| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 3. | |
| Monikko | usvaiset | Monikko | usvaiseni |
| Monikko | usvaisesi | Monikko | usvaisemme |
| Monikko | usvaisenne | Monikko | usvaisensa |
| Genetiivi | usvaisen | Genetiivi | usvaiseni |
| Genetiivi | usvaisesi | Genetiivi | usvaisemme |
| Genetiivi | usvaisenne | Genetiivi | usvaisensa |
| Monikon genetiivi | usvaisten | Monikon genetiivi | usvaisien |
| Monikon genetiivi | usvaisteni | Monikon genetiivi | usvaisieni |
| Monikon genetiivi | usvaistesi | Monikon genetiivi | usvaisiesi |
| Monikon genetiivi | usvaistemme | Monikon genetiivi | usvaisiemme |
| Monikon genetiivi | usvaistenne | Monikon genetiivi | usvaisienne |
| Monikon genetiivi | usvaistensa | Monikon genetiivi | usvaisiensa |
| Partitiivi | usvaista | Partitiivi | usvaistani |
| Partitiivi | usvaistasi | Partitiivi | usvaistamme |
| Partitiivi | usvaistanne | Partitiivi | usvaistaan |
| Partitiivi | usvaistansa | Monikon partitiivi | usvaisia |
| Monikon partitiivi | usvaisiani | Monikon partitiivi | usvaisiasi |
| Monikon partitiivi | usvaisiamme | Monikon partitiivi | usvaisianne |
| Monikon partitiivi | usvaisiaan | Monikon partitiivi | usvaisiansa |
| Inessiivi | usvaisessa | Inessiivi | usvaisessani |
| Inessiivi | usvaisessasi | Inessiivi | usvaisessamme |
| Inessiivi | usvaisessanne | Inessiivi | usvaisessaan |
| Inessiivi | usvaisessansa | Monikon inessiivi | usvaisissa |
| Monikon inessiivi | usvaisissani | Monikon inessiivi | usvaisissasi |
| Monikon inessiivi | usvaisissamme | Monikon inessiivi | usvaisissanne |
| Monikon inessiivi | usvaisissaan | Monikon inessiivi | usvaisissansa |
| Elatiivi | usvaisesta | Elatiivi | usvaisestani |
| Elatiivi | usvaisestasi | Elatiivi | usvaisestamme |
| Elatiivi | usvaisestanne | Elatiivi | usvaisestaan |
| Elatiivi | usvaisestansa | Monikon elatiivi | usvaisista |
| Monikon elatiivi | usvaisistani | Monikon elatiivi | usvaisistasi |
| Monikon elatiivi | usvaisistamme | Monikon elatiivi | usvaisistanne |
| Monikon elatiivi | usvaisistaan | Monikon elatiivi | usvaisistansa |
| Illatiivi | usvaiseen | Illatiivi | usvaiseeni |
| Illatiivi | usvaiseesi | Illatiivi | usvaiseemme |
| Illatiivi | usvaiseenne | Illatiivi | usvaiseensa |
| Monikon illatiivi | usvaisiin | Monikon illatiivi | usvaisiini |
| Monikon illatiivi | usvaisiisi | Monikon illatiivi | usvaisiimme |
| Monikon illatiivi | usvaisiinne | Monikon illatiivi | usvaisiinsa |
| Adessiivi | usvaisella | Adessiivi | usvaisellani |
| Adessiivi | usvaisellasi | Adessiivi | usvaisellamme |
| Adessiivi | usvaisellanne | Adessiivi | usvaisellaan |
| Adessiivi | usvaisellansa | Monikon adessiivi | usvaisilla |
| Monikon adessiivi | usvaisillani | Monikon adessiivi | usvaisillasi |
| Monikon adessiivi | usvaisillamme | Monikon adessiivi | usvaisillanne |
| Monikon adessiivi | usvaisillaan | Monikon adessiivi | usvaisillansa |
| Ablatiivi | usvaiselta | Ablatiivi | usvaiseltani |
| Ablatiivi | usvaiseltasi | Ablatiivi | usvaiseltamme |
| Ablatiivi | usvaiseltanne | Ablatiivi | usvaiseltaan |
| Ablatiivi | usvaiseltansa | Monikon ablatiivi | usvaisilta |
| Monikon ablatiivi | usvaisiltani | Monikon ablatiivi | usvaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | usvaisiltamme | Monikon ablatiivi | usvaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | usvaisiltaan | Monikon ablatiivi | usvaisiltansa |
| Allatiivi | usvaiselle | Allatiivi | usvaiselleni |
| Allatiivi | usvaisellesi | Allatiivi | usvaisellemme |
| Allatiivi | usvaisellenne | Allatiivi | usvaiselleen |
| Allatiivi | usvaisellensa | Monikon allatiivi | usvaisille |
| Monikon allatiivi | usvaisilleni | Monikon allatiivi | usvaisillesi |
| Monikon allatiivi | usvaisillemme | Monikon allatiivi | usvaisillenne |
| Monikon allatiivi | usvaisilleen | Monikon allatiivi | usvaisillensa |
| Essiivi | usvaisena | Essiivi | usvaisenani |
| Essiivi | usvaisenasi | Essiivi | usvaisenamme |
| Essiivi | usvaisenanne | Essiivi | usvaisenaan |
| Essiivi | usvaisenansa | Monikon essiivi | usvaisina |
| Monikon essiivi | usvaisinani | Monikon essiivi | usvaisinasi |
| Monikon essiivi | usvaisinamme | Monikon essiivi | usvaisinanne |
| Monikon essiivi | usvaisinaan | Monikon essiivi | usvaisinansa |
| Translatiivi | usvaiseksi | Translatiivi | usvaisekseni |
| Translatiivi | usvaiseksesi | Translatiivi | usvaiseksemme |
| Translatiivi | usvaiseksenne | Translatiivi | usvaisekseen |
| Translatiivi | usvaiseksensa | Monikon translatiivi | usvaisiksi |
| Monikon translatiivi | usvaisikseni | Monikon translatiivi | usvaisiksesi |
| Monikon translatiivi | usvaisiksemme | Monikon translatiivi | usvaisiksenne |
| Monikon translatiivi | usvaisikseen | Monikon translatiivi | usvaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | usvaisin | Abessiivi | usvaisetta |
| Abessiivi | usvaisettani | Abessiivi | usvaisettasi |
| Abessiivi | usvaisettamme | Abessiivi | usvaisettanne |
| Abessiivi | usvaisettaan | Abessiivi | usvaisettansa |
| Monikon abessiivi | usvaisitta | Monikon abessiivi | usvaisittani |
| Monikon abessiivi | usvaisittasi | Monikon abessiivi | usvaisittamme |
| Monikon abessiivi | usvaisittanne | Monikon abessiivi | usvaisittaan |
| Monikon abessiivi | usvaisittansa | Monikon komitatiivi | usvaisine |
| Monikon komitatiivi | usvaisineni | Monikon komitatiivi | usvaisinesi |
| Monikon komitatiivi | usvaisinemme | Monikon komitatiivi | usvaisinenne |
| Monikon komitatiivi | usvaisineen | Monikon komitatiivi | usvaisinensa |
| Komparatiivi | usvaisempi | Superlatiivi | usvaisin |
| Monikon akkusatiivi | usvaiset | Monikon akkusatiivi | usvaiseni |
| Monikon akkusatiivi | usvaisesi | Monikon akkusatiivi | usvaisemme |
| Monikon akkusatiivi | usvaisenne | Monikon akkusatiivi | usvaisensa |
| Akkusatiivi | usvaiseni | Akkusatiivi | usvaisesi |
| Akkusatiivi | usvaisemme | Akkusatiivi | usvaisenne |
| Akkusatiivi | usvaisensa |