| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | kynsileikkurit | Genetiivi | kynsileikkurin |
| Monikon genetiivi | kynsileikkurien | Monikon genetiivi | kynsileikkureiden |
| Monikon genetiivi | kynsileikkureitten | Partitiivi | kynsileikkuria |
| Monikon partitiivi | kynsileikkureita | Monikon partitiivi | kynsileikkureja |
| Inessiivi | kynsileikkurissa | Monikon inessiivi | kynsileikkureissa |
| Elatiivi | kynsileikkurista | Monikon elatiivi | kynsileikkureista |
| Illatiivi | kynsileikkuriin | Monikon illatiivi | kynsileikkureihin |
| Adessiivi | kynsileikkurilla | Monikon adessiivi | kynsileikkureilla |
| Ablatiivi | kynsileikkurilta | Monikon ablatiivi | kynsileikkureilta |
| Allatiivi | kynsileikkurille | Monikon allatiivi | kynsileikkureille |
| Essiivi | kynsileikkurina | Monikon essiivi | kynsileikkureina |
| Translatiivi | kynsileikkuriksi | Monikon translatiivi | kynsileikkureiksi |
| Monikon instruktiivi | kynsileikkurein | Abessiivi | kynsileikkuritta |
| Monikon abessiivi | kynsileikkureitta | Monikon akkusatiivi | kynsileikkurit |