| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lambicit | Genetiivi | lambicin |
| Monikon genetiivi | lambicien | Partitiivi | lambicia |
| Monikon partitiivi | lambiceja | Inessiivi | lambicissa |
| Monikon inessiivi | lambiceissa | Elatiivi | lambicista |
| Monikon elatiivi | lambiceista | Illatiivi | lambiciin |
| Monikon illatiivi | lambiceihin | Adessiivi | lambicilla |
| Monikon adessiivi | lambiceilla | Ablatiivi | lambicilta |
| Monikon ablatiivi | lambiceilta | Allatiivi | lambicille |
| Monikon allatiivi | lambiceille | Essiivi | lambicina |
| Monikon essiivi | lambiceina | Translatiivi | lambiciksi |
| Monikon translatiivi | lambiceiksi | Monikon instruktiivi | lambicein |
| Abessiivi | lambicitta | Monikon abessiivi | lambiceitta |
| Monikon akkusatiivi | lambicit |