Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ranskabancal

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (ihmisestä, yleensä halventava) sellainen, jonka sääret ovat tavallista käyremmät

Taivutusmuodot

MonikkovääräsäärisetMonikkovääräsääriseni
MonikkovääräsäärisesiMonikkovääräsäärisemme
MonikkovääräsäärisenneMonikkovääräsäärisensä
GenetiivivääräsäärisenGenetiivivääräsääriseni
GenetiivivääräsäärisesiGenetiivivääräsäärisemme
GenetiivivääräsäärisenneGenetiivivääräsäärisensä
Monikon genetiivivääräsääristenMonikon genetiivivääräsäärisien
Monikon genetiivivääräsääristeniMonikon genetiivivääräsäärisieni
Monikon genetiivivääräsääristesiMonikon genetiivivääräsäärisiesi
Monikon genetiivivääräsääristemmeMonikon genetiivivääräsäärisiemme
Monikon genetiivivääräsääristenneMonikon genetiivivääräsäärisienne
Monikon genetiivivääräsääristensäMonikon genetiivivääräsäärisiensä
PartitiivivääräsääristäPartitiivivääräsääristäni
PartitiivivääräsääristäsiPartitiivivääräsääristämme
PartitiivivääräsääristännePartitiivivääräsääristään
PartitiivivääräsääristänsäMonikon partitiivivääräsäärisiä
Monikon partitiivivääräsäärisiäniMonikon partitiivivääräsäärisiäsi
Monikon partitiivivääräsäärisiämmeMonikon partitiivivääräsäärisiänne
Monikon partitiivivääräsäärisiäänMonikon partitiivivääräsäärisiänsä
InessiivivääräsäärisessäInessiivivääräsäärisessäni
InessiivivääräsäärisessäsiInessiivivääräsäärisessämme
InessiivivääräsäärisessänneInessiivivääräsäärisessään
InessiivivääräsäärisessänsäMonikon inessiivivääräsäärisissä
Monikon inessiivivääräsäärisissäniMonikon inessiivivääräsäärisissäsi
Monikon inessiivivääräsäärisissämmeMonikon inessiivivääräsäärisissänne
Monikon inessiivivääräsäärisissäänMonikon inessiivivääräsäärisissänsä
ElatiivivääräsäärisestäElatiivivääräsäärisestäni
ElatiivivääräsäärisestäsiElatiivivääräsäärisestämme
ElatiivivääräsäärisestänneElatiivivääräsäärisestään
ElatiivivääräsäärisestänsäMonikon elatiivivääräsäärisistä
Monikon elatiivivääräsäärisistäniMonikon elatiivivääräsäärisistäsi
Monikon elatiivivääräsäärisistämmeMonikon elatiivivääräsäärisistänne
Monikon elatiivivääräsäärisistäänMonikon elatiivivääräsäärisistänsä
IllatiivivääräsääriseenIllatiivivääräsääriseeni
IllatiivivääräsääriseesiIllatiivivääräsääriseemme
IllatiivivääräsääriseenneIllatiivivääräsääriseensä
Monikon illatiivivääräsäärisiinMonikon illatiivivääräsäärisiini
Monikon illatiivivääräsäärisiisiMonikon illatiivivääräsäärisiimme
Monikon illatiivivääräsäärisiinneMonikon illatiivivääräsäärisiinsä
AdessiivivääräsääriselläAdessiivivääräsääriselläni
AdessiivivääräsääriselläsiAdessiivivääräsäärisellämme
AdessiivivääräsäärisellänneAdessiivivääräsäärisellään
AdessiivivääräsäärisellänsäMonikon adessiivivääräsäärisillä
Monikon adessiivivääräsäärisilläniMonikon adessiivivääräsäärisilläsi
Monikon adessiivivääräsäärisillämmeMonikon adessiivivääräsäärisillänne
Monikon adessiivivääräsäärisilläänMonikon adessiivivääräsäärisillänsä
AblatiivivääräsääriseltäAblatiivivääräsääriseltäni
AblatiivivääräsääriseltäsiAblatiivivääräsääriseltämme
AblatiivivääräsääriseltänneAblatiivivääräsääriseltään
AblatiivivääräsääriseltänsäMonikon ablatiivivääräsäärisiltä
Monikon ablatiivivääräsäärisiltäniMonikon ablatiivivääräsäärisiltäsi
Monikon ablatiivivääräsäärisiltämmeMonikon ablatiivivääräsäärisiltänne
Monikon ablatiivivääräsäärisiltäänMonikon ablatiivivääräsäärisiltänsä
AllatiivivääräsääriselleAllatiivivääräsääriselleni
AllatiivivääräsäärisellesiAllatiivivääräsäärisellemme
AllatiivivääräsäärisellenneAllatiivivääräsääriselleen
AllatiivivääräsäärisellensäMonikon allatiivivääräsäärisille
Monikon allatiivivääräsäärisilleniMonikon allatiivivääräsäärisillesi
Monikon allatiivivääräsäärisillemmeMonikon allatiivivääräsäärisillenne
Monikon allatiivivääräsäärisilleenMonikon allatiivivääräsäärisillensä
EssiivivääräsäärisenäEssiivivääräsäärisenäni
EssiivivääräsäärisenäsiEssiivivääräsäärisenämme
EssiivivääräsäärisenänneEssiivivääräsäärisenään
EssiivivääräsäärisenänsäMonikon essiivivääräsäärisinä
Monikon essiivivääräsäärisinäniMonikon essiivivääräsäärisinäsi
Monikon essiivivääräsäärisinämmeMonikon essiivivääräsäärisinänne
Monikon essiivivääräsäärisinäänMonikon essiivivääräsäärisinänsä
TranslatiivivääräsääriseksiTranslatiivivääräsäärisekseni
TranslatiivivääräsääriseksesiTranslatiivivääräsääriseksemme
TranslatiivivääräsääriseksenneTranslatiivivääräsäärisekseen
TranslatiivivääräsääriseksensäMonikon translatiivivääräsäärisiksi
Monikon translatiivivääräsäärisikseniMonikon translatiivivääräsäärisiksesi
Monikon translatiivivääräsäärisiksemmeMonikon translatiivivääräsäärisiksenne
Monikon translatiivivääräsäärisikseenMonikon translatiivivääräsäärisiksensä
Monikon instruktiivivääräsäärisinAbessiivivääräsäärisettä
AbessiivivääräsäärisettäniAbessiivivääräsäärisettäsi
AbessiivivääräsäärisettämmeAbessiivivääräsäärisettänne
AbessiivivääräsäärisettäänAbessiivivääräsäärisettänsä
Monikon abessiivivääräsäärisittäMonikon abessiivivääräsäärisittäni
Monikon abessiivivääräsäärisittäsiMonikon abessiivivääräsäärisittämme
Monikon abessiivivääräsäärisittänneMonikon abessiivivääräsäärisittään
Monikon abessiivivääräsäärisittänsäMonikon komitatiivivääräsäärisine
Monikon komitatiivivääräsäärisineniMonikon komitatiivivääräsäärisinesi
Monikon komitatiivivääräsäärisinemmeMonikon komitatiivivääräsäärisinenne
Monikon komitatiivivääräsäärisineenMonikon komitatiivivääräsäärisinensä
Monikon akkusatiivivääräsäärisetMonikon akkusatiivivääräsääriseni
Monikon akkusatiivivääräsäärisesiMonikon akkusatiivivääräsäärisemme
Monikon akkusatiivivääräsäärisenneMonikon akkusatiivivääräsäärisensä
AkkusatiivivääräsääriseniAkkusatiivivääräsäärisesi
AkkusatiivivääräsäärisemmeAkkusatiivivääräsäärisenne
Akkusatiivivääräsäärisensä