| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | arkikielessä | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| Monikko | säämiskät | Genetiivi | säämiskän |
| Monikon genetiivi | säämisköiden | Monikon genetiivi | säämisköitten |
| Monikon genetiivi | säämisköjen | Partitiivi | säämiskää |
| Monikon partitiivi | säämisköitä | Monikon partitiivi | säämisköjä |
| Inessiivi | säämiskässä | Monikon inessiivi | säämisköissä |
| Elatiivi | säämiskästä | Monikon elatiivi | säämisköistä |
| Illatiivi | säämiskään | Monikon illatiivi | säämisköihin |
| Adessiivi | säämiskällä | Monikon adessiivi | säämisköillä |
| Ablatiivi | säämiskältä | Monikon ablatiivi | säämisköiltä |
| Allatiivi | säämiskälle | Monikon allatiivi | säämisköille |
| Essiivi | säämiskänä | Monikon essiivi | säämisköinä |
| Translatiivi | säämiskäksi | Monikon translatiivi | säämisköiksi |
| Monikon instruktiivi | säämisköin | Abessiivi | säämiskättä |
| Monikon abessiivi | säämisköittä | Monikon akkusatiivi | säämiskät |