| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tarkastusvirastot | Genetiivi | tarkastusviraston |
| Monikon genetiivi | tarkastusvirastojen | Partitiivi | tarkastusvirastoa |
| Monikon partitiivi | tarkastusvirastoja | Inessiivi | tarkastusvirastossa |
| Monikon inessiivi | tarkastusvirastoissa | Elatiivi | tarkastusvirastosta |
| Monikon elatiivi | tarkastusvirastoista | Illatiivi | tarkastusvirastoon |
| Monikon illatiivi | tarkastusvirastoihin | Adessiivi | tarkastusvirastolla |
| Monikon adessiivi | tarkastusvirastoilla | Ablatiivi | tarkastusvirastolta |
| Monikon ablatiivi | tarkastusvirastoilta | Allatiivi | tarkastusvirastolle |
| Monikon allatiivi | tarkastusvirastoille | Essiivi | tarkastusvirastona |
| Monikon essiivi | tarkastusvirastoina | Translatiivi | tarkastusvirastoksi |
| Monikon translatiivi | tarkastusvirastoiksi | Monikon instruktiivi | tarkastusvirastoin |
| Abessiivi | tarkastusvirastotta | Monikon abessiivi | tarkastusvirastoitta |
| Monikon akkusatiivi | tarkastusvirastot |