| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | taekwondo |
| venäjä | тхэквондо (thekvondo), таеквондо (tajekvondo) |
| Monikko | taekwondot | Genetiivi | taekwondon |
| Monikon genetiivi | taekwondojen | Partitiivi | taekwondoa |
| Monikon partitiivi | taekwondoja | Inessiivi | taekwondossa |
| Monikon inessiivi | taekwondoissa | Elatiivi | taekwondosta |
| Monikon elatiivi | taekwondoista | Illatiivi | taekwondoon |
| Monikon illatiivi | taekwondoihin | Adessiivi | taekwondolla |
| Monikon adessiivi | taekwondoilla | Ablatiivi | taekwondolta |
| Monikon ablatiivi | taekwondoilta | Allatiivi | taekwondolle |
| Monikon allatiivi | taekwondoille | Essiivi | taekwondona |
| Monikon essiivi | taekwondoina | Translatiivi | taekwondoksi |
| Monikon translatiivi | taekwondoiksi | Monikon instruktiivi | taekwondoin |
| Abessiivi | taekwondotta | Monikon abessiivi | taekwondoitta |
| Monikon akkusatiivi | taekwondot |