| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kasvihormonit | Genetiivi | kasvihormonin |
| Monikon genetiivi | kasvihormonien | Monikon genetiivi | kasvihormoneiden |
| Monikon genetiivi | kasvihormoneitten | Partitiivi | kasvihormonia |
| Monikon partitiivi | kasvihormoneita | Monikon partitiivi | kasvihormoneja |
| Inessiivi | kasvihormonissa | Monikon inessiivi | kasvihormoneissa |
| Elatiivi | kasvihormonista | Monikon elatiivi | kasvihormoneista |
| Illatiivi | kasvihormoniin | Monikon illatiivi | kasvihormoneihin |
| Adessiivi | kasvihormonilla | Monikon adessiivi | kasvihormoneilla |
| Ablatiivi | kasvihormonilta | Monikon ablatiivi | kasvihormoneilta |
| Allatiivi | kasvihormonille | Monikon allatiivi | kasvihormoneille |
| Essiivi | kasvihormonina | Monikon essiivi | kasvihormoneina |
| Translatiivi | kasvihormoniksi | Monikon translatiivi | kasvihormoneiksi |
| Monikon instruktiivi | kasvihormonein | Abessiivi | kasvihormonitta |
| Monikon abessiivi | kasvihormoneitta | Monikon akkusatiivi | kasvihormonit |