| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | lääketiede | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| Monikko | laastarit | Genetiivi | laastarin |
| Monikon genetiivi | laastarien | Monikon genetiivi | laastareiden |
| Monikon genetiivi | laastareitten | Partitiivi | laastaria |
| Monikon partitiivi | laastareita | Monikon partitiivi | laastareja |
| Inessiivi | laastarissa | Monikon inessiivi | laastareissa |
| Elatiivi | laastarista | Monikon elatiivi | laastareista |
| Illatiivi | laastariin | Monikon illatiivi | laastareihin |
| Adessiivi | laastarilla | Monikon adessiivi | laastareilla |
| Ablatiivi | laastarilta | Monikon ablatiivi | laastareilta |
| Allatiivi | laastarille | Monikon allatiivi | laastareille |
| Essiivi | laastarina | Monikon essiivi | laastareina |
| Translatiivi | laastariksi | Monikon translatiivi | laastareiksi |
| Monikon instruktiivi | laastarein | Abessiivi | laastaritta |
| Monikon abessiivi | laastareitta | Monikon akkusatiivi | laastarit |