| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kaltoinkohtelut | Genetiivi | kaltoinkohtelun |
| Monikon genetiivi | kaltoinkohtelujen | Monikon genetiivi | kaltoinkohteluiden |
| Monikon genetiivi | kaltoinkohteluitten | Partitiivi | kaltoinkohtelua |
| Monikon partitiivi | kaltoinkohteluja | Monikon partitiivi | kaltoinkohteluita |
| Inessiivi | kaltoinkohtelussa | Monikon inessiivi | kaltoinkohteluissa |
| Elatiivi | kaltoinkohtelusta | Monikon elatiivi | kaltoinkohteluista |
| Illatiivi | kaltoinkohteluun | Monikon illatiivi | kaltoinkohteluihin |
| Adessiivi | kaltoinkohtelulla | Monikon adessiivi | kaltoinkohteluilla |
| Ablatiivi | kaltoinkohtelulta | Monikon ablatiivi | kaltoinkohteluilta |
| Allatiivi | kaltoinkohtelulle | Monikon allatiivi | kaltoinkohteluille |
| Essiivi | kaltoinkohteluna | Monikon essiivi | kaltoinkohteluina |
| Translatiivi | kaltoinkohteluksi | Monikon translatiivi | kaltoinkohteluiksi |
| Monikon instruktiivi | kaltoinkohteluin | Abessiivi | kaltoinkohtelutta |
| Monikon abessiivi | kaltoinkohteluitta | Monikon akkusatiivi | kaltoinkohtelut |