| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | ohimolohkot | Genetiivi | ohimolohkon |
| Monikon genetiivi | ohimolohkojen | Partitiivi | ohimolohkoa |
| Monikon partitiivi | ohimolohkoja | Inessiivi | ohimolohkossa |
| Monikon inessiivi | ohimolohkoissa | Elatiivi | ohimolohkosta |
| Monikon elatiivi | ohimolohkoista | Illatiivi | ohimolohkoon |
| Monikon illatiivi | ohimolohkoihin | Adessiivi | ohimolohkolla |
| Monikon adessiivi | ohimolohkoilla | Ablatiivi | ohimolohkolta |
| Monikon ablatiivi | ohimolohkoilta | Allatiivi | ohimolohkolle |
| Monikon allatiivi | ohimolohkoille | Essiivi | ohimolohkona |
| Monikon essiivi | ohimolohkoina | Translatiivi | ohimolohkoksi |
| Monikon translatiivi | ohimolohkoiksi | Monikon instruktiivi | ohimolohkoin |
| Abessiivi | ohimolohkotta | Monikon abessiivi | ohimolohkoitta |
| Monikon akkusatiivi | ohimolohkot |