Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
retrograde
lääketiede, astronomia
Määritelmät
Adjektiivi
(lääketiede ym.)
taaksepäin
kulkeva, taaksepäin virtaava,
taantuva
,
taannehtiva
Esimerkit
retrogradinen kiertorata
retrogradinen amnesia
Taivutusmuodot
Monikko
retrogradiset
Monikko
retrogradiseni
Monikko
retrogradisesi
Monikko
retrogradisemme
Monikko
retrogradisenne
Monikko
retrogradisensa
Genetiivi
retrogradisen
Genetiivi
retrogradiseni
Genetiivi
retrogradisesi
Genetiivi
retrogradisemme
Genetiivi
retrogradisenne
Genetiivi
retrogradisensa
Monikon genetiivi
retrogradisten
Monikon genetiivi
retrogradisien
Monikon genetiivi
retrogradisteni
Monikon genetiivi
retrogradisieni
Monikon genetiivi
retrogradistesi
Monikon genetiivi
retrogradisiesi
Monikon genetiivi
retrogradistemme
Monikon genetiivi
retrogradisiemme
Monikon genetiivi
retrogradistenne
Monikon genetiivi
retrogradisienne
Monikon genetiivi
retrogradistensa
Monikon genetiivi
retrogradisiensa
Partitiivi
retrogradista
Partitiivi
retrogradistani
Partitiivi
retrogradistasi
Partitiivi
retrogradistamme
Partitiivi
retrogradistanne
Partitiivi
retrogradistaan
Partitiivi
retrogradistansa
Monikon partitiivi
retrogradisia
Monikon partitiivi
retrogradisiani
Monikon partitiivi
retrogradisiasi
Monikon partitiivi
retrogradisiamme
Monikon partitiivi
retrogradisianne
Monikon partitiivi
retrogradisiaan
Monikon partitiivi
retrogradisiansa
Inessiivi
retrogradisessa
Inessiivi
retrogradisessani
Inessiivi
retrogradisessasi
Inessiivi
retrogradisessamme
Inessiivi
retrogradisessanne
Inessiivi
retrogradisessaan
Inessiivi
retrogradisessansa
Monikon inessiivi
retrogradisissa
Monikon inessiivi
retrogradisissani
Monikon inessiivi
retrogradisissasi
Monikon inessiivi
retrogradisissamme
Monikon inessiivi
retrogradisissanne
Monikon inessiivi
retrogradisissaan
Monikon inessiivi
retrogradisissansa
Elatiivi
retrogradisesta
Elatiivi
retrogradisestani
Elatiivi
retrogradisestasi
Elatiivi
retrogradisestamme
Elatiivi
retrogradisestanne
Elatiivi
retrogradisestaan
Elatiivi
retrogradisestansa
Monikon elatiivi
retrogradisista
Monikon elatiivi
retrogradisistani
Monikon elatiivi
retrogradisistasi
Monikon elatiivi
retrogradisistamme
Monikon elatiivi
retrogradisistanne
Monikon elatiivi
retrogradisistaan
Monikon elatiivi
retrogradisistansa
Illatiivi
retrogradiseen
Illatiivi
retrogradiseeni
Illatiivi
retrogradiseesi
Illatiivi
retrogradiseemme
Illatiivi
retrogradiseenne
Illatiivi
retrogradiseensa
Monikon illatiivi
retrogradisiin
Monikon illatiivi
retrogradisiini
Monikon illatiivi
retrogradisiisi
Monikon illatiivi
retrogradisiimme
Monikon illatiivi
retrogradisiinne
Monikon illatiivi
retrogradisiinsa
Adessiivi
retrogradisella
Adessiivi
retrogradisellani
Adessiivi
retrogradisellasi
Adessiivi
retrogradisellamme
Adessiivi
retrogradisellanne
Adessiivi
retrogradisellaan
Adessiivi
retrogradisellansa
Monikon adessiivi
retrogradisilla
Monikon adessiivi
retrogradisillani
Monikon adessiivi
retrogradisillasi
Monikon adessiivi
retrogradisillamme
Monikon adessiivi
retrogradisillanne
Monikon adessiivi
retrogradisillaan
Monikon adessiivi
retrogradisillansa
Ablatiivi
retrogradiselta
Ablatiivi
retrogradiseltani
Ablatiivi
retrogradiseltasi
Ablatiivi
retrogradiseltamme
Ablatiivi
retrogradiseltanne
Ablatiivi
retrogradiseltaan
Ablatiivi
retrogradiseltansa
Monikon ablatiivi
retrogradisilta
Monikon ablatiivi
retrogradisiltani
Monikon ablatiivi
retrogradisiltasi
Monikon ablatiivi
retrogradisiltamme
Monikon ablatiivi
retrogradisiltanne
Monikon ablatiivi
retrogradisiltaan
Monikon ablatiivi
retrogradisiltansa
Allatiivi
retrogradiselle
Allatiivi
retrogradiselleni
Allatiivi
retrogradisellesi
Allatiivi
retrogradisellemme
Allatiivi
retrogradisellenne
Allatiivi
retrogradiselleen
Allatiivi
retrogradisellensa
Monikon allatiivi
retrogradisille
Monikon allatiivi
retrogradisilleni
Monikon allatiivi
retrogradisillesi
Monikon allatiivi
retrogradisillemme
Monikon allatiivi
retrogradisillenne
Monikon allatiivi
retrogradisilleen
Monikon allatiivi
retrogradisillensa
Essiivi
retrogradisena
Essiivi
retrogradisenani
Essiivi
retrogradisenasi
Essiivi
retrogradisenamme
Essiivi
retrogradisenanne
Essiivi
retrogradisenaan
Essiivi
retrogradisenansa
Monikon essiivi
retrogradisina
Monikon essiivi
retrogradisinani
Monikon essiivi
retrogradisinasi
Monikon essiivi
retrogradisinamme
Monikon essiivi
retrogradisinanne
Monikon essiivi
retrogradisinaan
Monikon essiivi
retrogradisinansa
Translatiivi
retrogradiseksi
Translatiivi
retrogradisekseni
Translatiivi
retrogradiseksesi
Translatiivi
retrogradiseksemme
Translatiivi
retrogradiseksenne
Translatiivi
retrogradisekseen
Translatiivi
retrogradiseksensa
Monikon translatiivi
retrogradisiksi
Monikon translatiivi
retrogradisikseni
Monikon translatiivi
retrogradisiksesi
Monikon translatiivi
retrogradisiksemme
Monikon translatiivi
retrogradisiksenne
Monikon translatiivi
retrogradisikseen
Monikon translatiivi
retrogradisiksensa
Monikon instruktiivi
retrogradisin
Abessiivi
retrogradisetta
Abessiivi
retrogradisettani
Abessiivi
retrogradisettasi
Abessiivi
retrogradisettamme
Abessiivi
retrogradisettanne
Abessiivi
retrogradisettaan
Abessiivi
retrogradisettansa
Monikon abessiivi
retrogradisitta
Monikon abessiivi
retrogradisittani
Monikon abessiivi
retrogradisittasi
Monikon abessiivi
retrogradisittamme
Monikon abessiivi
retrogradisittanne
Monikon abessiivi
retrogradisittaan
Monikon abessiivi
retrogradisittansa
Monikon komitatiivi
retrogradisine
Monikon komitatiivi
retrogradisineni
Monikon komitatiivi
retrogradisinesi
Monikon komitatiivi
retrogradisinemme
Monikon komitatiivi
retrogradisinenne
Monikon komitatiivi
retrogradisineen
Monikon komitatiivi
retrogradisinensa
Monikon akkusatiivi
retrogradiset
Monikon akkusatiivi
retrogradiseni
Monikon akkusatiivi
retrogradisesi
Monikon akkusatiivi
retrogradisemme
Monikon akkusatiivi
retrogradisenne
Monikon akkusatiivi
retrogradisensa
Akkusatiivi
retrogradiseni
Akkusatiivi
retrogradisesi
Akkusatiivi
retrogradisemme
Akkusatiivi
retrogradisenne
Akkusatiivi
retrogradisensa
Luokat
Adjektiivit
Lääketiede