Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkohuvialuksetGenetiivihuvialuksen
Monikon genetiivihuvialustenMonikon genetiivihuvialuksien
PartitiivihuvialustaMonikon partitiivihuvialuksia
InessiivihuvialuksessaMonikon inessiivihuvialuksissa
ElatiivihuvialuksestaMonikon elatiivihuvialuksista
IllatiivihuvialukseenMonikon illatiivihuvialuksiin
AdessiivihuvialuksellaMonikon adessiivihuvialuksilla
AblatiivihuvialukseltaMonikon ablatiivihuvialuksilta
AllatiivihuvialukselleMonikon allatiivihuvialuksille
EssiivihuvialuksenaMonikon essiivihuvialuksina
TranslatiivihuvialukseksiMonikon translatiivihuvialuksiksi
Monikon instruktiivihuvialuksinAbessiivihuvialuksetta
Monikon abessiivihuvialuksittaMonikon akkusatiivihuvialukset