Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
Muut/tuntemattomat
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. usvan peittämä

Taivutusmuodot

MonikkousvaisetMonikkousvaiseni
MonikkousvaisesiMonikkousvaisemme
MonikkousvaisenneMonikkousvaisensa
GenetiiviusvaisenGenetiiviusvaiseni
GenetiiviusvaisesiGenetiiviusvaisemme
GenetiiviusvaisenneGenetiiviusvaisensa
Monikon genetiiviusvaistenMonikon genetiiviusvaisien
Monikon genetiiviusvaisteniMonikon genetiiviusvaisieni
Monikon genetiiviusvaistesiMonikon genetiiviusvaisiesi
Monikon genetiiviusvaistemmeMonikon genetiiviusvaisiemme
Monikon genetiiviusvaistenneMonikon genetiiviusvaisienne
Monikon genetiiviusvaistensaMonikon genetiiviusvaisiensa
PartitiiviusvaistaPartitiiviusvaistani
PartitiiviusvaistasiPartitiiviusvaistamme
PartitiiviusvaistannePartitiiviusvaistaan
PartitiiviusvaistansaMonikon partitiiviusvaisia
Monikon partitiiviusvaisianiMonikon partitiiviusvaisiasi
Monikon partitiiviusvaisiammeMonikon partitiiviusvaisianne
Monikon partitiiviusvaisiaanMonikon partitiiviusvaisiansa
InessiiviusvaisessaInessiiviusvaisessani
InessiiviusvaisessasiInessiiviusvaisessamme
InessiiviusvaisessanneInessiiviusvaisessaan
InessiiviusvaisessansaMonikon inessiiviusvaisissa
Monikon inessiiviusvaisissaniMonikon inessiiviusvaisissasi
Monikon inessiiviusvaisissammeMonikon inessiiviusvaisissanne
Monikon inessiiviusvaisissaanMonikon inessiiviusvaisissansa
ElatiiviusvaisestaElatiiviusvaisestani
ElatiiviusvaisestasiElatiiviusvaisestamme
ElatiiviusvaisestanneElatiiviusvaisestaan
ElatiiviusvaisestansaMonikon elatiiviusvaisista
Monikon elatiiviusvaisistaniMonikon elatiiviusvaisistasi
Monikon elatiiviusvaisistammeMonikon elatiiviusvaisistanne
Monikon elatiiviusvaisistaanMonikon elatiiviusvaisistansa
IllatiiviusvaiseenIllatiiviusvaiseeni
IllatiiviusvaiseesiIllatiiviusvaiseemme
IllatiiviusvaiseenneIllatiiviusvaiseensa
Monikon illatiiviusvaisiinMonikon illatiiviusvaisiini
Monikon illatiiviusvaisiisiMonikon illatiiviusvaisiimme
Monikon illatiiviusvaisiinneMonikon illatiiviusvaisiinsa
AdessiiviusvaisellaAdessiiviusvaisellani
AdessiiviusvaisellasiAdessiiviusvaisellamme
AdessiiviusvaisellanneAdessiiviusvaisellaan
AdessiiviusvaisellansaMonikon adessiiviusvaisilla
Monikon adessiiviusvaisillaniMonikon adessiiviusvaisillasi
Monikon adessiiviusvaisillammeMonikon adessiiviusvaisillanne
Monikon adessiiviusvaisillaanMonikon adessiiviusvaisillansa
AblatiiviusvaiseltaAblatiiviusvaiseltani
AblatiiviusvaiseltasiAblatiiviusvaiseltamme
AblatiiviusvaiseltanneAblatiiviusvaiseltaan
AblatiiviusvaiseltansaMonikon ablatiiviusvaisilta
Monikon ablatiiviusvaisiltaniMonikon ablatiiviusvaisiltasi
Monikon ablatiiviusvaisiltammeMonikon ablatiiviusvaisiltanne
Monikon ablatiiviusvaisiltaanMonikon ablatiiviusvaisiltansa
AllatiiviusvaiselleAllatiiviusvaiselleni
AllatiiviusvaisellesiAllatiiviusvaisellemme
AllatiiviusvaisellenneAllatiiviusvaiselleen
AllatiiviusvaisellensaMonikon allatiiviusvaisille
Monikon allatiiviusvaisilleniMonikon allatiiviusvaisillesi
Monikon allatiiviusvaisillemmeMonikon allatiiviusvaisillenne
Monikon allatiiviusvaisilleenMonikon allatiiviusvaisillensa
EssiiviusvaisenaEssiiviusvaisenani
EssiiviusvaisenasiEssiiviusvaisenamme
EssiiviusvaisenanneEssiiviusvaisenaan
EssiiviusvaisenansaMonikon essiiviusvaisina
Monikon essiiviusvaisinaniMonikon essiiviusvaisinasi
Monikon essiiviusvaisinammeMonikon essiiviusvaisinanne
Monikon essiiviusvaisinaanMonikon essiiviusvaisinansa
TranslatiiviusvaiseksiTranslatiiviusvaisekseni
TranslatiiviusvaiseksesiTranslatiiviusvaiseksemme
TranslatiiviusvaiseksenneTranslatiiviusvaisekseen
TranslatiiviusvaiseksensaMonikon translatiiviusvaisiksi
Monikon translatiiviusvaisikseniMonikon translatiiviusvaisiksesi
Monikon translatiiviusvaisiksemmeMonikon translatiiviusvaisiksenne
Monikon translatiiviusvaisikseenMonikon translatiiviusvaisiksensa
Monikon instruktiiviusvaisinAbessiiviusvaisetta
AbessiiviusvaisettaniAbessiiviusvaisettasi
AbessiiviusvaisettammeAbessiiviusvaisettanne
AbessiiviusvaisettaanAbessiiviusvaisettansa
Monikon abessiiviusvaisittaMonikon abessiiviusvaisittani
Monikon abessiiviusvaisittasiMonikon abessiiviusvaisittamme
Monikon abessiiviusvaisittanneMonikon abessiiviusvaisittaan
Monikon abessiiviusvaisittansaMonikon komitatiiviusvaisine
Monikon komitatiiviusvaisineniMonikon komitatiiviusvaisinesi
Monikon komitatiiviusvaisinemmeMonikon komitatiiviusvaisinenne
Monikon komitatiiviusvaisineenMonikon komitatiiviusvaisinensa
KomparatiiviusvaisempiSuperlatiiviusvaisin
Monikon akkusatiiviusvaisetMonikon akkusatiiviusvaiseni
Monikon akkusatiiviusvaisesiMonikon akkusatiiviusvaisemme
Monikon akkusatiiviusvaisenneMonikon akkusatiiviusvaisensa
AkkusatiiviusvaiseniAkkusatiiviusvaisesi
AkkusatiiviusvaisemmeAkkusatiiviusvaisenne
Akkusatiiviusvaisensa

Luokat