Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoriistaisetMonikkoriistaiseni
MonikkoriistaisesiMonikkoriistaisemme
MonikkoriistaisenneMonikkoriistaisensa
GenetiiviriistaisenGenetiiviriistaiseni
GenetiiviriistaisesiGenetiiviriistaisemme
GenetiiviriistaisenneGenetiiviriistaisensa
Monikon genetiiviriistaistenMonikon genetiiviriistaisien
Monikon genetiiviriistaisteniMonikon genetiiviriistaisieni
Monikon genetiiviriistaistesiMonikon genetiiviriistaisiesi
Monikon genetiiviriistaistemmeMonikon genetiiviriistaisiemme
Monikon genetiiviriistaistenneMonikon genetiiviriistaisienne
Monikon genetiiviriistaistensaMonikon genetiiviriistaisiensa
PartitiiviriistaistaPartitiiviriistaistani
PartitiiviriistaistasiPartitiiviriistaistamme
PartitiiviriistaistannePartitiiviriistaistaan
PartitiiviriistaistansaMonikon partitiiviriistaisia
Monikon partitiiviriistaisianiMonikon partitiiviriistaisiasi
Monikon partitiiviriistaisiammeMonikon partitiiviriistaisianne
Monikon partitiiviriistaisiaanMonikon partitiiviriistaisiansa
InessiiviriistaisessaInessiiviriistaisessani
InessiiviriistaisessasiInessiiviriistaisessamme
InessiiviriistaisessanneInessiiviriistaisessaan
InessiiviriistaisessansaMonikon inessiiviriistaisissa
Monikon inessiiviriistaisissaniMonikon inessiiviriistaisissasi
Monikon inessiiviriistaisissammeMonikon inessiiviriistaisissanne
Monikon inessiiviriistaisissaanMonikon inessiiviriistaisissansa
ElatiiviriistaisestaElatiiviriistaisestani
ElatiiviriistaisestasiElatiiviriistaisestamme
ElatiiviriistaisestanneElatiiviriistaisestaan
ElatiiviriistaisestansaMonikon elatiiviriistaisista
Monikon elatiiviriistaisistaniMonikon elatiiviriistaisistasi
Monikon elatiiviriistaisistammeMonikon elatiiviriistaisistanne
Monikon elatiiviriistaisistaanMonikon elatiiviriistaisistansa
IllatiiviriistaiseenIllatiiviriistaiseeni
IllatiiviriistaiseesiIllatiiviriistaiseemme
IllatiiviriistaiseenneIllatiiviriistaiseensa
Monikon illatiiviriistaisiinMonikon illatiiviriistaisiini
Monikon illatiiviriistaisiisiMonikon illatiiviriistaisiimme
Monikon illatiiviriistaisiinneMonikon illatiiviriistaisiinsa
AdessiiviriistaisellaAdessiiviriistaisellani
AdessiiviriistaisellasiAdessiiviriistaisellamme
AdessiiviriistaisellanneAdessiiviriistaisellaan
AdessiiviriistaisellansaMonikon adessiiviriistaisilla
Monikon adessiiviriistaisillaniMonikon adessiiviriistaisillasi
Monikon adessiiviriistaisillammeMonikon adessiiviriistaisillanne
Monikon adessiiviriistaisillaanMonikon adessiiviriistaisillansa
AblatiiviriistaiseltaAblatiiviriistaiseltani
AblatiiviriistaiseltasiAblatiiviriistaiseltamme
AblatiiviriistaiseltanneAblatiiviriistaiseltaan
AblatiiviriistaiseltansaMonikon ablatiiviriistaisilta
Monikon ablatiiviriistaisiltaniMonikon ablatiiviriistaisiltasi
Monikon ablatiiviriistaisiltammeMonikon ablatiiviriistaisiltanne
Monikon ablatiiviriistaisiltaanMonikon ablatiiviriistaisiltansa
AllatiiviriistaiselleAllatiiviriistaiselleni
AllatiiviriistaisellesiAllatiiviriistaisellemme
AllatiiviriistaisellenneAllatiiviriistaiselleen
AllatiiviriistaisellensaMonikon allatiiviriistaisille
Monikon allatiiviriistaisilleniMonikon allatiiviriistaisillesi
Monikon allatiiviriistaisillemmeMonikon allatiiviriistaisillenne
Monikon allatiiviriistaisilleenMonikon allatiiviriistaisillensa
EssiiviriistaisenaEssiiviriistaisenani
EssiiviriistaisenasiEssiiviriistaisenamme
EssiiviriistaisenanneEssiiviriistaisenaan
EssiiviriistaisenansaMonikon essiiviriistaisina
Monikon essiiviriistaisinaniMonikon essiiviriistaisinasi
Monikon essiiviriistaisinammeMonikon essiiviriistaisinanne
Monikon essiiviriistaisinaanMonikon essiiviriistaisinansa
TranslatiiviriistaiseksiTranslatiiviriistaisekseni
TranslatiiviriistaiseksesiTranslatiiviriistaiseksemme
TranslatiiviriistaiseksenneTranslatiiviriistaisekseen
TranslatiiviriistaiseksensaMonikon translatiiviriistaisiksi
Monikon translatiiviriistaisikseniMonikon translatiiviriistaisiksesi
Monikon translatiiviriistaisiksemmeMonikon translatiiviriistaisiksenne
Monikon translatiiviriistaisikseenMonikon translatiiviriistaisiksensa
Monikon instruktiiviriistaisinAbessiiviriistaisetta
AbessiiviriistaisettaniAbessiiviriistaisettasi
AbessiiviriistaisettammeAbessiiviriistaisettanne
AbessiiviriistaisettaanAbessiiviriistaisettansa
Monikon abessiiviriistaisittaMonikon abessiiviriistaisittani
Monikon abessiiviriistaisittasiMonikon abessiiviriistaisittamme
Monikon abessiiviriistaisittanneMonikon abessiiviriistaisittaan
Monikon abessiiviriistaisittansaMonikon komitatiiviriistaisine
Monikon komitatiiviriistaisineniMonikon komitatiiviriistaisinesi
Monikon komitatiiviriistaisinemmeMonikon komitatiiviriistaisinenne
Monikon komitatiiviriistaisineenMonikon komitatiiviriistaisinensa
Monikon akkusatiiviriistaisetMonikon akkusatiiviriistaiseni
Monikon akkusatiiviriistaisesiMonikon akkusatiiviriistaisemme
Monikon akkusatiiviriistaisenneMonikon akkusatiiviriistaisensa
AkkusatiiviriistaiseniAkkusatiiviriistaisesi
AkkusatiiviriistaisemmeAkkusatiiviriistaisenne
Akkusatiiviriistaisensa