| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | laktoosit | Genetiivi | laktoosin |
| Monikon genetiivi | laktoosien | Partitiivi | laktoosia |
| Monikon partitiivi | laktooseja | Inessiivi | laktoosissa |
| Monikon inessiivi | laktooseissa | Elatiivi | laktoosista |
| Monikon elatiivi | laktooseista | Illatiivi | laktoosiin |
| Monikon illatiivi | laktooseihin | Adessiivi | laktoosilla |
| Monikon adessiivi | laktooseilla | Ablatiivi | laktoosilta |
| Monikon ablatiivi | laktooseilta | Allatiivi | laktoosille |
| Monikon allatiivi | laktooseille | Essiivi | laktoosina |
| Monikon essiivi | laktooseina | Translatiivi | laktoosiksi |
| Monikon translatiivi | laktooseiksi | Monikon instruktiivi | laktoosein |
| Abessiivi | laktoositta | Monikon abessiivi | laktooseitta |
| Monikon akkusatiivi | laktoosit |