| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | edistyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | edistyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | edistyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | edistymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | edistytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | edistyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | edistyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | edistyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | edistyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | edistyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | edistyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | edistyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | edistyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | edisty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | edistyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | edistykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | edistykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | edistykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | edistynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | edistynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | edistynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | edistynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | edistynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | edistynevät | | |