| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | preschool, nursery school |
| ruotsi | förskola |
| Monikko | eskarit | Genetiivi | eskarin |
| Monikon genetiivi | eskarien | Monikon genetiivi | eskareiden |
| Monikon genetiivi | eskareitten | Partitiivi | eskaria |
| Monikon partitiivi | eskareita | Monikon partitiivi | eskareja |
| Inessiivi | eskarissa | Monikon inessiivi | eskareissa |
| Elatiivi | eskarista | Monikon elatiivi | eskareista |
| Illatiivi | eskariin | Monikon illatiivi | eskareihin |
| Adessiivi | eskarilla | Monikon adessiivi | eskareilla |
| Ablatiivi | eskarilta | Monikon ablatiivi | eskareilta |
| Allatiivi | eskarille | Monikon allatiivi | eskareille |
| Essiivi | eskarina | Monikon essiivi | eskareina |
| Translatiivi | eskariksi | Monikon translatiivi | eskareiksi |
| Monikon instruktiivi | eskarein | Abessiivi | eskaritta |
| Monikon abessiivi | eskareitta | Monikon akkusatiivi | eskarit |