Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantisteamy
espanjahumeante
italiaumido, umida, fumante
kreikkaατμώδης (atmódis), ομιχλώδης (omichlódis)
saksadampfend

Taivutusmuodot

MonikkohöyryisetMonikkohöyryiseni
MonikkohöyryisesiMonikkohöyryisemme
MonikkohöyryisenneMonikkohöyryisensä
GenetiivihöyryisenGenetiivihöyryiseni
GenetiivihöyryisesiGenetiivihöyryisemme
GenetiivihöyryisenneGenetiivihöyryisensä
Monikon genetiivihöyryistenMonikon genetiivihöyryisien
Monikon genetiivihöyryisteniMonikon genetiivihöyryisieni
Monikon genetiivihöyryistesiMonikon genetiivihöyryisiesi
Monikon genetiivihöyryistemmeMonikon genetiivihöyryisiemme
Monikon genetiivihöyryistenneMonikon genetiivihöyryisienne
Monikon genetiivihöyryistensäMonikon genetiivihöyryisiensä
PartitiivihöyryistäPartitiivihöyryistäni
PartitiivihöyryistäsiPartitiivihöyryistämme
PartitiivihöyryistännePartitiivihöyryistään
PartitiivihöyryistänsäMonikon partitiivihöyryisiä
Monikon partitiivihöyryisiäniMonikon partitiivihöyryisiäsi
Monikon partitiivihöyryisiämmeMonikon partitiivihöyryisiänne
Monikon partitiivihöyryisiäänMonikon partitiivihöyryisiänsä
InessiivihöyryisessäInessiivihöyryisessäni
InessiivihöyryisessäsiInessiivihöyryisessämme
InessiivihöyryisessänneInessiivihöyryisessään
InessiivihöyryisessänsäMonikon inessiivihöyryisissä
Monikon inessiivihöyryisissäniMonikon inessiivihöyryisissäsi
Monikon inessiivihöyryisissämmeMonikon inessiivihöyryisissänne
Monikon inessiivihöyryisissäänMonikon inessiivihöyryisissänsä
ElatiivihöyryisestäElatiivihöyryisestäni
ElatiivihöyryisestäsiElatiivihöyryisestämme
ElatiivihöyryisestänneElatiivihöyryisestään
ElatiivihöyryisestänsäMonikon elatiivihöyryisistä
Monikon elatiivihöyryisistäniMonikon elatiivihöyryisistäsi
Monikon elatiivihöyryisistämmeMonikon elatiivihöyryisistänne
Monikon elatiivihöyryisistäänMonikon elatiivihöyryisistänsä
IllatiivihöyryiseenIllatiivihöyryiseeni
IllatiivihöyryiseesiIllatiivihöyryiseemme
IllatiivihöyryiseenneIllatiivihöyryiseensä
Monikon illatiivihöyryisiinMonikon illatiivihöyryisiini
Monikon illatiivihöyryisiisiMonikon illatiivihöyryisiimme
Monikon illatiivihöyryisiinneMonikon illatiivihöyryisiinsä
AdessiivihöyryiselläAdessiivihöyryiselläni
AdessiivihöyryiselläsiAdessiivihöyryisellämme
AdessiivihöyryisellänneAdessiivihöyryisellään
AdessiivihöyryisellänsäMonikon adessiivihöyryisillä
Monikon adessiivihöyryisilläniMonikon adessiivihöyryisilläsi
Monikon adessiivihöyryisillämmeMonikon adessiivihöyryisillänne
Monikon adessiivihöyryisilläänMonikon adessiivihöyryisillänsä
AblatiivihöyryiseltäAblatiivihöyryiseltäni
AblatiivihöyryiseltäsiAblatiivihöyryiseltämme
AblatiivihöyryiseltänneAblatiivihöyryiseltään
AblatiivihöyryiseltänsäMonikon ablatiivihöyryisiltä
Monikon ablatiivihöyryisiltäniMonikon ablatiivihöyryisiltäsi
Monikon ablatiivihöyryisiltämmeMonikon ablatiivihöyryisiltänne
Monikon ablatiivihöyryisiltäänMonikon ablatiivihöyryisiltänsä
AllatiivihöyryiselleAllatiivihöyryiselleni
AllatiivihöyryisellesiAllatiivihöyryisellemme
AllatiivihöyryisellenneAllatiivihöyryiselleen
AllatiivihöyryisellensäMonikon allatiivihöyryisille
Monikon allatiivihöyryisilleniMonikon allatiivihöyryisillesi
Monikon allatiivihöyryisillemmeMonikon allatiivihöyryisillenne
Monikon allatiivihöyryisilleenMonikon allatiivihöyryisillensä
EssiivihöyryisenäEssiivihöyryisenäni
EssiivihöyryisenäsiEssiivihöyryisenämme
EssiivihöyryisenänneEssiivihöyryisenään
EssiivihöyryisenänsäMonikon essiivihöyryisinä
Monikon essiivihöyryisinäniMonikon essiivihöyryisinäsi
Monikon essiivihöyryisinämmeMonikon essiivihöyryisinänne
Monikon essiivihöyryisinäänMonikon essiivihöyryisinänsä
TranslatiivihöyryiseksiTranslatiivihöyryisekseni
TranslatiivihöyryiseksesiTranslatiivihöyryiseksemme
TranslatiivihöyryiseksenneTranslatiivihöyryisekseen
TranslatiivihöyryiseksensäMonikon translatiivihöyryisiksi
Monikon translatiivihöyryisikseniMonikon translatiivihöyryisiksesi
Monikon translatiivihöyryisiksemmeMonikon translatiivihöyryisiksenne
Monikon translatiivihöyryisikseenMonikon translatiivihöyryisiksensä
Monikon instruktiivihöyryisinAbessiivihöyryisettä
AbessiivihöyryisettäniAbessiivihöyryisettäsi
AbessiivihöyryisettämmeAbessiivihöyryisettänne
AbessiivihöyryisettäänAbessiivihöyryisettänsä
Monikon abessiivihöyryisittäMonikon abessiivihöyryisittäni
Monikon abessiivihöyryisittäsiMonikon abessiivihöyryisittämme
Monikon abessiivihöyryisittänneMonikon abessiivihöyryisittään
Monikon abessiivihöyryisittänsäMonikon komitatiivihöyryisine
Monikon komitatiivihöyryisineniMonikon komitatiivihöyryisinesi
Monikon komitatiivihöyryisinemmeMonikon komitatiivihöyryisinenne
Monikon komitatiivihöyryisineenMonikon komitatiivihöyryisinensä
KomparatiivihöyryisempiSuperlatiivihöyryisin
Monikon akkusatiivihöyryisetMonikon akkusatiivihöyryiseni
Monikon akkusatiivihöyryisesiMonikon akkusatiivihöyryisemme
Monikon akkusatiivihöyryisenneMonikon akkusatiivihöyryisensä
AkkusatiivihöyryiseniAkkusatiivihöyryisesi
AkkusatiivihöyryisemmeAkkusatiivihöyryisenne
Akkusatiivihöyryisensä