Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.lääketiede, astronomia

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (lääketiede ym.) taaksepäin kulkeva, taaksepäin virtaava, taantuva, taannehtiva

Esimerkit

  • retrogradinen kiertorata
  • retrogradinen amnesia

Taivutusmuodot

MonikkoretrogradisetMonikkoretrogradiseni
MonikkoretrogradisesiMonikkoretrogradisemme
MonikkoretrogradisenneMonikkoretrogradisensa
GenetiiviretrogradisenGenetiiviretrogradiseni
GenetiiviretrogradisesiGenetiiviretrogradisemme
GenetiiviretrogradisenneGenetiiviretrogradisensa
Monikon genetiiviretrogradistenMonikon genetiiviretrogradisien
Monikon genetiiviretrogradisteniMonikon genetiiviretrogradisieni
Monikon genetiiviretrogradistesiMonikon genetiiviretrogradisiesi
Monikon genetiiviretrogradistemmeMonikon genetiiviretrogradisiemme
Monikon genetiiviretrogradistenneMonikon genetiiviretrogradisienne
Monikon genetiiviretrogradistensaMonikon genetiiviretrogradisiensa
PartitiiviretrogradistaPartitiiviretrogradistani
PartitiiviretrogradistasiPartitiiviretrogradistamme
PartitiiviretrogradistannePartitiiviretrogradistaan
PartitiiviretrogradistansaMonikon partitiiviretrogradisia
Monikon partitiiviretrogradisianiMonikon partitiiviretrogradisiasi
Monikon partitiiviretrogradisiammeMonikon partitiiviretrogradisianne
Monikon partitiiviretrogradisiaanMonikon partitiiviretrogradisiansa
InessiiviretrogradisessaInessiiviretrogradisessani
InessiiviretrogradisessasiInessiiviretrogradisessamme
InessiiviretrogradisessanneInessiiviretrogradisessaan
InessiiviretrogradisessansaMonikon inessiiviretrogradisissa
Monikon inessiiviretrogradisissaniMonikon inessiiviretrogradisissasi
Monikon inessiiviretrogradisissammeMonikon inessiiviretrogradisissanne
Monikon inessiiviretrogradisissaanMonikon inessiiviretrogradisissansa
ElatiiviretrogradisestaElatiiviretrogradisestani
ElatiiviretrogradisestasiElatiiviretrogradisestamme
ElatiiviretrogradisestanneElatiiviretrogradisestaan
ElatiiviretrogradisestansaMonikon elatiiviretrogradisista
Monikon elatiiviretrogradisistaniMonikon elatiiviretrogradisistasi
Monikon elatiiviretrogradisistammeMonikon elatiiviretrogradisistanne
Monikon elatiiviretrogradisistaanMonikon elatiiviretrogradisistansa
IllatiiviretrogradiseenIllatiiviretrogradiseeni
IllatiiviretrogradiseesiIllatiiviretrogradiseemme
IllatiiviretrogradiseenneIllatiiviretrogradiseensa
Monikon illatiiviretrogradisiinMonikon illatiiviretrogradisiini
Monikon illatiiviretrogradisiisiMonikon illatiiviretrogradisiimme
Monikon illatiiviretrogradisiinneMonikon illatiiviretrogradisiinsa
AdessiiviretrogradisellaAdessiiviretrogradisellani
AdessiiviretrogradisellasiAdessiiviretrogradisellamme
AdessiiviretrogradisellanneAdessiiviretrogradisellaan
AdessiiviretrogradisellansaMonikon adessiiviretrogradisilla
Monikon adessiiviretrogradisillaniMonikon adessiiviretrogradisillasi
Monikon adessiiviretrogradisillammeMonikon adessiiviretrogradisillanne
Monikon adessiiviretrogradisillaanMonikon adessiiviretrogradisillansa
AblatiiviretrogradiseltaAblatiiviretrogradiseltani
AblatiiviretrogradiseltasiAblatiiviretrogradiseltamme
AblatiiviretrogradiseltanneAblatiiviretrogradiseltaan
AblatiiviretrogradiseltansaMonikon ablatiiviretrogradisilta
Monikon ablatiiviretrogradisiltaniMonikon ablatiiviretrogradisiltasi
Monikon ablatiiviretrogradisiltammeMonikon ablatiiviretrogradisiltanne
Monikon ablatiiviretrogradisiltaanMonikon ablatiiviretrogradisiltansa
AllatiiviretrogradiselleAllatiiviretrogradiselleni
AllatiiviretrogradisellesiAllatiiviretrogradisellemme
AllatiiviretrogradisellenneAllatiiviretrogradiselleen
AllatiiviretrogradisellensaMonikon allatiiviretrogradisille
Monikon allatiiviretrogradisilleniMonikon allatiiviretrogradisillesi
Monikon allatiiviretrogradisillemmeMonikon allatiiviretrogradisillenne
Monikon allatiiviretrogradisilleenMonikon allatiiviretrogradisillensa
EssiiviretrogradisenaEssiiviretrogradisenani
EssiiviretrogradisenasiEssiiviretrogradisenamme
EssiiviretrogradisenanneEssiiviretrogradisenaan
EssiiviretrogradisenansaMonikon essiiviretrogradisina
Monikon essiiviretrogradisinaniMonikon essiiviretrogradisinasi
Monikon essiiviretrogradisinammeMonikon essiiviretrogradisinanne
Monikon essiiviretrogradisinaanMonikon essiiviretrogradisinansa
TranslatiiviretrogradiseksiTranslatiiviretrogradisekseni
TranslatiiviretrogradiseksesiTranslatiiviretrogradiseksemme
TranslatiiviretrogradiseksenneTranslatiiviretrogradisekseen
TranslatiiviretrogradiseksensaMonikon translatiiviretrogradisiksi
Monikon translatiiviretrogradisikseniMonikon translatiiviretrogradisiksesi
Monikon translatiiviretrogradisiksemmeMonikon translatiiviretrogradisiksenne
Monikon translatiiviretrogradisikseenMonikon translatiiviretrogradisiksensa
Monikon instruktiiviretrogradisinAbessiiviretrogradisetta
AbessiiviretrogradisettaniAbessiiviretrogradisettasi
AbessiiviretrogradisettammeAbessiiviretrogradisettanne
AbessiiviretrogradisettaanAbessiiviretrogradisettansa
Monikon abessiiviretrogradisittaMonikon abessiiviretrogradisittani
Monikon abessiiviretrogradisittasiMonikon abessiiviretrogradisittamme
Monikon abessiiviretrogradisittanneMonikon abessiiviretrogradisittaan
Monikon abessiiviretrogradisittansaMonikon komitatiiviretrogradisine
Monikon komitatiiviretrogradisineniMonikon komitatiiviretrogradisinesi
Monikon komitatiiviretrogradisinemmeMonikon komitatiiviretrogradisinenne
Monikon komitatiiviretrogradisineenMonikon komitatiiviretrogradisinensa
Monikon akkusatiiviretrogradisetMonikon akkusatiiviretrogradiseni
Monikon akkusatiiviretrogradisesiMonikon akkusatiiviretrogradisemme
Monikon akkusatiiviretrogradisenneMonikon akkusatiiviretrogradisensa
AkkusatiiviretrogradiseniAkkusatiiviretrogradisesi
AkkusatiiviretrogradisemmeAkkusatiiviretrogradisenne
Akkusatiiviretrogradisensa