Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Substantiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
4.merenkulku
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkojättämätMonikkojättämäni
MonikkojättämäsiMonikkojättämämme
MonikkojättämänneMonikkojättämänsä
GenetiivijättämänGenetiivijättämäni
GenetiivijättämäsiGenetiivijättämämme
GenetiivijättämänneGenetiivijättämänsä
Monikon genetiivijättämienMonikon genetiivijättämieni
Monikon genetiivijättämiesiMonikon genetiivijättämiemme
Monikon genetiivijättämienneMonikon genetiivijättämiensä
PartitiivijättämääPartitiivijättämääni
PartitiivijättämääsiPartitiivijättämäämme
PartitiivijättämäännePartitiivijättämäänsä
Monikon partitiivijättämiäMonikon partitiivijättämiäni
Monikon partitiivijättämiäsiMonikon partitiivijättämiämme
Monikon partitiivijättämiänneMonikon partitiivijättämiään
Monikon partitiivijättämiänsäInessiivijättämässä
InessiivijättämässäniInessiivijättämässäsi
InessiivijättämässämmeInessiivijättämässänne
InessiivijättämässäänInessiivijättämässänsä
Monikon inessiivijättämissäMonikon inessiivijättämissäni
Monikon inessiivijättämissäsiMonikon inessiivijättämissämme
Monikon inessiivijättämissänneMonikon inessiivijättämissään
Monikon inessiivijättämissänsäElatiivijättämästä
ElatiivijättämästäniElatiivijättämästäsi
ElatiivijättämästämmeElatiivijättämästänne
ElatiivijättämästäänElatiivijättämästänsä
Monikon elatiivijättämistäMonikon elatiivijättämistäni
Monikon elatiivijättämistäsiMonikon elatiivijättämistämme
Monikon elatiivijättämistänneMonikon elatiivijättämistään
Monikon elatiivijättämistänsäIllatiivijättämään
IllatiivijättämääniIllatiivijättämääsi
IllatiivijättämäämmeIllatiivijättämäänne
IllatiivijättämäänsäMonikon illatiivijättämiin
Monikon illatiivijättämiiniMonikon illatiivijättämiisi
Monikon illatiivijättämiimmeMonikon illatiivijättämiinne
Monikon illatiivijättämiinsäAdessiivijättämällä
AdessiivijättämälläniAdessiivijättämälläsi
AdessiivijättämällämmeAdessiivijättämällänne
AdessiivijättämälläänAdessiivijättämällänsä
Monikon adessiivijättämilläMonikon adessiivijättämilläni
Monikon adessiivijättämilläsiMonikon adessiivijättämillämme
Monikon adessiivijättämillänneMonikon adessiivijättämillään
Monikon adessiivijättämillänsäAblatiivijättämältä
AblatiivijättämältäniAblatiivijättämältäsi
AblatiivijättämältämmeAblatiivijättämältänne
AblatiivijättämältäänAblatiivijättämältänsä
Monikon ablatiivijättämiltäMonikon ablatiivijättämiltäni
Monikon ablatiivijättämiltäsiMonikon ablatiivijättämiltämme
Monikon ablatiivijättämiltänneMonikon ablatiivijättämiltään
Monikon ablatiivijättämiltänsäAllatiivijättämälle
AllatiivijättämälleniAllatiivijättämällesi
AllatiivijättämällemmeAllatiivijättämällenne
AllatiivijättämälleenAllatiivijättämällensä
Monikon allatiivijättämilleMonikon allatiivijättämilleni
Monikon allatiivijättämillesiMonikon allatiivijättämillemme
Monikon allatiivijättämillenneMonikon allatiivijättämilleen
Monikon allatiivijättämillensäEssiivijättämänä
EssiivijättämänäniEssiivijättämänäsi
EssiivijättämänämmeEssiivijättämänänne
EssiivijättämänäänEssiivijättämänänsä
Monikon essiivijättäminäMonikon essiivijättäminäni
Monikon essiivijättäminäsiMonikon essiivijättäminämme
Monikon essiivijättäminänneMonikon essiivijättäminään
Monikon essiivijättäminänsäTranslatiivijättämäksi
TranslatiivijättämäkseniTranslatiivijättämäksesi
TranslatiivijättämäksemmeTranslatiivijättämäksenne
TranslatiivijättämäkseenTranslatiivijättämäksensä
Monikon translatiivijättämiksiMonikon translatiivijättämikseni
Monikon translatiivijättämiksesiMonikon translatiivijättämiksemme
Monikon translatiivijättämiksenneMonikon translatiivijättämikseen
Monikon translatiivijättämiksensäMonikon instruktiivijättämin
AbessiivijättämättäAbessiivijättämättäni
AbessiivijättämättäsiAbessiivijättämättämme
AbessiivijättämättänneAbessiivijättämättään
AbessiivijättämättänsäMonikon abessiivijättämittä
Monikon abessiivijättämittäniMonikon abessiivijättämittäsi
Monikon abessiivijättämittämmeMonikon abessiivijättämittänne
Monikon abessiivijättämittäänMonikon abessiivijättämittänsä
Monikon komitatiivijättämineMonikon komitatiivijättämineni
Monikon komitatiivijättäminesiMonikon komitatiivijättäminemme
Monikon komitatiivijättäminenneMonikon komitatiivijättämineen
Monikon komitatiivijättäminensäMonikon akkusatiivijättämät
Monikon akkusatiivijättämäniMonikon akkusatiivijättämäsi
Monikon akkusatiivijättämämmeMonikon akkusatiivijättämänne
Monikon akkusatiivijättämänsäAkkusatiivijättämäni
AkkusatiivijättämäsiAkkusatiivijättämämme
AkkusatiivijättämänneAkkusatiivijättämänsä