Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
englantiKomi-Zyrian
portugaliziriano
venäjäко́ми (kómi)

Määritelmät

Substantiivi

  1. suomalais-ugrilainen kieli, jota puhutaan Komin tasavallassa. Toinen komin kielen kielimuodoista

Taivutusmuodot

MonikkokomisyrjäänitGenetiivikomisyrjäänin
Monikon genetiivikomisyrjäänienMonikon genetiivikomisyrjääneiden
Monikon genetiivikomisyrjääneittenPartitiivikomisyrjääniä
Monikon partitiivikomisyrjääneitäMonikon partitiivikomisyrjäänejä
InessiivikomisyrjäänissäMonikon inessiivikomisyrjääneissä
ElatiivikomisyrjäänistäMonikon elatiivikomisyrjääneistä
IllatiivikomisyrjääniinMonikon illatiivikomisyrjääneihin
AdessiivikomisyrjäänilläMonikon adessiivikomisyrjääneillä
AblatiivikomisyrjääniltäMonikon ablatiivikomisyrjääneiltä
AllatiivikomisyrjäänilleMonikon allatiivikomisyrjääneille
EssiivikomisyrjääninäMonikon essiivikomisyrjääneinä
TranslatiivikomisyrjääniksiMonikon translatiivikomisyrjääneiksi
Monikon instruktiivikomisyrjääneinAbessiivikomisyrjäänittä
Monikon abessiivikomisyrjääneittäMonikon akkusatiivikomisyrjäänit