| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lusikkahaarukat | Genetiivi | lusikkahaarukan |
| Monikon genetiivi | lusikkahaarukoiden | Monikon genetiivi | lusikkahaarukoitten |
| Monikon genetiivi | lusikkahaarukkojen | Partitiivi | lusikkahaarukkaa |
| Monikon partitiivi | lusikkahaarukoita | Monikon partitiivi | lusikkahaarukkoja |
| Inessiivi | lusikkahaarukassa | Monikon inessiivi | lusikkahaarukoissa |
| Elatiivi | lusikkahaarukasta | Monikon elatiivi | lusikkahaarukoista |
| Illatiivi | lusikkahaarukkaan | Monikon illatiivi | lusikkahaarukoihin |
| Monikon illatiivi | lusikkahaarukkoihin | Adessiivi | lusikkahaarukalla |
| Monikon adessiivi | lusikkahaarukoilla | Ablatiivi | lusikkahaarukalta |
| Monikon ablatiivi | lusikkahaarukoilta | Allatiivi | lusikkahaarukalle |
| Monikon allatiivi | lusikkahaarukoille | Essiivi | lusikkahaarukkana |
| Monikon essiivi | lusikkahaarukkoina | Translatiivi | lusikkahaarukaksi |
| Monikon translatiivi | lusikkahaarukoiksi | Monikon instruktiivi | lusikkahaarukoin |
| Abessiivi | lusikkahaarukatta | Monikon abessiivi | lusikkahaarukoitta |
| Monikon akkusatiivi | lusikkahaarukat |