| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tyrmäävät | Monikko | tyrmääväni |
| Monikko | tyrmääväsi | Monikko | tyrmäävämme |
| Monikko | tyrmäävänne | Monikko | tyrmäävänsä |
| Genetiivi | tyrmäävän | Genetiivi | tyrmääväni |
| Genetiivi | tyrmääväsi | Genetiivi | tyrmäävämme |
| Genetiivi | tyrmäävänne | Genetiivi | tyrmäävänsä |
| Monikon genetiivi | tyrmäävien | Monikon genetiivi | tyrmäävieni |
| Monikon genetiivi | tyrmääviesi | Monikon genetiivi | tyrmääviemme |
| Monikon genetiivi | tyrmäävienne | Monikon genetiivi | tyrmääviensä |
| Partitiivi | tyrmäävää | Partitiivi | tyrmäävääni |
| Partitiivi | tyrmäävääsi | Partitiivi | tyrmääväämme |
| Partitiivi | tyrmääväänne | Partitiivi | tyrmääväänsä |
| Monikon partitiivi | tyrmääviä | Monikon partitiivi | tyrmääviäni |
| Monikon partitiivi | tyrmääviäsi | Monikon partitiivi | tyrmääviämme |
| Monikon partitiivi | tyrmääviänne | Monikon partitiivi | tyrmääviään |
| Monikon partitiivi | tyrmääviänsä | Inessiivi | tyrmäävässä |
| Inessiivi | tyrmäävässäni | Inessiivi | tyrmäävässäsi |
| Inessiivi | tyrmäävässämme | Inessiivi | tyrmäävässänne |
| Inessiivi | tyrmäävässään | Inessiivi | tyrmäävässänsä |
| Monikon inessiivi | tyrmäävissä | Monikon inessiivi | tyrmäävissäni |
| Monikon inessiivi | tyrmäävissäsi | Monikon inessiivi | tyrmäävissämme |
| Monikon inessiivi | tyrmäävissänne | Monikon inessiivi | tyrmäävissään |
| Monikon inessiivi | tyrmäävissänsä | Elatiivi | tyrmäävästä |
| Elatiivi | tyrmäävästäni | Elatiivi | tyrmäävästäsi |
| Elatiivi | tyrmäävästämme | Elatiivi | tyrmäävästänne |
| Elatiivi | tyrmäävästään | Elatiivi | tyrmäävästänsä |
| Monikon elatiivi | tyrmäävistä | Monikon elatiivi | tyrmäävistäni |
| Monikon elatiivi | tyrmäävistäsi | Monikon elatiivi | tyrmäävistämme |
| Monikon elatiivi | tyrmäävistänne | Monikon elatiivi | tyrmäävistään |
| Monikon elatiivi | tyrmäävistänsä | Illatiivi | tyrmäävään |
| Illatiivi | tyrmäävääni | Illatiivi | tyrmäävääsi |
| Illatiivi | tyrmääväämme | Illatiivi | tyrmääväänne |
| Illatiivi | tyrmääväänsä | Monikon illatiivi | tyrmääviin |
| Monikon illatiivi | tyrmääviini | Monikon illatiivi | tyrmääviisi |
| Monikon illatiivi | tyrmääviimme | Monikon illatiivi | tyrmääviinne |
| Monikon illatiivi | tyrmääviinsä | Adessiivi | tyrmäävällä |
| Adessiivi | tyrmäävälläni | Adessiivi | tyrmäävälläsi |
| Adessiivi | tyrmäävällämme | Adessiivi | tyrmäävällänne |
| Adessiivi | tyrmäävällään | Adessiivi | tyrmäävällänsä |
| Monikon adessiivi | tyrmäävillä | Monikon adessiivi | tyrmäävilläni |
| Monikon adessiivi | tyrmäävilläsi | Monikon adessiivi | tyrmäävillämme |
| Monikon adessiivi | tyrmäävillänne | Monikon adessiivi | tyrmäävillään |
| Monikon adessiivi | tyrmäävillänsä | Ablatiivi | tyrmäävältä |
| Ablatiivi | tyrmäävältäni | Ablatiivi | tyrmäävältäsi |
| Ablatiivi | tyrmäävältämme | Ablatiivi | tyrmäävältänne |
| Ablatiivi | tyrmäävältään | Ablatiivi | tyrmäävältänsä |
| Monikon ablatiivi | tyrmääviltä | Monikon ablatiivi | tyrmääviltäni |
| Monikon ablatiivi | tyrmääviltäsi | Monikon ablatiivi | tyrmääviltämme |
| Monikon ablatiivi | tyrmääviltänne | Monikon ablatiivi | tyrmääviltään |
| Monikon ablatiivi | tyrmääviltänsä | Allatiivi | tyrmäävälle |
| Allatiivi | tyrmäävälleni | Allatiivi | tyrmäävällesi |
| Allatiivi | tyrmäävällemme | Allatiivi | tyrmäävällenne |
| Allatiivi | tyrmäävälleen | Allatiivi | tyrmäävällensä |
| Monikon allatiivi | tyrmääville | Monikon allatiivi | tyrmäävilleni |
| Monikon allatiivi | tyrmäävillesi | Monikon allatiivi | tyrmäävillemme |
| Monikon allatiivi | tyrmäävillenne | Monikon allatiivi | tyrmäävilleen |
| Monikon allatiivi | tyrmäävillensä | Essiivi | tyrmäävänä |
| Essiivi | tyrmäävänäni | Essiivi | tyrmäävänäsi |
| Essiivi | tyrmäävänämme | Essiivi | tyrmäävänänne |
| Essiivi | tyrmäävänään | Essiivi | tyrmäävänänsä |
| Monikon essiivi | tyrmäävinä | Monikon essiivi | tyrmäävinäni |
| Monikon essiivi | tyrmäävinäsi | Monikon essiivi | tyrmäävinämme |
| Monikon essiivi | tyrmäävinänne | Monikon essiivi | tyrmäävinään |
| Monikon essiivi | tyrmäävinänsä | Translatiivi | tyrmääväksi |
| Translatiivi | tyrmääväkseni | Translatiivi | tyrmääväksesi |
| Translatiivi | tyrmääväksemme | Translatiivi | tyrmääväksenne |
| Translatiivi | tyrmääväkseen | Translatiivi | tyrmääväksensä |
| Monikon translatiivi | tyrmääviksi | Monikon translatiivi | tyrmäävikseni |
| Monikon translatiivi | tyrmääviksesi | Monikon translatiivi | tyrmääviksemme |
| Monikon translatiivi | tyrmääviksenne | Monikon translatiivi | tyrmäävikseen |
| Monikon translatiivi | tyrmääviksensä | Monikon instruktiivi | tyrmäävin |
| Abessiivi | tyrmäävättä | Abessiivi | tyrmäävättäni |
| Abessiivi | tyrmäävättäsi | Abessiivi | tyrmäävättämme |
| Abessiivi | tyrmäävättänne | Abessiivi | tyrmäävättään |
| Abessiivi | tyrmäävättänsä | Monikon abessiivi | tyrmäävittä |
| Monikon abessiivi | tyrmäävittäni | Monikon abessiivi | tyrmäävittäsi |
| Monikon abessiivi | tyrmäävittämme | Monikon abessiivi | tyrmäävittänne |
| Monikon abessiivi | tyrmäävittään | Monikon abessiivi | tyrmäävittänsä |
| Monikon komitatiivi | tyrmäävine | Monikon komitatiivi | tyrmäävineni |
| Monikon komitatiivi | tyrmäävinesi | Monikon komitatiivi | tyrmäävinemme |
| Monikon komitatiivi | tyrmäävinenne | Monikon komitatiivi | tyrmäävineen |
| Monikon komitatiivi | tyrmäävinensä | Komparatiivi | tyrmäävämpi |
| Superlatiivi | tyrmäävin | Monikon akkusatiivi | tyrmäävät |
| Monikon akkusatiivi | tyrmääväni | Monikon akkusatiivi | tyrmääväsi |
| Monikon akkusatiivi | tyrmäävämme | Monikon akkusatiivi | tyrmäävänne |
| Monikon akkusatiivi | tyrmäävänsä | Akkusatiivi | tyrmääväni |
| Akkusatiivi | tyrmääväsi | Akkusatiivi | tyrmäävämme |
| Akkusatiivi | tyrmäävänne | Akkusatiivi | tyrmäävänsä |