| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | raanat | Genetiivi | raanan |
| Monikon genetiivi | raanojen | Partitiivi | raanaa |
| Monikon partitiivi | raanoja | Inessiivi | raanassa |
| Monikon inessiivi | raanoissa | Elatiivi | raanasta |
| Monikon elatiivi | raanoista | Illatiivi | raanaan |
| Monikon illatiivi | raanoihin | Adessiivi | raanalla |
| Monikon adessiivi | raanoilla | Ablatiivi | raanalta |
| Monikon ablatiivi | raanoilta | Allatiivi | raanalle |
| Monikon allatiivi | raanoille | Essiivi | raanana |
| Monikon essiivi | raanoina | Translatiivi | raanaksi |
| Monikon translatiivi | raanoiksi | Monikon instruktiivi | raanoin |
| Abessiivi | raanatta | Monikon abessiivi | raanoitta |
| Monikon akkusatiivi | raanat |