| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | slangi | ||
| 3. | puhekieli | ||
| 4. | |||
| 5. | puhekieli | ||
| 6. | puhekieli | ||
| Monikko | ällöttävät | Monikko | ällöttäväni |
| Monikko | ällöttäväsi | Monikko | ällöttävämme |
| Monikko | ällöttävänne | Monikko | ällöttävänsä |
| Genetiivi | ällöttävän | Genetiivi | ällöttäväni |
| Genetiivi | ällöttäväsi | Genetiivi | ällöttävämme |
| Genetiivi | ällöttävänne | Genetiivi | ällöttävänsä |
| Monikon genetiivi | ällöttävien | Monikon genetiivi | ällöttävieni |
| Monikon genetiivi | ällöttäviesi | Monikon genetiivi | ällöttäviemme |
| Monikon genetiivi | ällöttävienne | Monikon genetiivi | ällöttäviensä |
| Partitiivi | ällöttävää | Partitiivi | ällöttävääni |
| Partitiivi | ällöttävääsi | Partitiivi | ällöttäväämme |
| Partitiivi | ällöttäväänne | Partitiivi | ällöttäväänsä |
| Monikon partitiivi | ällöttäviä | Monikon partitiivi | ällöttäviäni |
| Monikon partitiivi | ällöttäviäsi | Monikon partitiivi | ällöttäviämme |
| Monikon partitiivi | ällöttäviänne | Monikon partitiivi | ällöttäviään |
| Monikon partitiivi | ällöttäviänsä | Inessiivi | ällöttävässä |
| Inessiivi | ällöttävässäni | Inessiivi | ällöttävässäsi |
| Inessiivi | ällöttävässämme | Inessiivi | ällöttävässänne |
| Inessiivi | ällöttävässään | Inessiivi | ällöttävässänsä |
| Monikon inessiivi | ällöttävissä | Monikon inessiivi | ällöttävissäni |
| Monikon inessiivi | ällöttävissäsi | Monikon inessiivi | ällöttävissämme |
| Monikon inessiivi | ällöttävissänne | Monikon inessiivi | ällöttävissään |
| Monikon inessiivi | ällöttävissänsä | Elatiivi | ällöttävästä |
| Elatiivi | ällöttävästäni | Elatiivi | ällöttävästäsi |
| Elatiivi | ällöttävästämme | Elatiivi | ällöttävästänne |
| Elatiivi | ällöttävästään | Elatiivi | ällöttävästänsä |
| Monikon elatiivi | ällöttävistä | Monikon elatiivi | ällöttävistäni |
| Monikon elatiivi | ällöttävistäsi | Monikon elatiivi | ällöttävistämme |
| Monikon elatiivi | ällöttävistänne | Monikon elatiivi | ällöttävistään |
| Monikon elatiivi | ällöttävistänsä | Illatiivi | ällöttävään |
| Illatiivi | ällöttävääni | Illatiivi | ällöttävääsi |
| Illatiivi | ällöttäväämme | Illatiivi | ällöttäväänne |
| Illatiivi | ällöttäväänsä | Monikon illatiivi | ällöttäviin |
| Monikon illatiivi | ällöttäviini | Monikon illatiivi | ällöttäviisi |
| Monikon illatiivi | ällöttäviimme | Monikon illatiivi | ällöttäviinne |
| Monikon illatiivi | ällöttäviinsä | Adessiivi | ällöttävällä |
| Adessiivi | ällöttävälläni | Adessiivi | ällöttävälläsi |
| Adessiivi | ällöttävällämme | Adessiivi | ällöttävällänne |
| Adessiivi | ällöttävällään | Adessiivi | ällöttävällänsä |
| Monikon adessiivi | ällöttävillä | Monikon adessiivi | ällöttävilläni |
| Monikon adessiivi | ällöttävilläsi | Monikon adessiivi | ällöttävillämme |
| Monikon adessiivi | ällöttävillänne | Monikon adessiivi | ällöttävillään |
| Monikon adessiivi | ällöttävillänsä | Ablatiivi | ällöttävältä |
| Ablatiivi | ällöttävältäni | Ablatiivi | ällöttävältäsi |
| Ablatiivi | ällöttävältämme | Ablatiivi | ällöttävältänne |
| Ablatiivi | ällöttävältään | Ablatiivi | ällöttävältänsä |
| Monikon ablatiivi | ällöttäviltä | Monikon ablatiivi | ällöttäviltäni |
| Monikon ablatiivi | ällöttäviltäsi | Monikon ablatiivi | ällöttäviltämme |
| Monikon ablatiivi | ällöttäviltänne | Monikon ablatiivi | ällöttäviltään |
| Monikon ablatiivi | ällöttäviltänsä | Allatiivi | ällöttävälle |
| Allatiivi | ällöttävälleni | Allatiivi | ällöttävällesi |
| Allatiivi | ällöttävällemme | Allatiivi | ällöttävällenne |
| Allatiivi | ällöttävälleen | Allatiivi | ällöttävällensä |
| Monikon allatiivi | ällöttäville | Monikon allatiivi | ällöttävilleni |
| Monikon allatiivi | ällöttävillesi | Monikon allatiivi | ällöttävillemme |
| Monikon allatiivi | ällöttävillenne | Monikon allatiivi | ällöttävilleen |
| Monikon allatiivi | ällöttävillensä | Essiivi | ällöttävänä |
| Essiivi | ällöttävänäni | Essiivi | ällöttävänäsi |
| Essiivi | ällöttävänämme | Essiivi | ällöttävänänne |
| Essiivi | ällöttävänään | Essiivi | ällöttävänänsä |
| Monikon essiivi | ällöttävinä | Monikon essiivi | ällöttävinäni |
| Monikon essiivi | ällöttävinäsi | Monikon essiivi | ällöttävinämme |
| Monikon essiivi | ällöttävinänne | Monikon essiivi | ällöttävinään |
| Monikon essiivi | ällöttävinänsä | Translatiivi | ällöttäväksi |
| Translatiivi | ällöttäväkseni | Translatiivi | ällöttäväksesi |
| Translatiivi | ällöttäväksemme | Translatiivi | ällöttäväksenne |
| Translatiivi | ällöttäväkseen | Translatiivi | ällöttäväksensä |
| Monikon translatiivi | ällöttäviksi | Monikon translatiivi | ällöttävikseni |
| Monikon translatiivi | ällöttäviksesi | Monikon translatiivi | ällöttäviksemme |
| Monikon translatiivi | ällöttäviksenne | Monikon translatiivi | ällöttävikseen |
| Monikon translatiivi | ällöttäviksensä | Monikon instruktiivi | ällöttävin |
| Abessiivi | ällöttävättä | Abessiivi | ällöttävättäni |
| Abessiivi | ällöttävättäsi | Abessiivi | ällöttävättämme |
| Abessiivi | ällöttävättänne | Abessiivi | ällöttävättään |
| Abessiivi | ällöttävättänsä | Monikon abessiivi | ällöttävittä |
| Monikon abessiivi | ällöttävittäni | Monikon abessiivi | ällöttävittäsi |
| Monikon abessiivi | ällöttävittämme | Monikon abessiivi | ällöttävittänne |
| Monikon abessiivi | ällöttävittään | Monikon abessiivi | ällöttävittänsä |
| Monikon komitatiivi | ällöttävine | Monikon komitatiivi | ällöttävineni |
| Monikon komitatiivi | ällöttävinesi | Monikon komitatiivi | ällöttävinemme |
| Monikon komitatiivi | ällöttävinenne | Monikon komitatiivi | ällöttävineen |
| Monikon komitatiivi | ällöttävinensä | Monikon akkusatiivi | ällöttävät |
| Monikon akkusatiivi | ällöttäväni | Monikon akkusatiivi | ällöttäväsi |
| Monikon akkusatiivi | ällöttävämme | Monikon akkusatiivi | ällöttävänne |
| Monikon akkusatiivi | ällöttävänsä | Akkusatiivi | ällöttäväni |
| Akkusatiivi | ällöttäväsi | Akkusatiivi | ällöttävämme |
| Akkusatiivi | ällöttävänne | Akkusatiivi | ällöttävänsä |