| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | teatterikiikarit | Genetiivi | teatterikiikarin |
| Monikon genetiivi | teatterikiikarien | Monikon genetiivi | teatterikiikareiden |
| Monikon genetiivi | teatterikiikareitten | Partitiivi | teatterikiikaria |
| Monikon partitiivi | teatterikiikareita | Monikon partitiivi | teatterikiikareja |
| Inessiivi | teatterikiikarissa | Monikon inessiivi | teatterikiikareissa |
| Elatiivi | teatterikiikarista | Monikon elatiivi | teatterikiikareista |
| Illatiivi | teatterikiikariin | Monikon illatiivi | teatterikiikareihin |
| Adessiivi | teatterikiikarilla | Monikon adessiivi | teatterikiikareilla |
| Ablatiivi | teatterikiikarilta | Monikon ablatiivi | teatterikiikareilta |
| Allatiivi | teatterikiikarille | Monikon allatiivi | teatterikiikareille |
| Essiivi | teatterikiikarina | Monikon essiivi | teatterikiikareina |
| Translatiivi | teatterikiikariksi | Monikon translatiivi | teatterikiikareiksi |
| Monikon instruktiivi | teatterikiikarein | Abessiivi | teatterikiikaritta |
| Monikon abessiivi | teatterikiikareitta | Monikon akkusatiivi | teatterikiikarit |