Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiscruffy
espanjadesaliñado
italiatrasandato
puolaniechlujny
ranskanégligé, débraillé
ruotsisjabbig, ovårdad, tilltufsad
saksavergammelt
turkkidağınık
unkaripacuha
venäjäнеряшливый (nerjašlivyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sotkuinen
  2. (valokuvasta) epätarkka

Taivutusmuodot

MonikkosuttuisetMonikkosuttuiseni
MonikkosuttuisesiMonikkosuttuisemme
MonikkosuttuisenneMonikkosuttuisensa
GenetiivisuttuisenGenetiivisuttuiseni
GenetiivisuttuisesiGenetiivisuttuisemme
GenetiivisuttuisenneGenetiivisuttuisensa
Monikon genetiivisuttuistenMonikon genetiivisuttuisien
Monikon genetiivisuttuisteniMonikon genetiivisuttuisieni
Monikon genetiivisuttuistesiMonikon genetiivisuttuisiesi
Monikon genetiivisuttuistemmeMonikon genetiivisuttuisiemme
Monikon genetiivisuttuistenneMonikon genetiivisuttuisienne
Monikon genetiivisuttuistensaMonikon genetiivisuttuisiensa
PartitiivisuttuistaPartitiivisuttuistani
PartitiivisuttuistasiPartitiivisuttuistamme
PartitiivisuttuistannePartitiivisuttuistaan
PartitiivisuttuistansaMonikon partitiivisuttuisia
Monikon partitiivisuttuisianiMonikon partitiivisuttuisiasi
Monikon partitiivisuttuisiammeMonikon partitiivisuttuisianne
Monikon partitiivisuttuisiaanMonikon partitiivisuttuisiansa
InessiivisuttuisessaInessiivisuttuisessani
InessiivisuttuisessasiInessiivisuttuisessamme
InessiivisuttuisessanneInessiivisuttuisessaan
InessiivisuttuisessansaMonikon inessiivisuttuisissa
Monikon inessiivisuttuisissaniMonikon inessiivisuttuisissasi
Monikon inessiivisuttuisissammeMonikon inessiivisuttuisissanne
Monikon inessiivisuttuisissaanMonikon inessiivisuttuisissansa
ElatiivisuttuisestaElatiivisuttuisestani
ElatiivisuttuisestasiElatiivisuttuisestamme
ElatiivisuttuisestanneElatiivisuttuisestaan
ElatiivisuttuisestansaMonikon elatiivisuttuisista
Monikon elatiivisuttuisistaniMonikon elatiivisuttuisistasi
Monikon elatiivisuttuisistammeMonikon elatiivisuttuisistanne
Monikon elatiivisuttuisistaanMonikon elatiivisuttuisistansa
IllatiivisuttuiseenIllatiivisuttuiseeni
IllatiivisuttuiseesiIllatiivisuttuiseemme
IllatiivisuttuiseenneIllatiivisuttuiseensa
Monikon illatiivisuttuisiinMonikon illatiivisuttuisiini
Monikon illatiivisuttuisiisiMonikon illatiivisuttuisiimme
Monikon illatiivisuttuisiinneMonikon illatiivisuttuisiinsa
AdessiivisuttuisellaAdessiivisuttuisellani
AdessiivisuttuisellasiAdessiivisuttuisellamme
AdessiivisuttuisellanneAdessiivisuttuisellaan
AdessiivisuttuisellansaMonikon adessiivisuttuisilla
Monikon adessiivisuttuisillaniMonikon adessiivisuttuisillasi
Monikon adessiivisuttuisillammeMonikon adessiivisuttuisillanne
Monikon adessiivisuttuisillaanMonikon adessiivisuttuisillansa
AblatiivisuttuiseltaAblatiivisuttuiseltani
AblatiivisuttuiseltasiAblatiivisuttuiseltamme
AblatiivisuttuiseltanneAblatiivisuttuiseltaan
AblatiivisuttuiseltansaMonikon ablatiivisuttuisilta
Monikon ablatiivisuttuisiltaniMonikon ablatiivisuttuisiltasi
Monikon ablatiivisuttuisiltammeMonikon ablatiivisuttuisiltanne
Monikon ablatiivisuttuisiltaanMonikon ablatiivisuttuisiltansa
AllatiivisuttuiselleAllatiivisuttuiselleni
AllatiivisuttuisellesiAllatiivisuttuisellemme
AllatiivisuttuisellenneAllatiivisuttuiselleen
AllatiivisuttuisellensaMonikon allatiivisuttuisille
Monikon allatiivisuttuisilleniMonikon allatiivisuttuisillesi
Monikon allatiivisuttuisillemmeMonikon allatiivisuttuisillenne
Monikon allatiivisuttuisilleenMonikon allatiivisuttuisillensa
EssiivisuttuisenaEssiivisuttuisenani
EssiivisuttuisenasiEssiivisuttuisenamme
EssiivisuttuisenanneEssiivisuttuisenaan
EssiivisuttuisenansaMonikon essiivisuttuisina
Monikon essiivisuttuisinaniMonikon essiivisuttuisinasi
Monikon essiivisuttuisinammeMonikon essiivisuttuisinanne
Monikon essiivisuttuisinaanMonikon essiivisuttuisinansa
TranslatiivisuttuiseksiTranslatiivisuttuisekseni
TranslatiivisuttuiseksesiTranslatiivisuttuiseksemme
TranslatiivisuttuiseksenneTranslatiivisuttuisekseen
TranslatiivisuttuiseksensaMonikon translatiivisuttuisiksi
Monikon translatiivisuttuisikseniMonikon translatiivisuttuisiksesi
Monikon translatiivisuttuisiksemmeMonikon translatiivisuttuisiksenne
Monikon translatiivisuttuisikseenMonikon translatiivisuttuisiksensa
Monikon instruktiivisuttuisinAbessiivisuttuisetta
AbessiivisuttuisettaniAbessiivisuttuisettasi
AbessiivisuttuisettammeAbessiivisuttuisettanne
AbessiivisuttuisettaanAbessiivisuttuisettansa
Monikon abessiivisuttuisittaMonikon abessiivisuttuisittani
Monikon abessiivisuttuisittasiMonikon abessiivisuttuisittamme
Monikon abessiivisuttuisittanneMonikon abessiivisuttuisittaan
Monikon abessiivisuttuisittansaMonikon komitatiivisuttuisine
Monikon komitatiivisuttuisineniMonikon komitatiivisuttuisinesi
Monikon komitatiivisuttuisinemmeMonikon komitatiivisuttuisinenne
Monikon komitatiivisuttuisineenMonikon komitatiivisuttuisinensa
Monikon akkusatiivisuttuisetMonikon akkusatiivisuttuiseni
Monikon akkusatiivisuttuisesiMonikon akkusatiivisuttuisemme
Monikon akkusatiivisuttuisenneMonikon akkusatiivisuttuisensa
AkkusatiivisuttuiseniAkkusatiivisuttuisesi
AkkusatiivisuttuisemmeAkkusatiivisuttuisenne
Akkusatiivisuttuisensa