Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.slangi
  • ÄäntäminenUS
3.puhekieli
4.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
5.puhekieli
6.puhekieli

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (puhekieltä) kuvottava, oksettava
  2. (puhekieltä) inhottava, iljettävä

Taivutusmuodot

MonikkoällöttävätMonikkoällöttäväni
MonikkoällöttäväsiMonikkoällöttävämme
MonikkoällöttävänneMonikkoällöttävänsä
GenetiiviällöttävänGenetiiviällöttäväni
GenetiiviällöttäväsiGenetiiviällöttävämme
GenetiiviällöttävänneGenetiiviällöttävänsä
Monikon genetiiviällöttävienMonikon genetiiviällöttävieni
Monikon genetiiviällöttäviesiMonikon genetiiviällöttäviemme
Monikon genetiiviällöttävienneMonikon genetiiviällöttäviensä
PartitiiviällöttävääPartitiiviällöttävääni
PartitiiviällöttävääsiPartitiiviällöttäväämme
PartitiiviällöttäväännePartitiiviällöttäväänsä
Monikon partitiiviällöttäviäMonikon partitiiviällöttäviäni
Monikon partitiiviällöttäviäsiMonikon partitiiviällöttäviämme
Monikon partitiiviällöttäviänneMonikon partitiiviällöttäviään
Monikon partitiiviällöttäviänsäInessiiviällöttävässä
InessiiviällöttävässäniInessiiviällöttävässäsi
InessiiviällöttävässämmeInessiiviällöttävässänne
InessiiviällöttävässäänInessiiviällöttävässänsä
Monikon inessiiviällöttävissäMonikon inessiiviällöttävissäni
Monikon inessiiviällöttävissäsiMonikon inessiiviällöttävissämme
Monikon inessiiviällöttävissänneMonikon inessiiviällöttävissään
Monikon inessiiviällöttävissänsäElatiiviällöttävästä
ElatiiviällöttävästäniElatiiviällöttävästäsi
ElatiiviällöttävästämmeElatiiviällöttävästänne
ElatiiviällöttävästäänElatiiviällöttävästänsä
Monikon elatiiviällöttävistäMonikon elatiiviällöttävistäni
Monikon elatiiviällöttävistäsiMonikon elatiiviällöttävistämme
Monikon elatiiviällöttävistänneMonikon elatiiviällöttävistään
Monikon elatiiviällöttävistänsäIllatiiviällöttävään
IllatiiviällöttävääniIllatiiviällöttävääsi
IllatiiviällöttäväämmeIllatiiviällöttäväänne
IllatiiviällöttäväänsäMonikon illatiiviällöttäviin
Monikon illatiiviällöttäviiniMonikon illatiiviällöttäviisi
Monikon illatiiviällöttäviimmeMonikon illatiiviällöttäviinne
Monikon illatiiviällöttäviinsäAdessiiviällöttävällä
AdessiiviällöttävälläniAdessiiviällöttävälläsi
AdessiiviällöttävällämmeAdessiiviällöttävällänne
AdessiiviällöttävälläänAdessiiviällöttävällänsä
Monikon adessiiviällöttävilläMonikon adessiiviällöttävilläni
Monikon adessiiviällöttävilläsiMonikon adessiiviällöttävillämme
Monikon adessiiviällöttävillänneMonikon adessiiviällöttävillään
Monikon adessiiviällöttävillänsäAblatiiviällöttävältä
AblatiiviällöttävältäniAblatiiviällöttävältäsi
AblatiiviällöttävältämmeAblatiiviällöttävältänne
AblatiiviällöttävältäänAblatiiviällöttävältänsä
Monikon ablatiiviällöttäviltäMonikon ablatiiviällöttäviltäni
Monikon ablatiiviällöttäviltäsiMonikon ablatiiviällöttäviltämme
Monikon ablatiiviällöttäviltänneMonikon ablatiiviällöttäviltään
Monikon ablatiiviällöttäviltänsäAllatiiviällöttävälle
AllatiiviällöttävälleniAllatiiviällöttävällesi
AllatiiviällöttävällemmeAllatiiviällöttävällenne
AllatiiviällöttävälleenAllatiiviällöttävällensä
Monikon allatiiviällöttävilleMonikon allatiiviällöttävilleni
Monikon allatiiviällöttävillesiMonikon allatiiviällöttävillemme
Monikon allatiiviällöttävillenneMonikon allatiiviällöttävilleen
Monikon allatiiviällöttävillensäEssiiviällöttävänä
EssiiviällöttävänäniEssiiviällöttävänäsi
EssiiviällöttävänämmeEssiiviällöttävänänne
EssiiviällöttävänäänEssiiviällöttävänänsä
Monikon essiiviällöttävinäMonikon essiiviällöttävinäni
Monikon essiiviällöttävinäsiMonikon essiiviällöttävinämme
Monikon essiiviällöttävinänneMonikon essiiviällöttävinään
Monikon essiiviällöttävinänsäTranslatiiviällöttäväksi
TranslatiiviällöttäväkseniTranslatiiviällöttäväksesi
TranslatiiviällöttäväksemmeTranslatiiviällöttäväksenne
TranslatiiviällöttäväkseenTranslatiiviällöttäväksensä
Monikon translatiiviällöttäviksiMonikon translatiiviällöttävikseni
Monikon translatiiviällöttäviksesiMonikon translatiiviällöttäviksemme
Monikon translatiiviällöttäviksenneMonikon translatiiviällöttävikseen
Monikon translatiiviällöttäviksensäMonikon instruktiiviällöttävin
AbessiiviällöttävättäAbessiiviällöttävättäni
AbessiiviällöttävättäsiAbessiiviällöttävättämme
AbessiiviällöttävättänneAbessiiviällöttävättään
AbessiiviällöttävättänsäMonikon abessiiviällöttävittä
Monikon abessiiviällöttävittäniMonikon abessiiviällöttävittäsi
Monikon abessiiviällöttävittämmeMonikon abessiiviällöttävittänne
Monikon abessiiviällöttävittäänMonikon abessiiviällöttävittänsä
Monikon komitatiiviällöttävineMonikon komitatiiviällöttävineni
Monikon komitatiiviällöttävinesiMonikon komitatiiviällöttävinemme
Monikon komitatiiviällöttävinenneMonikon komitatiiviällöttävineen
Monikon komitatiiviällöttävinensäMonikon akkusatiiviällöttävät
Monikon akkusatiiviällöttäväniMonikon akkusatiiviällöttäväsi
Monikon akkusatiiviällöttävämmeMonikon akkusatiiviällöttävänne
Monikon akkusatiiviällöttävänsäAkkusatiiviällöttäväni
AkkusatiiviällöttäväsiAkkusatiiviällöttävämme
AkkusatiiviällöttävänneAkkusatiiviällöttävänsä