Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
5.
6.vanhahtava
7.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
8.
9.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ainutlaatuisen hyvä, vertaansa vailla oleva

Taivutusmuodot

MonikkoverrattomatMonikkoverrattomani
MonikkoverrattomasiMonikkoverrattomamme
MonikkoverrattomanneMonikkoverrattomansa
GenetiiviverrattomanGenetiiviverrattomani
GenetiiviverrattomasiGenetiiviverrattomamme
GenetiiviverrattomanneGenetiiviverrattomansa
Monikon genetiiviverrattomienMonikon genetiiviverrattomieni
Monikon genetiiviverrattomiesiMonikon genetiiviverrattomiemme
Monikon genetiiviverrattomienneMonikon genetiiviverrattomiensa
PartitiiviverratontaPartitiiviverratontani
PartitiiviverratontasiPartitiiviverratontamme
PartitiiviverratontannePartitiiviverratontaan
PartitiiviverratontansaMonikon partitiiviverrattomia
Monikon partitiiviverrattomianiMonikon partitiiviverrattomiasi
Monikon partitiiviverrattomiammeMonikon partitiiviverrattomianne
Monikon partitiiviverrattomiaanMonikon partitiiviverrattomiansa
InessiiviverrattomassaInessiiviverrattomassani
InessiiviverrattomassasiInessiiviverrattomassamme
InessiiviverrattomassanneInessiiviverrattomassaan
InessiiviverrattomassansaMonikon inessiiviverrattomissa
Monikon inessiiviverrattomissaniMonikon inessiiviverrattomissasi
Monikon inessiiviverrattomissammeMonikon inessiiviverrattomissanne
Monikon inessiiviverrattomissaanMonikon inessiiviverrattomissansa
ElatiiviverrattomastaElatiiviverrattomastani
ElatiiviverrattomastasiElatiiviverrattomastamme
ElatiiviverrattomastanneElatiiviverrattomastaan
ElatiiviverrattomastansaMonikon elatiiviverrattomista
Monikon elatiiviverrattomistaniMonikon elatiiviverrattomistasi
Monikon elatiiviverrattomistammeMonikon elatiiviverrattomistanne
Monikon elatiiviverrattomistaanMonikon elatiiviverrattomistansa
IllatiiviverrattomaanIllatiiviverrattomaani
IllatiiviverrattomaasiIllatiiviverrattomaamme
IllatiiviverrattomaanneIllatiiviverrattomaansa
Monikon illatiiviverrattomiinMonikon illatiiviverrattomiini
Monikon illatiiviverrattomiisiMonikon illatiiviverrattomiimme
Monikon illatiiviverrattomiinneMonikon illatiiviverrattomiinsa
AdessiiviverrattomallaAdessiiviverrattomallani
AdessiiviverrattomallasiAdessiiviverrattomallamme
AdessiiviverrattomallanneAdessiiviverrattomallaan
AdessiiviverrattomallansaMonikon adessiiviverrattomilla
Monikon adessiiviverrattomillaniMonikon adessiiviverrattomillasi
Monikon adessiiviverrattomillammeMonikon adessiiviverrattomillanne
Monikon adessiiviverrattomillaanMonikon adessiiviverrattomillansa
AblatiiviverrattomaltaAblatiiviverrattomaltani
AblatiiviverrattomaltasiAblatiiviverrattomaltamme
AblatiiviverrattomaltanneAblatiiviverrattomaltaan
AblatiiviverrattomaltansaMonikon ablatiiviverrattomilta
Monikon ablatiiviverrattomiltaniMonikon ablatiiviverrattomiltasi
Monikon ablatiiviverrattomiltammeMonikon ablatiiviverrattomiltanne
Monikon ablatiiviverrattomiltaanMonikon ablatiiviverrattomiltansa
AllatiiviverrattomalleAllatiiviverrattomalleni
AllatiiviverrattomallesiAllatiiviverrattomallemme
AllatiiviverrattomallenneAllatiiviverrattomalleen
AllatiiviverrattomallensaMonikon allatiiviverrattomille
Monikon allatiiviverrattomilleniMonikon allatiiviverrattomillesi
Monikon allatiiviverrattomillemmeMonikon allatiiviverrattomillenne
Monikon allatiiviverrattomilleenMonikon allatiiviverrattomillensa
EssiiviverrattomanaEssiiviverrattomanani
EssiiviverrattomanasiEssiiviverrattomanamme
EssiiviverrattomananneEssiiviverrattomanaan
EssiiviverrattomanansaMonikon essiiviverrattomina
Monikon essiiviverrattominaniMonikon essiiviverrattominasi
Monikon essiiviverrattominammeMonikon essiiviverrattominanne
Monikon essiiviverrattominaanMonikon essiiviverrattominansa
TranslatiiviverrattomaksiTranslatiiviverrattomakseni
TranslatiiviverrattomaksesiTranslatiiviverrattomaksemme
TranslatiiviverrattomaksenneTranslatiiviverrattomakseen
TranslatiiviverrattomaksensaMonikon translatiiviverrattomiksi
Monikon translatiiviverrattomikseniMonikon translatiiviverrattomiksesi
Monikon translatiiviverrattomiksemmeMonikon translatiiviverrattomiksenne
Monikon translatiiviverrattomikseenMonikon translatiiviverrattomiksensa
Monikon instruktiiviverrattominAbessiiviverrattomatta
AbessiiviverrattomattaniAbessiiviverrattomattasi
AbessiiviverrattomattammeAbessiiviverrattomattanne
AbessiiviverrattomattaanAbessiiviverrattomattansa
Monikon abessiiviverrattomittaMonikon abessiiviverrattomittani
Monikon abessiiviverrattomittasiMonikon abessiiviverrattomittamme
Monikon abessiiviverrattomittanneMonikon abessiiviverrattomittaan
Monikon abessiiviverrattomittansaMonikon komitatiiviverrattomine
Monikon komitatiiviverrattomineniMonikon komitatiiviverrattominesi
Monikon komitatiiviverrattominemmeMonikon komitatiiviverrattominenne
Monikon komitatiiviverrattomineenMonikon komitatiiviverrattominensa
Monikon akkusatiiviverrattomatMonikon akkusatiiviverrattomani
Monikon akkusatiiviverrattomasiMonikon akkusatiiviverrattomamme
Monikon akkusatiiviverrattomanneMonikon akkusatiiviverrattomansa
AkkusatiiviverrattomaniAkkusatiiviverrattomasi
AkkusatiiviverrattomammeAkkusatiiviverrattomanne
Akkusatiiviverrattomansa

Luokat