| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | gastroskopiat | Genetiivi | gastroskopian |
| Monikon genetiivi | gastroskopioiden | Monikon genetiivi | gastroskopioitten |
| Partitiivi | gastroskopiaa | Monikon partitiivi | gastroskopioita |
| Inessiivi | gastroskopiassa | Monikon inessiivi | gastroskopioissa |
| Elatiivi | gastroskopiasta | Monikon elatiivi | gastroskopioista |
| Illatiivi | gastroskopiaan | Monikon illatiivi | gastroskopioihin |
| Adessiivi | gastroskopialla | Monikon adessiivi | gastroskopioilla |
| Ablatiivi | gastroskopialta | Monikon ablatiivi | gastroskopioilta |
| Allatiivi | gastroskopialle | Monikon allatiivi | gastroskopioille |
| Essiivi | gastroskopiana | Monikon essiivi | gastroskopioina |
| Translatiivi | gastroskopiaksi | Monikon translatiivi | gastroskopioiksi |
| Monikon instruktiivi | gastroskopioin | Abessiivi | gastroskopiatta |
| Monikon abessiivi | gastroskopioitta | Monikon akkusatiivi | gastroskopiat |