Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
ranska
bancal
Määritelmät
Adjektiivi
(ihmisestä, yleensä halventava)
sellainen, jonka
sääret
ovat tavallista
käyremmät
Taivutusmuodot
Monikko
vääräsääriset
Monikko
vääräsääriseni
Monikko
vääräsäärisesi
Monikko
vääräsäärisemme
Monikko
vääräsäärisenne
Monikko
vääräsäärisensä
Genetiivi
vääräsäärisen
Genetiivi
vääräsääriseni
Genetiivi
vääräsäärisesi
Genetiivi
vääräsäärisemme
Genetiivi
vääräsäärisenne
Genetiivi
vääräsäärisensä
Monikon genetiivi
vääräsääristen
Monikon genetiivi
vääräsäärisien
Monikon genetiivi
vääräsääristeni
Monikon genetiivi
vääräsäärisieni
Monikon genetiivi
vääräsääristesi
Monikon genetiivi
vääräsäärisiesi
Monikon genetiivi
vääräsääristemme
Monikon genetiivi
vääräsäärisiemme
Monikon genetiivi
vääräsääristenne
Monikon genetiivi
vääräsäärisienne
Monikon genetiivi
vääräsääristensä
Monikon genetiivi
vääräsäärisiensä
Partitiivi
vääräsääristä
Partitiivi
vääräsääristäni
Partitiivi
vääräsääristäsi
Partitiivi
vääräsääristämme
Partitiivi
vääräsääristänne
Partitiivi
vääräsääristään
Partitiivi
vääräsääristänsä
Monikon partitiivi
vääräsäärisiä
Monikon partitiivi
vääräsäärisiäni
Monikon partitiivi
vääräsäärisiäsi
Monikon partitiivi
vääräsäärisiämme
Monikon partitiivi
vääräsäärisiänne
Monikon partitiivi
vääräsäärisiään
Monikon partitiivi
vääräsäärisiänsä
Inessiivi
vääräsäärisessä
Inessiivi
vääräsäärisessäni
Inessiivi
vääräsäärisessäsi
Inessiivi
vääräsäärisessämme
Inessiivi
vääräsäärisessänne
Inessiivi
vääräsäärisessään
Inessiivi
vääräsäärisessänsä
Monikon inessiivi
vääräsäärisissä
Monikon inessiivi
vääräsäärisissäni
Monikon inessiivi
vääräsäärisissäsi
Monikon inessiivi
vääräsäärisissämme
Monikon inessiivi
vääräsäärisissänne
Monikon inessiivi
vääräsäärisissään
Monikon inessiivi
vääräsäärisissänsä
Elatiivi
vääräsäärisestä
Elatiivi
vääräsäärisestäni
Elatiivi
vääräsäärisestäsi
Elatiivi
vääräsäärisestämme
Elatiivi
vääräsäärisestänne
Elatiivi
vääräsäärisestään
Elatiivi
vääräsäärisestänsä
Monikon elatiivi
vääräsäärisistä
Monikon elatiivi
vääräsäärisistäni
Monikon elatiivi
vääräsäärisistäsi
Monikon elatiivi
vääräsäärisistämme
Monikon elatiivi
vääräsäärisistänne
Monikon elatiivi
vääräsäärisistään
Monikon elatiivi
vääräsäärisistänsä
Illatiivi
vääräsääriseen
Illatiivi
vääräsääriseeni
Illatiivi
vääräsääriseesi
Illatiivi
vääräsääriseemme
Illatiivi
vääräsääriseenne
Illatiivi
vääräsääriseensä
Monikon illatiivi
vääräsäärisiin
Monikon illatiivi
vääräsäärisiini
Monikon illatiivi
vääräsäärisiisi
Monikon illatiivi
vääräsäärisiimme
Monikon illatiivi
vääräsäärisiinne
Monikon illatiivi
vääräsäärisiinsä
Adessiivi
vääräsäärisellä
Adessiivi
vääräsääriselläni
Adessiivi
vääräsääriselläsi
Adessiivi
vääräsäärisellämme
Adessiivi
vääräsäärisellänne
Adessiivi
vääräsäärisellään
Adessiivi
vääräsäärisellänsä
Monikon adessiivi
vääräsäärisillä
Monikon adessiivi
vääräsäärisilläni
Monikon adessiivi
vääräsäärisilläsi
Monikon adessiivi
vääräsäärisillämme
Monikon adessiivi
vääräsäärisillänne
Monikon adessiivi
vääräsäärisillään
Monikon adessiivi
vääräsäärisillänsä
Ablatiivi
vääräsääriseltä
Ablatiivi
vääräsääriseltäni
Ablatiivi
vääräsääriseltäsi
Ablatiivi
vääräsääriseltämme
Ablatiivi
vääräsääriseltänne
Ablatiivi
vääräsääriseltään
Ablatiivi
vääräsääriseltänsä
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltä
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltäni
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltäsi
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltämme
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltänne
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltään
Monikon ablatiivi
vääräsäärisiltänsä
Allatiivi
vääräsääriselle
Allatiivi
vääräsääriselleni
Allatiivi
vääräsäärisellesi
Allatiivi
vääräsäärisellemme
Allatiivi
vääräsäärisellenne
Allatiivi
vääräsääriselleen
Allatiivi
vääräsäärisellensä
Monikon allatiivi
vääräsäärisille
Monikon allatiivi
vääräsäärisilleni
Monikon allatiivi
vääräsäärisillesi
Monikon allatiivi
vääräsäärisillemme
Monikon allatiivi
vääräsäärisillenne
Monikon allatiivi
vääräsäärisilleen
Monikon allatiivi
vääräsäärisillensä
Essiivi
vääräsäärisenä
Essiivi
vääräsäärisenäni
Essiivi
vääräsäärisenäsi
Essiivi
vääräsäärisenämme
Essiivi
vääräsäärisenänne
Essiivi
vääräsäärisenään
Essiivi
vääräsäärisenänsä
Monikon essiivi
vääräsäärisinä
Monikon essiivi
vääräsäärisinäni
Monikon essiivi
vääräsäärisinäsi
Monikon essiivi
vääräsäärisinämme
Monikon essiivi
vääräsäärisinänne
Monikon essiivi
vääräsäärisinään
Monikon essiivi
vääräsäärisinänsä
Translatiivi
vääräsääriseksi
Translatiivi
vääräsäärisekseni
Translatiivi
vääräsääriseksesi
Translatiivi
vääräsääriseksemme
Translatiivi
vääräsääriseksenne
Translatiivi
vääräsäärisekseen
Translatiivi
vääräsääriseksensä
Monikon translatiivi
vääräsäärisiksi
Monikon translatiivi
vääräsäärisikseni
Monikon translatiivi
vääräsäärisiksesi
Monikon translatiivi
vääräsäärisiksemme
Monikon translatiivi
vääräsäärisiksenne
Monikon translatiivi
vääräsäärisikseen
Monikon translatiivi
vääräsäärisiksensä
Monikon instruktiivi
vääräsäärisin
Abessiivi
vääräsäärisettä
Abessiivi
vääräsäärisettäni
Abessiivi
vääräsäärisettäsi
Abessiivi
vääräsäärisettämme
Abessiivi
vääräsäärisettänne
Abessiivi
vääräsäärisettään
Abessiivi
vääräsäärisettänsä
Monikon abessiivi
vääräsäärisittä
Monikon abessiivi
vääräsäärisittäni
Monikon abessiivi
vääräsäärisittäsi
Monikon abessiivi
vääräsäärisittämme
Monikon abessiivi
vääräsäärisittänne
Monikon abessiivi
vääräsäärisittään
Monikon abessiivi
vääräsäärisittänsä
Monikon komitatiivi
vääräsäärisine
Monikon komitatiivi
vääräsäärisineni
Monikon komitatiivi
vääräsäärisinesi
Monikon komitatiivi
vääräsäärisinemme
Monikon komitatiivi
vääräsäärisinenne
Monikon komitatiivi
vääräsäärisineen
Monikon komitatiivi
vääräsäärisinensä
Monikon akkusatiivi
vääräsääriset
Monikon akkusatiivi
vääräsääriseni
Monikon akkusatiivi
vääräsäärisesi
Monikon akkusatiivi
vääräsäärisemme
Monikon akkusatiivi
vääräsäärisenne
Monikon akkusatiivi
vääräsäärisensä
Akkusatiivi
vääräsääriseni
Akkusatiivi
vääräsäärisesi
Akkusatiivi
vääräsäärisemme
Akkusatiivi
vääräsäärisenne
Akkusatiivi
vääräsäärisensä