Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstäristänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstäristät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstäristämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenstäristätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstäristävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitäristin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitäristitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitäristi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitäristimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitäristitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitäristivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstäristäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstäristäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstäristäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstäristäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenstäristäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstäristäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstäristä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstäristäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstäristäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenstäristäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstäristäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstäristänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstäristänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstäristäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstäristänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenstäristänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstäristänevät