| Monikko | impalat | Genetiivi | impalan |
| Monikon genetiivi | impaloiden | Monikon genetiivi | impaloitten |
| Partitiivi | impalaa | Monikon partitiivi | impaloita |
| Inessiivi | impalassa | Monikon inessiivi | impaloissa |
| Elatiivi | impalasta | Monikon elatiivi | impaloista |
| Illatiivi | impalaan | Monikon illatiivi | impaloihin |
| Adessiivi | impalalla | Monikon adessiivi | impaloilla |
| Ablatiivi | impalalta | Monikon ablatiivi | impaloilta |
| Allatiivi | impalalle | Monikon allatiivi | impaloille |
| Essiivi | impalana | Monikon essiivi | impaloina |
| Translatiivi | impalaksi | Monikon translatiivi | impaloiksi |
| Monikon instruktiivi | impaloin | Abessiivi | impalatta |
| Monikon abessiivi | impaloitta | Monikon akkusatiivi | impalat |