| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | uponneet | Monikko | uponneeni |
| Monikko | uponneesi | Monikko | uponneemme |
| Monikko | uponneenne | Monikko | uponneensa |
| Genetiivi | uponneen | Genetiivi | uponneeni |
| Genetiivi | uponneesi | Genetiivi | uponneemme |
| Genetiivi | uponneenne | Genetiivi | uponneensa |
| Monikon genetiivi | uponneiden | Monikon genetiivi | uponneitten |
| Monikon genetiivi | uponneideni | Monikon genetiivi | uponneitteni |
| Monikon genetiivi | uponneidesi | Monikon genetiivi | uponneittesi |
| Monikon genetiivi | uponneidemme | Monikon genetiivi | uponneittemme |
| Monikon genetiivi | uponneidenne | Monikon genetiivi | uponneittenne |
| Monikon genetiivi | uponneidensa | Monikon genetiivi | uponneittensa |
| Partitiivi | uponnutta | Partitiivi | uponnuttani |
| Partitiivi | uponnuttasi | Partitiivi | uponnuttamme |
| Partitiivi | uponnuttanne | Partitiivi | uponnuttaan |
| Partitiivi | uponnuttansa | Monikon partitiivi | uponneita |
| Monikon partitiivi | uponneitani | Monikon partitiivi | uponneitasi |
| Monikon partitiivi | uponneitamme | Monikon partitiivi | uponneitanne |
| Monikon partitiivi | uponneitaan | Monikon partitiivi | uponneitansa |
| Inessiivi | uponneessa | Inessiivi | uponneessani |
| Inessiivi | uponneessasi | Inessiivi | uponneessamme |
| Inessiivi | uponneessanne | Inessiivi | uponneessaan |
| Inessiivi | uponneessansa | Monikon inessiivi | uponneissa |
| Monikon inessiivi | uponneissani | Monikon inessiivi | uponneissasi |
| Monikon inessiivi | uponneissamme | Monikon inessiivi | uponneissanne |
| Monikon inessiivi | uponneissaan | Monikon inessiivi | uponneissansa |
| Elatiivi | uponneesta | Elatiivi | uponneestani |
| Elatiivi | uponneestasi | Elatiivi | uponneestamme |
| Elatiivi | uponneestanne | Elatiivi | uponneestaan |
| Elatiivi | uponneestansa | Monikon elatiivi | uponneista |
| Monikon elatiivi | uponneistani | Monikon elatiivi | uponneistasi |
| Monikon elatiivi | uponneistamme | Monikon elatiivi | uponneistanne |
| Monikon elatiivi | uponneistaan | Monikon elatiivi | uponneistansa |
| Illatiivi | uponneeseen | Illatiivi | uponneeseeni |
| Illatiivi | uponneeseesi | Illatiivi | uponneeseemme |
| Illatiivi | uponneeseenne | Illatiivi | uponneeseensa |
| Monikon illatiivi | uponneisiin | Monikon illatiivi | uponneihin |
| Monikon illatiivi | uponneisiini | Monikon illatiivi | uponneihini |
| Monikon illatiivi | uponneisiisi | Monikon illatiivi | uponneihisi |
| Monikon illatiivi | uponneisiimme | Monikon illatiivi | uponneihimme |
| Monikon illatiivi | uponneisiinne | Monikon illatiivi | uponneihinne |
| Monikon illatiivi | uponneisiinsa | Monikon illatiivi | uponneihinsa |
| Adessiivi | uponneella | Adessiivi | uponneellani |
| Adessiivi | uponneellasi | Adessiivi | uponneellamme |
| Adessiivi | uponneellanne | Adessiivi | uponneellaan |
| Adessiivi | uponneellansa | Monikon adessiivi | uponneilla |
| Monikon adessiivi | uponneillani | Monikon adessiivi | uponneillasi |
| Monikon adessiivi | uponneillamme | Monikon adessiivi | uponneillanne |
| Monikon adessiivi | uponneillaan | Monikon adessiivi | uponneillansa |
| Ablatiivi | uponneelta | Ablatiivi | uponneeltani |
| Ablatiivi | uponneeltasi | Ablatiivi | uponneeltamme |
| Ablatiivi | uponneeltanne | Ablatiivi | uponneeltaan |
| Ablatiivi | uponneeltansa | Monikon ablatiivi | uponneilta |
| Monikon ablatiivi | uponneiltani | Monikon ablatiivi | uponneiltasi |
| Monikon ablatiivi | uponneiltamme | Monikon ablatiivi | uponneiltanne |
| Monikon ablatiivi | uponneiltaan | Monikon ablatiivi | uponneiltansa |
| Allatiivi | uponneelle | Allatiivi | uponneelleni |
| Allatiivi | uponneellesi | Allatiivi | uponneellemme |
| Allatiivi | uponneellenne | Allatiivi | uponneelleen |
| Allatiivi | uponneellensa | Monikon allatiivi | uponneille |
| Monikon allatiivi | uponneilleni | Monikon allatiivi | uponneillesi |
| Monikon allatiivi | uponneillemme | Monikon allatiivi | uponneillenne |
| Monikon allatiivi | uponneilleen | Monikon allatiivi | uponneillensa |
| Essiivi | uponneena | Essiivi | uponneenani |
| Essiivi | uponneenasi | Essiivi | uponneenamme |
| Essiivi | uponneenanne | Essiivi | uponneenaan |
| Essiivi | uponneenansa | Monikon essiivi | uponneina |
| Monikon essiivi | uponneinani | Monikon essiivi | uponneinasi |
| Monikon essiivi | uponneinamme | Monikon essiivi | uponneinanne |
| Monikon essiivi | uponneinaan | Monikon essiivi | uponneinansa |
| Translatiivi | uponneeksi | Translatiivi | uponneekseni |
| Translatiivi | uponneeksesi | Translatiivi | uponneeksemme |
| Translatiivi | uponneeksenne | Translatiivi | uponneekseen |
| Translatiivi | uponneeksensa | Monikon translatiivi | uponneiksi |
| Monikon translatiivi | uponneikseni | Monikon translatiivi | uponneiksesi |
| Monikon translatiivi | uponneiksemme | Monikon translatiivi | uponneiksenne |
| Monikon translatiivi | uponneikseen | Monikon translatiivi | uponneiksensa |
| Monikon instruktiivi | uponnein | Abessiivi | uponneetta |
| Abessiivi | uponneettani | Abessiivi | uponneettasi |
| Abessiivi | uponneettamme | Abessiivi | uponneettanne |
| Abessiivi | uponneettaan | Abessiivi | uponneettansa |
| Monikon abessiivi | uponneitta | Monikon abessiivi | uponneittani |
| Monikon abessiivi | uponneittasi | Monikon abessiivi | uponneittamme |
| Monikon abessiivi | uponneittanne | Monikon abessiivi | uponneittaan |
| Monikon abessiivi | uponneittansa | Monikon komitatiivi | uponneine |
| Monikon komitatiivi | uponneineni | Monikon komitatiivi | uponneinesi |
| Monikon komitatiivi | uponneinemme | Monikon komitatiivi | uponneinenne |
| Monikon komitatiivi | uponneineen | Monikon komitatiivi | uponneinensa |
| Monikon akkusatiivi | uponneet | Monikon akkusatiivi | uponneeni |
| Monikon akkusatiivi | uponneesi | Monikon akkusatiivi | uponneemme |
| Monikon akkusatiivi | uponneenne | Monikon akkusatiivi | uponneensa |
| Akkusatiivi | uponneeni | Akkusatiivi | uponneesi |
| Akkusatiivi | uponneemme | Akkusatiivi | uponneenne |
| Akkusatiivi | uponneensa |