Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
3.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkotyrmäävätMonikkotyrmääväni
MonikkotyrmääväsiMonikkotyrmäävämme
MonikkotyrmäävänneMonikkotyrmäävänsä
GenetiivityrmäävänGenetiivityrmääväni
GenetiivityrmääväsiGenetiivityrmäävämme
GenetiivityrmäävänneGenetiivityrmäävänsä
Monikon genetiivityrmäävienMonikon genetiivityrmäävieni
Monikon genetiivityrmääviesiMonikon genetiivityrmääviemme
Monikon genetiivityrmäävienneMonikon genetiivityrmääviensä
PartitiivityrmäävääPartitiivityrmäävääni
PartitiivityrmäävääsiPartitiivityrmääväämme
PartitiivityrmääväännePartitiivityrmääväänsä
Monikon partitiivityrmääviäMonikon partitiivityrmääviäni
Monikon partitiivityrmääviäsiMonikon partitiivityrmääviämme
Monikon partitiivityrmääviänneMonikon partitiivityrmääviään
Monikon partitiivityrmääviänsäInessiivityrmäävässä
InessiivityrmäävässäniInessiivityrmäävässäsi
InessiivityrmäävässämmeInessiivityrmäävässänne
InessiivityrmäävässäänInessiivityrmäävässänsä
Monikon inessiivityrmäävissäMonikon inessiivityrmäävissäni
Monikon inessiivityrmäävissäsiMonikon inessiivityrmäävissämme
Monikon inessiivityrmäävissänneMonikon inessiivityrmäävissään
Monikon inessiivityrmäävissänsäElatiivityrmäävästä
ElatiivityrmäävästäniElatiivityrmäävästäsi
ElatiivityrmäävästämmeElatiivityrmäävästänne
ElatiivityrmäävästäänElatiivityrmäävästänsä
Monikon elatiivityrmäävistäMonikon elatiivityrmäävistäni
Monikon elatiivityrmäävistäsiMonikon elatiivityrmäävistämme
Monikon elatiivityrmäävistänneMonikon elatiivityrmäävistään
Monikon elatiivityrmäävistänsäIllatiivityrmäävään
IllatiivityrmäävääniIllatiivityrmäävääsi
IllatiivityrmääväämmeIllatiivityrmääväänne
IllatiivityrmääväänsäMonikon illatiivityrmääviin
Monikon illatiivityrmääviiniMonikon illatiivityrmääviisi
Monikon illatiivityrmääviimmeMonikon illatiivityrmääviinne
Monikon illatiivityrmääviinsäAdessiivityrmäävällä
AdessiivityrmäävälläniAdessiivityrmäävälläsi
AdessiivityrmäävällämmeAdessiivityrmäävällänne
AdessiivityrmäävälläänAdessiivityrmäävällänsä
Monikon adessiivityrmäävilläMonikon adessiivityrmäävilläni
Monikon adessiivityrmäävilläsiMonikon adessiivityrmäävillämme
Monikon adessiivityrmäävillänneMonikon adessiivityrmäävillään
Monikon adessiivityrmäävillänsäAblatiivityrmäävältä
AblatiivityrmäävältäniAblatiivityrmäävältäsi
AblatiivityrmäävältämmeAblatiivityrmäävältänne
AblatiivityrmäävältäänAblatiivityrmäävältänsä
Monikon ablatiivityrmääviltäMonikon ablatiivityrmääviltäni
Monikon ablatiivityrmääviltäsiMonikon ablatiivityrmääviltämme
Monikon ablatiivityrmääviltänneMonikon ablatiivityrmääviltään
Monikon ablatiivityrmääviltänsäAllatiivityrmäävälle
AllatiivityrmäävälleniAllatiivityrmäävällesi
AllatiivityrmäävällemmeAllatiivityrmäävällenne
AllatiivityrmäävälleenAllatiivityrmäävällensä
Monikon allatiivityrmäävilleMonikon allatiivityrmäävilleni
Monikon allatiivityrmäävillesiMonikon allatiivityrmäävillemme
Monikon allatiivityrmäävillenneMonikon allatiivityrmäävilleen
Monikon allatiivityrmäävillensäEssiivityrmäävänä
EssiivityrmäävänäniEssiivityrmäävänäsi
EssiivityrmäävänämmeEssiivityrmäävänänne
EssiivityrmäävänäänEssiivityrmäävänänsä
Monikon essiivityrmäävinäMonikon essiivityrmäävinäni
Monikon essiivityrmäävinäsiMonikon essiivityrmäävinämme
Monikon essiivityrmäävinänneMonikon essiivityrmäävinään
Monikon essiivityrmäävinänsäTranslatiivityrmääväksi
TranslatiivityrmääväkseniTranslatiivityrmääväksesi
TranslatiivityrmääväksemmeTranslatiivityrmääväksenne
TranslatiivityrmääväkseenTranslatiivityrmääväksensä
Monikon translatiivityrmääviksiMonikon translatiivityrmäävikseni
Monikon translatiivityrmääviksesiMonikon translatiivityrmääviksemme
Monikon translatiivityrmääviksenneMonikon translatiivityrmäävikseen
Monikon translatiivityrmääviksensäMonikon instruktiivityrmäävin
AbessiivityrmäävättäAbessiivityrmäävättäni
AbessiivityrmäävättäsiAbessiivityrmäävättämme
AbessiivityrmäävättänneAbessiivityrmäävättään
AbessiivityrmäävättänsäMonikon abessiivityrmäävittä
Monikon abessiivityrmäävittäniMonikon abessiivityrmäävittäsi
Monikon abessiivityrmäävittämmeMonikon abessiivityrmäävittänne
Monikon abessiivityrmäävittäänMonikon abessiivityrmäävittänsä
Monikon komitatiivityrmäävineMonikon komitatiivityrmäävineni
Monikon komitatiivityrmäävinesiMonikon komitatiivityrmäävinemme
Monikon komitatiivityrmäävinenneMonikon komitatiivityrmäävineen
Monikon komitatiivityrmäävinensäKomparatiivityrmäävämpi
SuperlatiivityrmäävinMonikon akkusatiivityrmäävät
Monikon akkusatiivityrmääväniMonikon akkusatiivityrmääväsi
Monikon akkusatiivityrmäävämmeMonikon akkusatiivityrmäävänne
Monikon akkusatiivityrmäävänsäAkkusatiivityrmääväni
AkkusatiivityrmääväsiAkkusatiivityrmäävämme
AkkusatiivityrmäävänneAkkusatiivityrmäävänsä