| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | riistaiset | Monikko | riistaiseni |
| Monikko | riistaisesi | Monikko | riistaisemme |
| Monikko | riistaisenne | Monikko | riistaisensa |
| Genetiivi | riistaisen | Genetiivi | riistaiseni |
| Genetiivi | riistaisesi | Genetiivi | riistaisemme |
| Genetiivi | riistaisenne | Genetiivi | riistaisensa |
| Monikon genetiivi | riistaisten | Monikon genetiivi | riistaisien |
| Monikon genetiivi | riistaisteni | Monikon genetiivi | riistaisieni |
| Monikon genetiivi | riistaistesi | Monikon genetiivi | riistaisiesi |
| Monikon genetiivi | riistaistemme | Monikon genetiivi | riistaisiemme |
| Monikon genetiivi | riistaistenne | Monikon genetiivi | riistaisienne |
| Monikon genetiivi | riistaistensa | Monikon genetiivi | riistaisiensa |
| Partitiivi | riistaista | Partitiivi | riistaistani |
| Partitiivi | riistaistasi | Partitiivi | riistaistamme |
| Partitiivi | riistaistanne | Partitiivi | riistaistaan |
| Partitiivi | riistaistansa | Monikon partitiivi | riistaisia |
| Monikon partitiivi | riistaisiani | Monikon partitiivi | riistaisiasi |
| Monikon partitiivi | riistaisiamme | Monikon partitiivi | riistaisianne |
| Monikon partitiivi | riistaisiaan | Monikon partitiivi | riistaisiansa |
| Inessiivi | riistaisessa | Inessiivi | riistaisessani |
| Inessiivi | riistaisessasi | Inessiivi | riistaisessamme |
| Inessiivi | riistaisessanne | Inessiivi | riistaisessaan |
| Inessiivi | riistaisessansa | Monikon inessiivi | riistaisissa |
| Monikon inessiivi | riistaisissani | Monikon inessiivi | riistaisissasi |
| Monikon inessiivi | riistaisissamme | Monikon inessiivi | riistaisissanne |
| Monikon inessiivi | riistaisissaan | Monikon inessiivi | riistaisissansa |
| Elatiivi | riistaisesta | Elatiivi | riistaisestani |
| Elatiivi | riistaisestasi | Elatiivi | riistaisestamme |
| Elatiivi | riistaisestanne | Elatiivi | riistaisestaan |
| Elatiivi | riistaisestansa | Monikon elatiivi | riistaisista |
| Monikon elatiivi | riistaisistani | Monikon elatiivi | riistaisistasi |
| Monikon elatiivi | riistaisistamme | Monikon elatiivi | riistaisistanne |
| Monikon elatiivi | riistaisistaan | Monikon elatiivi | riistaisistansa |
| Illatiivi | riistaiseen | Illatiivi | riistaiseeni |
| Illatiivi | riistaiseesi | Illatiivi | riistaiseemme |
| Illatiivi | riistaiseenne | Illatiivi | riistaiseensa |
| Monikon illatiivi | riistaisiin | Monikon illatiivi | riistaisiini |
| Monikon illatiivi | riistaisiisi | Monikon illatiivi | riistaisiimme |
| Monikon illatiivi | riistaisiinne | Monikon illatiivi | riistaisiinsa |
| Adessiivi | riistaisella | Adessiivi | riistaisellani |
| Adessiivi | riistaisellasi | Adessiivi | riistaisellamme |
| Adessiivi | riistaisellanne | Adessiivi | riistaisellaan |
| Adessiivi | riistaisellansa | Monikon adessiivi | riistaisilla |
| Monikon adessiivi | riistaisillani | Monikon adessiivi | riistaisillasi |
| Monikon adessiivi | riistaisillamme | Monikon adessiivi | riistaisillanne |
| Monikon adessiivi | riistaisillaan | Monikon adessiivi | riistaisillansa |
| Ablatiivi | riistaiselta | Ablatiivi | riistaiseltani |
| Ablatiivi | riistaiseltasi | Ablatiivi | riistaiseltamme |
| Ablatiivi | riistaiseltanne | Ablatiivi | riistaiseltaan |
| Ablatiivi | riistaiseltansa | Monikon ablatiivi | riistaisilta |
| Monikon ablatiivi | riistaisiltani | Monikon ablatiivi | riistaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | riistaisiltamme | Monikon ablatiivi | riistaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | riistaisiltaan | Monikon ablatiivi | riistaisiltansa |
| Allatiivi | riistaiselle | Allatiivi | riistaiselleni |
| Allatiivi | riistaisellesi | Allatiivi | riistaisellemme |
| Allatiivi | riistaisellenne | Allatiivi | riistaiselleen |
| Allatiivi | riistaisellensa | Monikon allatiivi | riistaisille |
| Monikon allatiivi | riistaisilleni | Monikon allatiivi | riistaisillesi |
| Monikon allatiivi | riistaisillemme | Monikon allatiivi | riistaisillenne |
| Monikon allatiivi | riistaisilleen | Monikon allatiivi | riistaisillensa |
| Essiivi | riistaisena | Essiivi | riistaisenani |
| Essiivi | riistaisenasi | Essiivi | riistaisenamme |
| Essiivi | riistaisenanne | Essiivi | riistaisenaan |
| Essiivi | riistaisenansa | Monikon essiivi | riistaisina |
| Monikon essiivi | riistaisinani | Monikon essiivi | riistaisinasi |
| Monikon essiivi | riistaisinamme | Monikon essiivi | riistaisinanne |
| Monikon essiivi | riistaisinaan | Monikon essiivi | riistaisinansa |
| Translatiivi | riistaiseksi | Translatiivi | riistaisekseni |
| Translatiivi | riistaiseksesi | Translatiivi | riistaiseksemme |
| Translatiivi | riistaiseksenne | Translatiivi | riistaisekseen |
| Translatiivi | riistaiseksensa | Monikon translatiivi | riistaisiksi |
| Monikon translatiivi | riistaisikseni | Monikon translatiivi | riistaisiksesi |
| Monikon translatiivi | riistaisiksemme | Monikon translatiivi | riistaisiksenne |
| Monikon translatiivi | riistaisikseen | Monikon translatiivi | riistaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | riistaisin | Abessiivi | riistaisetta |
| Abessiivi | riistaisettani | Abessiivi | riistaisettasi |
| Abessiivi | riistaisettamme | Abessiivi | riistaisettanne |
| Abessiivi | riistaisettaan | Abessiivi | riistaisettansa |
| Monikon abessiivi | riistaisitta | Monikon abessiivi | riistaisittani |
| Monikon abessiivi | riistaisittasi | Monikon abessiivi | riistaisittamme |
| Monikon abessiivi | riistaisittanne | Monikon abessiivi | riistaisittaan |
| Monikon abessiivi | riistaisittansa | Monikon komitatiivi | riistaisine |
| Monikon komitatiivi | riistaisineni | Monikon komitatiivi | riistaisinesi |
| Monikon komitatiivi | riistaisinemme | Monikon komitatiivi | riistaisinenne |
| Monikon komitatiivi | riistaisineen | Monikon komitatiivi | riistaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | riistaiset | Monikon akkusatiivi | riistaiseni |
| Monikon akkusatiivi | riistaisesi | Monikon akkusatiivi | riistaisemme |
| Monikon akkusatiivi | riistaisenne | Monikon akkusatiivi | riistaisensa |
| Akkusatiivi | riistaiseni | Akkusatiivi | riistaisesi |
| Akkusatiivi | riistaisemme | Akkusatiivi | riistaisenne |
| Akkusatiivi | riistaisensa |