| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | taipaanit | Genetiivi | taipaanin |
| Monikon genetiivi | taipaanien | Partitiivi | taipaania |
| Monikon partitiivi | taipaaneja | Inessiivi | taipaanissa |
| Monikon inessiivi | taipaaneissa | Elatiivi | taipaanista |
| Monikon elatiivi | taipaaneista | Illatiivi | taipaaniin |
| Monikon illatiivi | taipaaneihin | Adessiivi | taipaanilla |
| Monikon adessiivi | taipaaneilla | Ablatiivi | taipaanilta |
| Monikon ablatiivi | taipaaneilta | Allatiivi | taipaanille |
| Monikon allatiivi | taipaaneille | Essiivi | taipaanina |
| Monikon essiivi | taipaaneina | Translatiivi | taipaaniksi |
| Monikon translatiivi | taipaaneiksi | Monikon instruktiivi | taipaanein |
| Abessiivi | taipaanitta | Monikon abessiivi | taipaaneitta |
| Monikon akkusatiivi | taipaanit |