| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | luostarikirkot | Genetiivi | luostarikirkon |
| Monikon genetiivi | luostarikirkkojen | Partitiivi | luostarikirkkoa |
| Monikon partitiivi | luostarikirkkoja | Inessiivi | luostarikirkossa |
| Monikon inessiivi | luostarikirkoissa | Elatiivi | luostarikirkosta |
| Monikon elatiivi | luostarikirkoista | Illatiivi | luostarikirkkoon |
| Monikon illatiivi | luostarikirkkoihin | Adessiivi | luostarikirkolla |
| Monikon adessiivi | luostarikirkoilla | Ablatiivi | luostarikirkolta |
| Monikon ablatiivi | luostarikirkoilta | Allatiivi | luostarikirkolle |
| Monikon allatiivi | luostarikirkoille | Essiivi | luostarikirkkona |
| Monikon essiivi | luostarikirkkoina | Translatiivi | luostarikirkoksi |
| Monikon translatiivi | luostarikirkoiksi | Monikon instruktiivi | luostarikirkoin |
| Abessiivi | luostarikirkotta | Monikon abessiivi | luostarikirkoitta |
| Monikon akkusatiivi | luostarikirkot |