| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bewitched, enchanted, charmed |
| espanja | encantado, hechizado |
| hollanti | betoverd |
| italia | incantato, rapito, affascinato |
| kreikka | μαγεμένος (mageménos), γοητευμένος (goitevménos / go'itevménos) |
| latina | incantatus |
| ranska | enchanté |
| ruotsi | förtrollad, förhäxad |
| saksa | verzaubert |
| venäjä | заколдованный (zakoldovannyi), околдованный (okoldovannyi) |
| Monikko | lumotut | Monikko | lumottuni |
| Monikko | lumottusi | Monikko | lumottumme |
| Monikko | lumottunne | Monikko | lumottunsa |
| Genetiivi | lumotun | Genetiivi | lumottuni |
| Genetiivi | lumottusi | Genetiivi | lumottumme |
| Genetiivi | lumottunne | Genetiivi | lumottunsa |
| Monikon genetiivi | lumottujen | Monikon genetiivi | lumottujeni |
| Monikon genetiivi | lumottujesi | Monikon genetiivi | lumottujemme |
| Monikon genetiivi | lumottujenne | Monikon genetiivi | lumottujensa |
| Partitiivi | lumottua | Partitiivi | lumottuani |
| Partitiivi | lumottuasi | Partitiivi | lumottuamme |
| Partitiivi | lumottuanne | Partitiivi | lumottuaan |
| Partitiivi | lumottuansa | Monikon partitiivi | lumottuja |
| Monikon partitiivi | lumottujani | Monikon partitiivi | lumottujasi |
| Monikon partitiivi | lumottujamme | Monikon partitiivi | lumottujanne |
| Monikon partitiivi | lumottujaan | Monikon partitiivi | lumottujansa |
| Inessiivi | lumotussa | Inessiivi | lumotussani |
| Inessiivi | lumotussasi | Inessiivi | lumotussamme |
| Inessiivi | lumotussanne | Inessiivi | lumotussaan |
| Inessiivi | lumotussansa | Monikon inessiivi | lumotuissa |
| Monikon inessiivi | lumotuissani | Monikon inessiivi | lumotuissasi |
| Monikon inessiivi | lumotuissamme | Monikon inessiivi | lumotuissanne |
| Monikon inessiivi | lumotuissaan | Monikon inessiivi | lumotuissansa |
| Elatiivi | lumotusta | Elatiivi | lumotustani |
| Elatiivi | lumotustasi | Elatiivi | lumotustamme |
| Elatiivi | lumotustanne | Elatiivi | lumotustaan |
| Elatiivi | lumotustansa | Monikon elatiivi | lumotuista |
| Monikon elatiivi | lumotuistani | Monikon elatiivi | lumotuistasi |
| Monikon elatiivi | lumotuistamme | Monikon elatiivi | lumotuistanne |
| Monikon elatiivi | lumotuistaan | Monikon elatiivi | lumotuistansa |
| Illatiivi | lumottuun | Illatiivi | lumottuuni |
| Illatiivi | lumottuusi | Illatiivi | lumottuumme |
| Illatiivi | lumottuunne | Illatiivi | lumottuunsa |
| Monikon illatiivi | lumottuihin | Monikon illatiivi | lumottuihini |
| Monikon illatiivi | lumottuihisi | Monikon illatiivi | lumottuihimme |
| Monikon illatiivi | lumottuihinne | Monikon illatiivi | lumottuihinsa |
| Adessiivi | lumotulla | Adessiivi | lumotullani |
| Adessiivi | lumotullasi | Adessiivi | lumotullamme |
| Adessiivi | lumotullanne | Adessiivi | lumotullaan |
| Adessiivi | lumotullansa | Monikon adessiivi | lumotuilla |
| Monikon adessiivi | lumotuillani | Monikon adessiivi | lumotuillasi |
| Monikon adessiivi | lumotuillamme | Monikon adessiivi | lumotuillanne |
| Monikon adessiivi | lumotuillaan | Monikon adessiivi | lumotuillansa |
| Ablatiivi | lumotulta | Ablatiivi | lumotultani |
| Ablatiivi | lumotultasi | Ablatiivi | lumotultamme |
| Ablatiivi | lumotultanne | Ablatiivi | lumotultaan |
| Ablatiivi | lumotultansa | Monikon ablatiivi | lumotuilta |
| Monikon ablatiivi | lumotuiltani | Monikon ablatiivi | lumotuiltasi |
| Monikon ablatiivi | lumotuiltamme | Monikon ablatiivi | lumotuiltanne |
| Monikon ablatiivi | lumotuiltaan | Monikon ablatiivi | lumotuiltansa |
| Allatiivi | lumotulle | Allatiivi | lumotulleni |
| Allatiivi | lumotullesi | Allatiivi | lumotullemme |
| Allatiivi | lumotullenne | Allatiivi | lumotulleen |
| Allatiivi | lumotullensa | Monikon allatiivi | lumotuille |
| Monikon allatiivi | lumotuilleni | Monikon allatiivi | lumotuillesi |
| Monikon allatiivi | lumotuillemme | Monikon allatiivi | lumotuillenne |
| Monikon allatiivi | lumotuilleen | Monikon allatiivi | lumotuillensa |
| Essiivi | lumottuna | Essiivi | lumottunani |
| Essiivi | lumottunasi | Essiivi | lumottunamme |
| Essiivi | lumottunanne | Essiivi | lumottunaan |
| Essiivi | lumottunansa | Monikon essiivi | lumottuina |
| Monikon essiivi | lumottuinani | Monikon essiivi | lumottuinasi |
| Monikon essiivi | lumottuinamme | Monikon essiivi | lumottuinanne |
| Monikon essiivi | lumottuinaan | Monikon essiivi | lumottuinansa |
| Translatiivi | lumotuksi | Translatiivi | lumotukseni |
| Translatiivi | lumotuksesi | Translatiivi | lumotuksemme |
| Translatiivi | lumotuksenne | Translatiivi | lumotukseen |
| Translatiivi | lumotuksensa | Monikon translatiivi | lumotuiksi |
| Monikon translatiivi | lumotuikseni | Monikon translatiivi | lumotuiksesi |
| Monikon translatiivi | lumotuiksemme | Monikon translatiivi | lumotuiksenne |
| Monikon translatiivi | lumotuikseen | Monikon translatiivi | lumotuiksensa |
| Monikon instruktiivi | lumotuin | Abessiivi | lumotutta |
| Abessiivi | lumotuttani | Abessiivi | lumotuttasi |
| Abessiivi | lumotuttamme | Abessiivi | lumotuttanne |
| Abessiivi | lumotuttaan | Abessiivi | lumotuttansa |
| Monikon abessiivi | lumotuitta | Monikon abessiivi | lumotuittani |
| Monikon abessiivi | lumotuittasi | Monikon abessiivi | lumotuittamme |
| Monikon abessiivi | lumotuittanne | Monikon abessiivi | lumotuittaan |
| Monikon abessiivi | lumotuittansa | Monikon komitatiivi | lumottuine |
| Monikon komitatiivi | lumottuineni | Monikon komitatiivi | lumottuinesi |
| Monikon komitatiivi | lumottuinemme | Monikon komitatiivi | lumottuinenne |
| Monikon komitatiivi | lumottuineen | Monikon komitatiivi | lumottuinensa |
| Komparatiivi | lumotumpi | Superlatiivi | lumotuin |
| Monikon akkusatiivi | lumotut | Monikon akkusatiivi | lumottuni |
| Monikon akkusatiivi | lumottusi | Monikon akkusatiivi | lumottumme |
| Monikon akkusatiivi | lumottunne | Monikon akkusatiivi | lumottunsa |
| Akkusatiivi | lumottuni | Akkusatiivi | lumottusi |
| Akkusatiivi | lumottumme | Akkusatiivi | lumottunne |
| Akkusatiivi | lumottunsa |