| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | nahkaiset | Monikko | nahkaiseni |
| Monikko | nahkaisesi | Monikko | nahkaisemme |
| Monikko | nahkaisenne | Monikko | nahkaisensa |
| Genetiivi | nahkaisen | Genetiivi | nahkaiseni |
| Genetiivi | nahkaisesi | Genetiivi | nahkaisemme |
| Genetiivi | nahkaisenne | Genetiivi | nahkaisensa |
| Monikon genetiivi | nahkaisten | Monikon genetiivi | nahkaisien |
| Monikon genetiivi | nahkaisteni | Monikon genetiivi | nahkaisieni |
| Monikon genetiivi | nahkaistesi | Monikon genetiivi | nahkaisiesi |
| Monikon genetiivi | nahkaistemme | Monikon genetiivi | nahkaisiemme |
| Monikon genetiivi | nahkaistenne | Monikon genetiivi | nahkaisienne |
| Monikon genetiivi | nahkaistensa | Monikon genetiivi | nahkaisiensa |
| Partitiivi | nahkaista | Partitiivi | nahkaistani |
| Partitiivi | nahkaistasi | Partitiivi | nahkaistamme |
| Partitiivi | nahkaistanne | Partitiivi | nahkaistaan |
| Partitiivi | nahkaistansa | Monikon partitiivi | nahkaisia |
| Monikon partitiivi | nahkaisiani | Monikon partitiivi | nahkaisiasi |
| Monikon partitiivi | nahkaisiamme | Monikon partitiivi | nahkaisianne |
| Monikon partitiivi | nahkaisiaan | Monikon partitiivi | nahkaisiansa |
| Inessiivi | nahkaisessa | Inessiivi | nahkaisessani |
| Inessiivi | nahkaisessasi | Inessiivi | nahkaisessamme |
| Inessiivi | nahkaisessanne | Inessiivi | nahkaisessaan |
| Inessiivi | nahkaisessansa | Monikon inessiivi | nahkaisissa |
| Monikon inessiivi | nahkaisissani | Monikon inessiivi | nahkaisissasi |
| Monikon inessiivi | nahkaisissamme | Monikon inessiivi | nahkaisissanne |
| Monikon inessiivi | nahkaisissaan | Monikon inessiivi | nahkaisissansa |
| Elatiivi | nahkaisesta | Elatiivi | nahkaisestani |
| Elatiivi | nahkaisestasi | Elatiivi | nahkaisestamme |
| Elatiivi | nahkaisestanne | Elatiivi | nahkaisestaan |
| Elatiivi | nahkaisestansa | Monikon elatiivi | nahkaisista |
| Monikon elatiivi | nahkaisistani | Monikon elatiivi | nahkaisistasi |
| Monikon elatiivi | nahkaisistamme | Monikon elatiivi | nahkaisistanne |
| Monikon elatiivi | nahkaisistaan | Monikon elatiivi | nahkaisistansa |
| Illatiivi | nahkaiseen | Illatiivi | nahkaiseeni |
| Illatiivi | nahkaiseesi | Illatiivi | nahkaiseemme |
| Illatiivi | nahkaiseenne | Illatiivi | nahkaiseensa |
| Monikon illatiivi | nahkaisiin | Monikon illatiivi | nahkaisiini |
| Monikon illatiivi | nahkaisiisi | Monikon illatiivi | nahkaisiimme |
| Monikon illatiivi | nahkaisiinne | Monikon illatiivi | nahkaisiinsa |
| Adessiivi | nahkaisella | Adessiivi | nahkaisellani |
| Adessiivi | nahkaisellasi | Adessiivi | nahkaisellamme |
| Adessiivi | nahkaisellanne | Adessiivi | nahkaisellaan |
| Adessiivi | nahkaisellansa | Monikon adessiivi | nahkaisilla |
| Monikon adessiivi | nahkaisillani | Monikon adessiivi | nahkaisillasi |
| Monikon adessiivi | nahkaisillamme | Monikon adessiivi | nahkaisillanne |
| Monikon adessiivi | nahkaisillaan | Monikon adessiivi | nahkaisillansa |
| Ablatiivi | nahkaiselta | Ablatiivi | nahkaiseltani |
| Ablatiivi | nahkaiseltasi | Ablatiivi | nahkaiseltamme |
| Ablatiivi | nahkaiseltanne | Ablatiivi | nahkaiseltaan |
| Ablatiivi | nahkaiseltansa | Monikon ablatiivi | nahkaisilta |
| Monikon ablatiivi | nahkaisiltani | Monikon ablatiivi | nahkaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | nahkaisiltamme | Monikon ablatiivi | nahkaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | nahkaisiltaan | Monikon ablatiivi | nahkaisiltansa |
| Allatiivi | nahkaiselle | Allatiivi | nahkaiselleni |
| Allatiivi | nahkaisellesi | Allatiivi | nahkaisellemme |
| Allatiivi | nahkaisellenne | Allatiivi | nahkaiselleen |
| Allatiivi | nahkaisellensa | Monikon allatiivi | nahkaisille |
| Monikon allatiivi | nahkaisilleni | Monikon allatiivi | nahkaisillesi |
| Monikon allatiivi | nahkaisillemme | Monikon allatiivi | nahkaisillenne |
| Monikon allatiivi | nahkaisilleen | Monikon allatiivi | nahkaisillensa |
| Essiivi | nahkaisena | Essiivi | nahkaisenani |
| Essiivi | nahkaisenasi | Essiivi | nahkaisenamme |
| Essiivi | nahkaisenanne | Essiivi | nahkaisenaan |
| Essiivi | nahkaisenansa | Monikon essiivi | nahkaisina |
| Monikon essiivi | nahkaisinani | Monikon essiivi | nahkaisinasi |
| Monikon essiivi | nahkaisinamme | Monikon essiivi | nahkaisinanne |
| Monikon essiivi | nahkaisinaan | Monikon essiivi | nahkaisinansa |
| Translatiivi | nahkaiseksi | Translatiivi | nahkaisekseni |
| Translatiivi | nahkaiseksesi | Translatiivi | nahkaiseksemme |
| Translatiivi | nahkaiseksenne | Translatiivi | nahkaisekseen |
| Translatiivi | nahkaiseksensa | Monikon translatiivi | nahkaisiksi |
| Monikon translatiivi | nahkaisikseni | Monikon translatiivi | nahkaisiksesi |
| Monikon translatiivi | nahkaisiksemme | Monikon translatiivi | nahkaisiksenne |
| Monikon translatiivi | nahkaisikseen | Monikon translatiivi | nahkaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | nahkaisin | Abessiivi | nahkaisetta |
| Abessiivi | nahkaisettani | Abessiivi | nahkaisettasi |
| Abessiivi | nahkaisettamme | Abessiivi | nahkaisettanne |
| Abessiivi | nahkaisettaan | Abessiivi | nahkaisettansa |
| Monikon abessiivi | nahkaisitta | Monikon abessiivi | nahkaisittani |
| Monikon abessiivi | nahkaisittasi | Monikon abessiivi | nahkaisittamme |
| Monikon abessiivi | nahkaisittanne | Monikon abessiivi | nahkaisittaan |
| Monikon abessiivi | nahkaisittansa | Monikon komitatiivi | nahkaisine |
| Monikon komitatiivi | nahkaisineni | Monikon komitatiivi | nahkaisinesi |
| Monikon komitatiivi | nahkaisinemme | Monikon komitatiivi | nahkaisinenne |
| Monikon komitatiivi | nahkaisineen | Monikon komitatiivi | nahkaisinensa |
| Komparatiivi | nahkaisempi | Superlatiivi | nahkaisin |
| Monikon akkusatiivi | nahkaiset | Monikon akkusatiivi | nahkaiseni |
| Monikon akkusatiivi | nahkaisesi | Monikon akkusatiivi | nahkaisemme |
| Monikon akkusatiivi | nahkaisenne | Monikon akkusatiivi | nahkaisensa |
| Akkusatiivi | nahkaiseni | Akkusatiivi | nahkaisesi |
| Akkusatiivi | nahkaisemme | Akkusatiivi | nahkaisenne |
| Akkusatiivi | nahkaisensa |