| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | äksät | Genetiivi | äksän |
| Monikon genetiivi | äksien | Partitiivi | äksää |
| Monikon partitiivi | äksiä | Inessiivi | äksässä |
| Monikon inessiivi | äksissä | Elatiivi | äksästä |
| Monikon elatiivi | äksistä | Illatiivi | äksään |
| Monikon illatiivi | äksiin | Adessiivi | äksällä |
| Monikon adessiivi | äksillä | Ablatiivi | äksältä |
| Monikon ablatiivi | äksiltä | Allatiivi | äksälle |
| Monikon allatiivi | äksille | Essiivi | äksänä |
| Monikon essiivi | äksinä | Translatiivi | äksäksi |
| Monikon translatiivi | äksiksi | Monikon instruktiivi | äksin |
| Abessiivi | äksättä | Monikon abessiivi | äksittä |
| Monikon akkusatiivi | äksät |