| Monikko | suttuiset | Monikko | suttuiseni |
| Monikko | suttuisesi | Monikko | suttuisemme |
| Monikko | suttuisenne | Monikko | suttuisensa |
| Genetiivi | suttuisen | Genetiivi | suttuiseni |
| Genetiivi | suttuisesi | Genetiivi | suttuisemme |
| Genetiivi | suttuisenne | Genetiivi | suttuisensa |
| Monikon genetiivi | suttuisten | Monikon genetiivi | suttuisien |
| Monikon genetiivi | suttuisteni | Monikon genetiivi | suttuisieni |
| Monikon genetiivi | suttuistesi | Monikon genetiivi | suttuisiesi |
| Monikon genetiivi | suttuistemme | Monikon genetiivi | suttuisiemme |
| Monikon genetiivi | suttuistenne | Monikon genetiivi | suttuisienne |
| Monikon genetiivi | suttuistensa | Monikon genetiivi | suttuisiensa |
| Partitiivi | suttuista | Partitiivi | suttuistani |
| Partitiivi | suttuistasi | Partitiivi | suttuistamme |
| Partitiivi | suttuistanne | Partitiivi | suttuistaan |
| Partitiivi | suttuistansa | Monikon partitiivi | suttuisia |
| Monikon partitiivi | suttuisiani | Monikon partitiivi | suttuisiasi |
| Monikon partitiivi | suttuisiamme | Monikon partitiivi | suttuisianne |
| Monikon partitiivi | suttuisiaan | Monikon partitiivi | suttuisiansa |
| Inessiivi | suttuisessa | Inessiivi | suttuisessani |
| Inessiivi | suttuisessasi | Inessiivi | suttuisessamme |
| Inessiivi | suttuisessanne | Inessiivi | suttuisessaan |
| Inessiivi | suttuisessansa | Monikon inessiivi | suttuisissa |
| Monikon inessiivi | suttuisissani | Monikon inessiivi | suttuisissasi |
| Monikon inessiivi | suttuisissamme | Monikon inessiivi | suttuisissanne |
| Monikon inessiivi | suttuisissaan | Monikon inessiivi | suttuisissansa |
| Elatiivi | suttuisesta | Elatiivi | suttuisestani |
| Elatiivi | suttuisestasi | Elatiivi | suttuisestamme |
| Elatiivi | suttuisestanne | Elatiivi | suttuisestaan |
| Elatiivi | suttuisestansa | Monikon elatiivi | suttuisista |
| Monikon elatiivi | suttuisistani | Monikon elatiivi | suttuisistasi |
| Monikon elatiivi | suttuisistamme | Monikon elatiivi | suttuisistanne |
| Monikon elatiivi | suttuisistaan | Monikon elatiivi | suttuisistansa |
| Illatiivi | suttuiseen | Illatiivi | suttuiseeni |
| Illatiivi | suttuiseesi | Illatiivi | suttuiseemme |
| Illatiivi | suttuiseenne | Illatiivi | suttuiseensa |
| Monikon illatiivi | suttuisiin | Monikon illatiivi | suttuisiini |
| Monikon illatiivi | suttuisiisi | Monikon illatiivi | suttuisiimme |
| Monikon illatiivi | suttuisiinne | Monikon illatiivi | suttuisiinsa |
| Adessiivi | suttuisella | Adessiivi | suttuisellani |
| Adessiivi | suttuisellasi | Adessiivi | suttuisellamme |
| Adessiivi | suttuisellanne | Adessiivi | suttuisellaan |
| Adessiivi | suttuisellansa | Monikon adessiivi | suttuisilla |
| Monikon adessiivi | suttuisillani | Monikon adessiivi | suttuisillasi |
| Monikon adessiivi | suttuisillamme | Monikon adessiivi | suttuisillanne |
| Monikon adessiivi | suttuisillaan | Monikon adessiivi | suttuisillansa |
| Ablatiivi | suttuiselta | Ablatiivi | suttuiseltani |
| Ablatiivi | suttuiseltasi | Ablatiivi | suttuiseltamme |
| Ablatiivi | suttuiseltanne | Ablatiivi | suttuiseltaan |
| Ablatiivi | suttuiseltansa | Monikon ablatiivi | suttuisilta |
| Monikon ablatiivi | suttuisiltani | Monikon ablatiivi | suttuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | suttuisiltamme | Monikon ablatiivi | suttuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | suttuisiltaan | Monikon ablatiivi | suttuisiltansa |
| Allatiivi | suttuiselle | Allatiivi | suttuiselleni |
| Allatiivi | suttuisellesi | Allatiivi | suttuisellemme |
| Allatiivi | suttuisellenne | Allatiivi | suttuiselleen |
| Allatiivi | suttuisellensa | Monikon allatiivi | suttuisille |
| Monikon allatiivi | suttuisilleni | Monikon allatiivi | suttuisillesi |
| Monikon allatiivi | suttuisillemme | Monikon allatiivi | suttuisillenne |
| Monikon allatiivi | suttuisilleen | Monikon allatiivi | suttuisillensa |
| Essiivi | suttuisena | Essiivi | suttuisenani |
| Essiivi | suttuisenasi | Essiivi | suttuisenamme |
| Essiivi | suttuisenanne | Essiivi | suttuisenaan |
| Essiivi | suttuisenansa | Monikon essiivi | suttuisina |
| Monikon essiivi | suttuisinani | Monikon essiivi | suttuisinasi |
| Monikon essiivi | suttuisinamme | Monikon essiivi | suttuisinanne |
| Monikon essiivi | suttuisinaan | Monikon essiivi | suttuisinansa |
| Translatiivi | suttuiseksi | Translatiivi | suttuisekseni |
| Translatiivi | suttuiseksesi | Translatiivi | suttuiseksemme |
| Translatiivi | suttuiseksenne | Translatiivi | suttuisekseen |
| Translatiivi | suttuiseksensa | Monikon translatiivi | suttuisiksi |
| Monikon translatiivi | suttuisikseni | Monikon translatiivi | suttuisiksesi |
| Monikon translatiivi | suttuisiksemme | Monikon translatiivi | suttuisiksenne |
| Monikon translatiivi | suttuisikseen | Monikon translatiivi | suttuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | suttuisin | Abessiivi | suttuisetta |
| Abessiivi | suttuisettani | Abessiivi | suttuisettasi |
| Abessiivi | suttuisettamme | Abessiivi | suttuisettanne |
| Abessiivi | suttuisettaan | Abessiivi | suttuisettansa |
| Monikon abessiivi | suttuisitta | Monikon abessiivi | suttuisittani |
| Monikon abessiivi | suttuisittasi | Monikon abessiivi | suttuisittamme |
| Monikon abessiivi | suttuisittanne | Monikon abessiivi | suttuisittaan |
| Monikon abessiivi | suttuisittansa | Monikon komitatiivi | suttuisine |
| Monikon komitatiivi | suttuisineni | Monikon komitatiivi | suttuisinesi |
| Monikon komitatiivi | suttuisinemme | Monikon komitatiivi | suttuisinenne |
| Monikon komitatiivi | suttuisineen | Monikon komitatiivi | suttuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | suttuiset | Monikon akkusatiivi | suttuiseni |
| Monikon akkusatiivi | suttuisesi | Monikon akkusatiivi | suttuisemme |
| Monikon akkusatiivi | suttuisenne | Monikon akkusatiivi | suttuisensa |
| Akkusatiivi | suttuiseni | Akkusatiivi | suttuisesi |
| Akkusatiivi | suttuisemme | Akkusatiivi | suttuisenne |
| Akkusatiivi | suttuisensa |