiElatiivipienipäisestämme
ElatiivipienipäisestänneElatiivipienipäisestään
ElatiivipienipäisestänsäMonikon elatiivipienipäisistä
Monikon elatiivipienipäisistäniMonikon elatiivipienipäisistäsi
Monikon elatiivipienipäisistämmeMonikon elatiivipienipäisistänne
Monikon elatiivipienipäisistäänMonikon elatiivipienipäisistänsä
IllatiivipienipäiseenIllatiivipienipäiseeni
IllatiivipienipäiseesiIllatiivipienipäiseemme
IllatiivipienipäiseenneIllatiivipienipäiseensä
Monikon illatiivipienipäisiinMonikon illatiivipienipäisiini
Monikon illatiivipienipäisiisiMonikon illatiivipienipäisiimme
Monikon illatiivipienipäisiinneMonikon illatiivipienipäisiinsä
AdessiivipienipäiselläAdessiivipienipäiselläni
AdessiivipienipäiselläsiAdessiivipienipäisellämme
AdessiivipienipäisellänneAdessiivipienipäisellään
AdessiivipienipäisellänsäMonikon adessiivipienipäisillä
Monikon adessiivipienipäisilläniMonikon adessiivipienipäisilläsi
Monikon adessiivipienipäisillämmeMonikon adessiivipienipäisillänne
Monikon adessiivipienipäisilläänMonikon adessiivipienipäisillänsä
AblatiivipienipäiseltäAblatiivipienipäiseltäni
AblatiivipienipäiseltäsiAblatiivipienipäiseltämme
AblatiivipienipäiseltänneAblatiivipienipäiseltään
AblatiivipienipäiseltänsäMonikon ablatiivipienipäisiltä
Monikon ablatiivipienipäisiltäniMonikon ablatiivipienipäisiltäsi
Monikon ablatiivipienipäisiltämmeMonikon ablatiivipienipäisiltänne
Monikon ablatiivipienipäisiltäänMonikon ablatiivipienipäisiltänsä
AllatiivipienipäiselleAllatiivipienipäiselleni
AllatiivipienipäisellesiAllatiivipienipäisellemme
AllatiivipienipäisellenneAllatiivipienipäiselleen
AllatiivipienipäisellensäMonikon allatiivipienipäisille
Monikon allatiivipienipäisilleniMonikon allatiivipienipäisillesi
Monikon allatiivipienipäisillemmeMonikon allatiivipienipäisillenne
Monikon allatiivipienipäisilleenMonikon allatiivipienipäisillensä
EssiivipienipäisenäEssiivipienipäisenäni
EssiivipienipäisenäsiEssiivipienipäisenämme
EssiivipienipäisenänneEssiivipienipäisenään
EssiivipienipäisenänsäMonikon essiivipienipäisinä
Monikon essiivipienipäisinäniMonikon essiivipienipäisinäsi
Monikon essiivipienipäisinämmeMonikon essiivipienipäisinänne
Monikon essiivipienipäisinäänMonikon essiivipienipäisinänsä
TranslatiivipienipäiseksiTranslatiivipienipäisekseni
TranslatiivipienipäiseksesiTranslatiivipienipäiseksemme
TranslatiivipienipäiseksenneTranslatiivipienipäisekseen
TranslatiivipienipäiseksensäMonikon translatiivipienipäisiksi
Monikon translatiivipienipäisikseniMonikon translatiivipienipäisiksesi
Monikon translatiivipienipäisiksemmeMonikon translatiivipienipäisiksenne
Monikon translatiivipienipäisikseenMonikon translatiivipienipäisiksensä
Monikon instruktiivipienipäisinAbessiivipienipäisettä
AbessiivipienipäisettäniAbessiivipienipäisettäsi
AbessiivipienipäisettämmeAbessiivipienipäisettänne
AbessiivipienipäisettäänAbessiivipienipäisettänsä
Monikon abessiivipienipäisittäMonikon abessiivipienipäisittäni
Monikon abessiivipienipäisittäsiMonikon abessiivipienipäisittämme
Monikon abessiivipienipäisittänneMonikon abessiivipienipäisittään
Monikon abessiivipienipäisittänsäMonikon komitatiivipienipäisine
Monikon komitatiivipienipäisineniMonikon komitatiivipienipäisinesi
Monikon komitatiivipienipäisinemmeMonikon komitatiivipienipäisinenne
Monikon komitatiivipienipäisineenMonikon komitatiivipienipäisinensä
KomparatiivipienipäisempiSuperlatiivipienipäiin
Monikon akkusatiivipienipäisetMonikon akkusatiivipienipäiseni
Monikon akkusatiivipienipäisesiMonikon akkusatiivipienipäisemme
Monikon akkusatiivipienipäisenneMonikon akkusatiivipienipäisensä
AkkusatiivipienipäiseniAkkusatiivipienipäisesi
AkkusatiivipienipäisemmeAkkusatiivipienipäisenne
Akkusatiivipienipäisensä