Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
krapularyyppy
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Substantiivit
1.
hair of the dog
puhekieli, idiomaattinen
2.
drink taken to make the wear-off of alcohol more shallow
puhekieli
Taivutusmuodot
Monikko
loiventavat
Monikko
loiventavani
Monikko
loiventavasi
Monikko
loiventavamme
Monikko
loiventavanne
Monikko
loiventavansa
Genetiivi
loiventavan
Genetiivi
loiventavani
Genetiivi
loiventavasi
Genetiivi
loiventavamme
Genetiivi
loiventavanne
Genetiivi
loiventavansa
Monikon genetiivi
loiventavien
Monikon genetiivi
loiventavieni
Monikon genetiivi
loiventaviesi
Monikon genetiivi
loiventaviemme
Monikon genetiivi
loiventavienne
Monikon genetiivi
loiventaviensa
Partitiivi
loiventavaa
Partitiivi
loiventavaani
Partitiivi
loiventavaasi
Partitiivi
loiventavaamme
Partitiivi
loiventavaanne
Partitiivi
loiventavaansa
Monikon partitiivi
loiventavia
Monikon partitiivi
loiventaviani
Monikon partitiivi
loiventaviasi
Monikon partitiivi
loiventaviamme
Monikon partitiivi
loiventavianne
Monikon partitiivi
loiventaviaan
Monikon partitiivi
loiventaviansa
Inessiivi
loiventavassa
Inessiivi
loiventavassani
Inessiivi
loiventavassasi
Inessiivi
loiventavassamme
Inessiivi
loiventavassanne
Inessiivi
loiventavassaan
Inessiivi
loiventavassansa
Monikon inessiivi
loiventavissa
Monikon inessiivi
loiventavissani
Monikon inessiivi
loiventavissasi
Monikon inessiivi
loiventavissamme
Monikon inessiivi
loiventavissanne
Monikon inessiivi
loiventavissaan
Monikon inessiivi
loiventavissansa
Elatiivi
loiventavasta
Elatiivi
loiventavastani
Elatiivi
loiventavastasi
Elatiivi
loiventavastamme
Elatiivi
loiventavastanne
Elatiivi
loiventavastaan
Elatiivi
loiventavastansa
Monikon elatiivi
loiventavista
Monikon elatiivi
loiventavistani
Monikon elatiivi
loiventavistasi
Monikon elatiivi
loiventavistamme
Monikon elatiivi
loiventavistanne
Monikon elatiivi
loiventavistaan
Monikon elatiivi
loiventavistansa
Illatiivi
loiventavaan
Illatiivi
loiventavaani
Illatiivi
loiventavaasi
Illatiivi
loiventavaamme
Illatiivi
loiventavaanne
Illatiivi
loiventavaansa
Monikon illatiivi
loiventaviin
Monikon illatiivi
loiventaviini
Monikon illatiivi
loiventaviisi
Monikon illatiivi
loiventaviimme
Monikon illatiivi
loiventaviinne
Monikon illatiivi
loiventaviinsa
Adessiivi
loiventavalla
Adessiivi
loiventavallani
Adessiivi
loiventavallasi
Adessiivi
loiventavallamme
Adessiivi
loiventavallanne
Adessiivi
loiventavallaan
Adessiivi
loiventavallansa
Monikon adessiivi
loiventavilla
Monikon adessiivi
loiventavillani
Monikon adessiivi
loiventavillasi
Monikon adessiivi
loiventavillamme
Monikon adessiivi
loiventavillanne
Monikon adessiivi
loiventavillaan
Monikon adessiivi
loiventavillansa
Ablatiivi
loiventavalta
Ablatiivi
loiventavaltani
Ablatiivi
loiventavaltasi
Ablatiivi
loiventavaltamme
Ablatiivi
loiventavaltanne
Ablatiivi
loiventavaltaan
Ablatiivi
loiventavaltansa
Monikon ablatiivi
loiventavilta
Monikon ablatiivi
loiventaviltani
Monikon ablatiivi
loiventaviltasi
Monikon ablatiivi
loiventaviltamme
Monikon ablatiivi
loiventaviltanne
Monikon ablatiivi
loiventaviltaan
Monikon ablatiivi
loiventaviltansa
Allatiivi
loiventavalle
Allatiivi
loiventavalleni
Allatiivi
loiventavallesi
Allatiivi
loiventavallemme
Allatiivi
loiventavallenne
Allatiivi
loiventavalleen
Allatiivi
loiventavallensa
Monikon allatiivi
loiventaville
Monikon allatiivi
loiventavilleni
Monikon allatiivi
loiventavillesi
Monikon allatiivi
loiventavillemme
Monikon allatiivi
loiventavillenne
Monikon allatiivi
loiventavilleen
Monikon allatiivi
loiventavillensa
Essiivi
loiventavana
Essiivi
loiventavanani
Essiivi
loiventavanasi
Essiivi
loiventavanamme
Essiivi
loiventavananne
Essiivi
loiventavanaan
Essiivi
loiventavanansa
Monikon essiivi
loiventavina
Monikon essiivi
loiventavinani
Monikon essiivi
loiventavinasi
Monikon essiivi
loiventavinamme
Monikon essiivi
loiventavinanne
Monikon essiivi
loiventavinaan
Monikon essiivi
loiventavinansa
Translatiivi
loiventavaksi
Translatiivi
loiventavakseni
Translatiivi
loiventavaksesi
Translatiivi
loiventavaksemme
Translatiivi
loiventavaksenne
Translatiivi
loiventavakseen
Translatiivi
loiventavaksensa
Monikon translatiivi
loiventaviksi
Monikon translatiivi
loiventavikseni
Monikon translatiivi
loiventaviksesi
Monikon translatiivi
loiventaviksemme
Monikon translatiivi
loiventaviksenne
Monikon translatiivi
loiventavikseen
Monikon translatiivi
loiventaviksensa
Monikon instruktiivi
loiventavin
Abessiivi
loiventavatta
Abessiivi
loiventavattani
Abessiivi
loiventavattasi
Abessiivi
loiventavattamme
Abessiivi
loiventavattanne
Abessiivi
loiventavattaan
Abessiivi
loiventavattansa
Monikon abessiivi
loiventavitta
Monikon abessiivi
loiventavittani
Monikon abessiivi
loiventavittasi
Monikon abessiivi
loiventavittamme
Monikon abessiivi
loiventavittanne
Monikon abessiivi
loiventavittaan
Monikon abessiivi
loiventavittansa
Monikon komitatiivi
loiventavine
Monikon komitatiivi
loiventavineni
Monikon komitatiivi
loiventavinesi
Monikon komitatiivi
loiventavinemme
Monikon komitatiivi
loiventavinenne
Monikon komitatiivi
loiventavineen
Monikon komitatiivi
loiventavinensa
Monikon akkusatiivi
loiventavat
Monikon akkusatiivi
loiventavani
Monikon akkusatiivi
loiventavasi
Monikon akkusatiivi
loiventavamme
Monikon akkusatiivi
loiventavanne
Monikon akkusatiivi
loiventavansa
Akkusatiivi
loiventavani
Akkusatiivi
loiventavasi
Akkusatiivi
loiventavamme
Akkusatiivi
loiventavanne
Akkusatiivi
loiventavansa
Luokat
Juominen
Substantiivit