| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | pith helmet |
| Monikko | hellekypärät | Genetiivi | hellekypärän |
| Monikon genetiivi | hellekypärien | Partitiivi | hellekypärää |
| Monikon partitiivi | hellekypäriä | Inessiivi | hellekypärässä |
| Monikon inessiivi | hellekypärissä | Elatiivi | hellekypärästä |
| Monikon elatiivi | hellekypäristä | Illatiivi | hellekypärään |
| Monikon illatiivi | hellekypäriin | Adessiivi | hellekypärällä |
| Monikon adessiivi | hellekypärillä | Ablatiivi | hellekypärältä |
| Monikon ablatiivi | hellekypäriltä | Allatiivi | hellekypärälle |
| Monikon allatiivi | hellekypärille | Essiivi | hellekypäränä |
| Monikon essiivi | hellekypärinä | Translatiivi | hellekypäräksi |
| Monikon translatiivi | hellekypäriksi | Monikon instruktiivi | hellekypärin |
| Abessiivi | hellekypärättä | Monikon abessiivi | hellekypärittä |
| Monikon akkusatiivi | hellekypärät |