| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | merenkulku | ||
| Monikko | jättämät | Monikko | jättämäni |
| Monikko | jättämäsi | Monikko | jättämämme |
| Monikko | jättämänne | Monikko | jättämänsä |
| Genetiivi | jättämän | Genetiivi | jättämäni |
| Genetiivi | jättämäsi | Genetiivi | jättämämme |
| Genetiivi | jättämänne | Genetiivi | jättämänsä |
| Monikon genetiivi | jättämien | Monikon genetiivi | jättämieni |
| Monikon genetiivi | jättämiesi | Monikon genetiivi | jättämiemme |
| Monikon genetiivi | jättämienne | Monikon genetiivi | jättämiensä |
| Partitiivi | jättämää | Partitiivi | jättämääni |
| Partitiivi | jättämääsi | Partitiivi | jättämäämme |
| Partitiivi | jättämäänne | Partitiivi | jättämäänsä |
| Monikon partitiivi | jättämiä | Monikon partitiivi | jättämiäni |
| Monikon partitiivi | jättämiäsi | Monikon partitiivi | jättämiämme |
| Monikon partitiivi | jättämiänne | Monikon partitiivi | jättämiään |
| Monikon partitiivi | jättämiänsä | Inessiivi | jättämässä |
| Inessiivi | jättämässäni | Inessiivi | jättämässäsi |
| Inessiivi | jättämässämme | Inessiivi | jättämässänne |
| Inessiivi | jättämässään | Inessiivi | jättämässänsä |
| Monikon inessiivi | jättämissä | Monikon inessiivi | jättämissäni |
| Monikon inessiivi | jättämissäsi | Monikon inessiivi | jättämissämme |
| Monikon inessiivi | jättämissänne | Monikon inessiivi | jättämissään |
| Monikon inessiivi | jättämissänsä | Elatiivi | jättämästä |
| Elatiivi | jättämästäni | Elatiivi | jättämästäsi |
| Elatiivi | jättämästämme | Elatiivi | jättämästänne |
| Elatiivi | jättämästään | Elatiivi | jättämästänsä |
| Monikon elatiivi | jättämistä | Monikon elatiivi | jättämistäni |
| Monikon elatiivi | jättämistäsi | Monikon elatiivi | jättämistämme |
| Monikon elatiivi | jättämistänne | Monikon elatiivi | jättämistään |
| Monikon elatiivi | jättämistänsä | Illatiivi | jättämään |
| Illatiivi | jättämääni | Illatiivi | jättämääsi |
| Illatiivi | jättämäämme | Illatiivi | jättämäänne |
| Illatiivi | jättämäänsä | Monikon illatiivi | jättämiin |
| Monikon illatiivi | jättämiini | Monikon illatiivi | jättämiisi |
| Monikon illatiivi | jättämiimme | Monikon illatiivi | jättämiinne |
| Monikon illatiivi | jättämiinsä | Adessiivi | jättämällä |
| Adessiivi | jättämälläni | Adessiivi | jättämälläsi |
| Adessiivi | jättämällämme | Adessiivi | jättämällänne |
| Adessiivi | jättämällään | Adessiivi | jättämällänsä |
| Monikon adessiivi | jättämillä | Monikon adessiivi | jättämilläni |
| Monikon adessiivi | jättämilläsi | Monikon adessiivi | jättämillämme |
| Monikon adessiivi | jättämillänne | Monikon adessiivi | jättämillään |
| Monikon adessiivi | jättämillänsä | Ablatiivi | jättämältä |
| Ablatiivi | jättämältäni | Ablatiivi | jättämältäsi |
| Ablatiivi | jättämältämme | Ablatiivi | jättämältänne |
| Ablatiivi | jättämältään | Ablatiivi | jättämältänsä |
| Monikon ablatiivi | jättämiltä | Monikon ablatiivi | jättämiltäni |
| Monikon ablatiivi | jättämiltäsi | Monikon ablatiivi | jättämiltämme |
| Monikon ablatiivi | jättämiltänne | Monikon ablatiivi | jättämiltään |
| Monikon ablatiivi | jättämiltänsä | Allatiivi | jättämälle |
| Allatiivi | jättämälleni | Allatiivi | jättämällesi |
| Allatiivi | jättämällemme | Allatiivi | jättämällenne |
| Allatiivi | jättämälleen | Allatiivi | jättämällensä |
| Monikon allatiivi | jättämille | Monikon allatiivi | jättämilleni |
| Monikon allatiivi | jättämillesi | Monikon allatiivi | jättämillemme |
| Monikon allatiivi | jättämillenne | Monikon allatiivi | jättämilleen |
| Monikon allatiivi | jättämillensä | Essiivi | jättämänä |
| Essiivi | jättämänäni | Essiivi | jättämänäsi |
| Essiivi | jättämänämme | Essiivi | jättämänänne |
| Essiivi | jättämänään | Essiivi | jättämänänsä |
| Monikon essiivi | jättäminä | Monikon essiivi | jättäminäni |
| Monikon essiivi | jättäminäsi | Monikon essiivi | jättäminämme |
| Monikon essiivi | jättäminänne | Monikon essiivi | jättäminään |
| Monikon essiivi | jättäminänsä | Translatiivi | jättämäksi |
| Translatiivi | jättämäkseni | Translatiivi | jättämäksesi |
| Translatiivi | jättämäksemme | Translatiivi | jättämäksenne |
| Translatiivi | jättämäkseen | Translatiivi | jättämäksensä |
| Monikon translatiivi | jättämiksi | Monikon translatiivi | jättämikseni |
| Monikon translatiivi | jättämiksesi | Monikon translatiivi | jättämiksemme |
| Monikon translatiivi | jättämiksenne | Monikon translatiivi | jättämikseen |
| Monikon translatiivi | jättämiksensä | Monikon instruktiivi | jättämin |
| Abessiivi | jättämättä | Abessiivi | jättämättäni |
| Abessiivi | jättämättäsi | Abessiivi | jättämättämme |
| Abessiivi | jättämättänne | Abessiivi | jättämättään |
| Abessiivi | jättämättänsä | Monikon abessiivi | jättämittä |
| Monikon abessiivi | jättämittäni | Monikon abessiivi | jättämittäsi |
| Monikon abessiivi | jättämittämme | Monikon abessiivi | jättämittänne |
| Monikon abessiivi | jättämittään | Monikon abessiivi | jättämittänsä |
| Monikon komitatiivi | jättämine | Monikon komitatiivi | jättämineni |
| Monikon komitatiivi | jättäminesi | Monikon komitatiivi | jättäminemme |
| Monikon komitatiivi | jättäminenne | Monikon komitatiivi | jättämineen |
| Monikon komitatiivi | jättäminensä | Monikon akkusatiivi | jättämät |
| Monikon akkusatiivi | jättämäni | Monikon akkusatiivi | jättämäsi |
| Monikon akkusatiivi | jättämämme | Monikon akkusatiivi | jättämänne |
| Monikon akkusatiivi | jättämänsä | Akkusatiivi | jättämäni |
| Akkusatiivi | jättämäsi | Akkusatiivi | jättämämme |
| Akkusatiivi | jättämänne | Akkusatiivi | jättämänsä |