| Monikko | verisuonitukkeumat | Genetiivi | verisuonitukkeuman |
| Monikon genetiivi | verisuonitukkeumien | Partitiivi | verisuonitukkeumaa |
| Monikon partitiivi | verisuonitukkeumia | Inessiivi | verisuonitukkeumassa |
| Monikon inessiivi | verisuonitukkeumissa | Elatiivi | verisuonitukkeumasta |
| Monikon elatiivi | verisuonitukkeumista | Illatiivi | verisuonitukkeumaan |
| Monikon illatiivi | verisuonitukkeumiin | Adessiivi | verisuonitukkeumalla |
| Monikon adessiivi | verisuonitukkeumilla | Ablatiivi | verisuonitukkeumalta |
| Monikon ablatiivi | verisuonitukkeumilta | Allatiivi | verisuonitukkeumalle |
| Monikon allatiivi | verisuonitukkeumille | Essiivi | verisuonitukkeumana |
| Monikon essiivi | verisuonitukkeumina | Translatiivi | verisuonitukkeumaksi |
| Monikon translatiivi | verisuonitukkeumiksi | Monikon instruktiivi | verisuonitukkeumin |
| Abessiivi | verisuonitukkeumatta | Monikon abessiivi | verisuonitukkeumitta |
| Monikon akkusatiivi | verisuonitukkeumat |