| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | täristän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | täristät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | täristämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | täristätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | täristävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | täristin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | täristit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | täristi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | täristimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | täristitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | täristivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | täristäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | täristäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | täristäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | täristäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | täristäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | täristäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | täristä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | täristäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | täristäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | täristäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | täristäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | täristänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | täristänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | täristänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | täristänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | täristänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | täristänevät |