| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | fysiikka, astronomia | |
| Monikko | absorptioviivat | Genetiivi | absorptioviivan |
| Monikon genetiivi | absorptioviivojen | Partitiivi | absorptioviivaa |
| Monikon partitiivi | absorptioviivoja | Inessiivi | absorptioviivassa |
| Monikon inessiivi | absorptioviivoissa | Elatiivi | absorptioviivasta |
| Monikon elatiivi | absorptioviivoista | Illatiivi | absorptioviivaan |
| Monikon illatiivi | absorptioviivoihin | Adessiivi | absorptioviivalla |
| Monikon adessiivi | absorptioviivoilla | Ablatiivi | absorptioviivalta |
| Monikon ablatiivi | absorptioviivoilta | Allatiivi | absorptioviivalle |
| Monikon allatiivi | absorptioviivoille | Essiivi | absorptioviivana |
| Monikon essiivi | absorptioviivoina | Translatiivi | absorptioviivaksi |
| Monikon translatiivi | absorptioviivoiksi | Monikon instruktiivi | absorptioviivoin |
| Abessiivi | absorptioviivatta | Monikon abessiivi | absorptioviivoitta |
| Monikon akkusatiivi | absorptioviivat |