| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | faisceau |
| Monikko | hermokimput | Genetiivi | hermokimpun |
| Monikon genetiivi | hermokimppujen | Partitiivi | hermokimppua |
| Monikon partitiivi | hermokimppuja | Inessiivi | hermokimpussa |
| Monikon inessiivi | hermokimpuissa | Elatiivi | hermokimpusta |
| Monikon elatiivi | hermokimpuista | Illatiivi | hermokimppuun |
| Monikon illatiivi | hermokimppuihin | Adessiivi | hermokimpulla |
| Monikon adessiivi | hermokimpuilla | Ablatiivi | hermokimpulta |
| Monikon ablatiivi | hermokimpuilta | Allatiivi | hermokimpulle |
| Monikon allatiivi | hermokimpuille | Essiivi | hermokimppuna |
| Monikon essiivi | hermokimppuina | Translatiivi | hermokimpuksi |
| Monikon translatiivi | hermokimpuiksi | Monikon instruktiivi | hermokimpuin |
| Abessiivi | hermokimputta | Monikon abessiivi | hermokimpuitta |
| Monikon akkusatiivi | hermokimput |