| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | otetut | Monikko | otettuni |
| Monikko | otettusi | Monikko | otettumme |
| Monikko | otettunne | Monikko | otettunsa |
| Genetiivi | otetun | Genetiivi | otettuni |
| Genetiivi | otettusi | Genetiivi | otettumme |
| Genetiivi | otettunne | Genetiivi | otettunsa |
| Monikon genetiivi | otettujen | Monikon genetiivi | otettujeni |
| Monikon genetiivi | otettujesi | Monikon genetiivi | otettujemme |
| Monikon genetiivi | otettujenne | Monikon genetiivi | otettujensa |
| Partitiivi | otettua | Partitiivi | otettuani |
| Partitiivi | otettuasi | Partitiivi | otettuamme |
| Partitiivi | otettuanne | Partitiivi | otettuaan |
| Partitiivi | otettuansa | Monikon partitiivi | otettuja |
| Monikon partitiivi | otettujani | Monikon partitiivi | otettujasi |
| Monikon partitiivi | otettujamme | Monikon partitiivi | otettujanne |
| Monikon partitiivi | otettujaan | Monikon partitiivi | otettujansa |
| Inessiivi | otetussa | Inessiivi | otetussani |
| Inessiivi | otetussasi | Inessiivi | otetussamme |
| Inessiivi | otetussanne | Inessiivi | otetussaan |
| Inessiivi | otetussansa | Monikon inessiivi | otetuissa |
| Monikon inessiivi | otetuissani | Monikon inessiivi | otetuissasi |
| Monikon inessiivi | otetuissamme | Monikon inessiivi | otetuissanne |
| Monikon inessiivi | otetuissaan | Monikon inessiivi | otetuissansa |
| Elatiivi | otetusta | Elatiivi | otetustani |
| Elatiivi | otetustasi | Elatiivi | otetustamme |
| Elatiivi | otetustanne | Elatiivi | otetustaan |
| Elatiivi | otetustansa | Monikon elatiivi | otetuista |
| Monikon elatiivi | otetuistani | Monikon elatiivi | otetuistasi |
| Monikon elatiivi | otetuistamme | Monikon elatiivi | otetuistanne |
| Monikon elatiivi | otetuistaan | Monikon elatiivi | otetuistansa |
| Illatiivi | otettuun | Illatiivi | otettuuni |
| Illatiivi | otettuusi | Illatiivi | otettuumme |
| Illatiivi | otettuunne | Illatiivi | otettuunsa |
| Monikon illatiivi | otettuihin | Monikon illatiivi | otettuihini |
| Monikon illatiivi | otettuihisi | Monikon illatiivi | otettuihimme |
| Monikon illatiivi | otettuihinne | Monikon illatiivi | otettuihinsa |
| Adessiivi | otetulla | Adessiivi | otetullani |
| Adessiivi | otetullasi | Adessiivi | otetullamme |
| Adessiivi | otetullanne | Adessiivi | otetullaan |
| Adessiivi | otetullansa | Monikon adessiivi | otetuilla |
| Monikon adessiivi | otetuillani | Monikon adessiivi | otetuillasi |
| Monikon adessiivi | otetuillamme | Monikon adessiivi | otetuillanne |
| Monikon adessiivi | otetuillaan | Monikon adessiivi | otetuillansa |
| Ablatiivi | otetulta | Ablatiivi | otetultani |
| Ablatiivi | otetultasi | Ablatiivi | otetultamme |
| Ablatiivi | otetultanne | Ablatiivi | otetultaan |
| Ablatiivi | otetultansa | Monikon ablatiivi | otetuilta |
| Monikon ablatiivi | otetuiltani | Monikon ablatiivi | otetuiltasi |
| Monikon ablatiivi | otetuiltamme | Monikon ablatiivi | otetuiltanne |
| Monikon ablatiivi | otetuiltaan | Monikon ablatiivi | otetuiltansa |
| Allatiivi | otetulle | Allatiivi | otetulleni |
| Allatiivi | otetullesi | Allatiivi | otetullemme |
| Allatiivi | otetullenne | Allatiivi | otetulleen |
| Allatiivi | otetullensa | Monikon allatiivi | otetuille |
| Monikon allatiivi | otetuilleni | Monikon allatiivi | otetuillesi |
| Monikon allatiivi | otetuillemme | Monikon allatiivi | otetuillenne |
| Monikon allatiivi | otetuilleen | Monikon allatiivi | otetuillensa |
| Essiivi | otettuna | Essiivi | otettunani |
| Essiivi | otettunasi | Essiivi | otettunamme |
| Essiivi | otettunanne | Essiivi | otettunaan |
| Essiivi | otettunansa | Monikon essiivi | otettuina |
| Monikon essiivi | otettuinani | Monikon essiivi | otettuinasi |
| Monikon essiivi | otettuinamme | Monikon essiivi | otettuinanne |
| Monikon essiivi | otettuinaan | Monikon essiivi | otettuinansa |
| Translatiivi | otetuksi | Translatiivi | otetukseni |
| Translatiivi | otetuksesi | Translatiivi | otetuksemme |
| Translatiivi | otetuksenne | Translatiivi | otetukseen |
| Translatiivi | otetuksensa | Monikon translatiivi | otetuiksi |
| Monikon translatiivi | otetuikseni | Monikon translatiivi | otetuiksesi |
| Monikon translatiivi | otetuiksemme | Monikon translatiivi | otetuiksenne |
| Monikon translatiivi | otetuikseen | Monikon translatiivi | otetuiksensa |
| Monikon instruktiivi | otetuin | Abessiivi | otetutta |
| Abessiivi | otetuttani | Abessiivi | otetuttasi |
| Abessiivi | otetuttamme | Abessiivi | otetuttanne |
| Abessiivi | otetuttaan | Abessiivi | otetuttansa |
| Monikon abessiivi | otetuitta | Monikon abessiivi | otetuittani |
| Monikon abessiivi | otetuittasi | Monikon abessiivi | otetuittamme |
| Monikon abessiivi | otetuittanne | Monikon abessiivi | otetuittaan |
| Monikon abessiivi | otetuittansa | Monikon komitatiivi | otettuine |
| Monikon komitatiivi | otettuineni | Monikon komitatiivi | otettuinesi |
| Monikon komitatiivi | otettuinemme | Monikon komitatiivi | otettuinenne |
| Monikon komitatiivi | otettuineen | Monikon komitatiivi | otettuinensa |
| Monikon akkusatiivi | otetut | Monikon akkusatiivi | otettuni |
| Monikon akkusatiivi | otettusi | Monikon akkusatiivi | otettumme |
| Monikon akkusatiivi | otettunne | Monikon akkusatiivi | otettunsa |
| Akkusatiivi | otettuni | Akkusatiivi | otettusi |
| Akkusatiivi | otettumme | Akkusatiivi | otettunne |
| Akkusatiivi | otettunsa |