| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | teelusikalliset | Genetiivi | teelusikallisen |
| Monikon genetiivi | teelusikallisten | Monikon genetiivi | teelusikallisien |
| Partitiivi | teelusikallista | Monikon partitiivi | teelusikallisia |
| Inessiivi | teelusikallisessa | Monikon inessiivi | teelusikallisissa |
| Elatiivi | teelusikallisesta | Monikon elatiivi | teelusikallisista |
| Illatiivi | teelusikalliseen | Monikon illatiivi | teelusikallisiin |
| Adessiivi | teelusikallisella | Monikon adessiivi | teelusikallisilla |
| Ablatiivi | teelusikalliselta | Monikon ablatiivi | teelusikallisilta |
| Allatiivi | teelusikalliselle | Monikon allatiivi | teelusikallisille |
| Essiivi | teelusikallisena | Monikon essiivi | teelusikallisina |
| Translatiivi | teelusikalliseksi | Monikon translatiivi | teelusikallisiksi |
| Monikon instruktiivi | teelusikallisin | Abessiivi | teelusikallisetta |
| Monikon abessiivi | teelusikallisitta | Monikon akkusatiivi | teelusikalliset |