Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on huppu

Taivutusmuodot

MonikkohupullisetMonikkohupulliseni
MonikkohupullisesiMonikkohupullisemme
MonikkohupullisenneMonikkohupullisensa
GenetiivihupullisenGenetiivihupulliseni
GenetiivihupullisesiGenetiivihupullisemme
GenetiivihupullisenneGenetiivihupullisensa
Monikon genetiivihupullistenMonikon genetiivihupullisien
Monikon genetiivihupullisteniMonikon genetiivihupullisieni
Monikon genetiivihupullistesiMonikon genetiivihupullisiesi
Monikon genetiivihupullistemmeMonikon genetiivihupullisiemme
Monikon genetiivihupullistenneMonikon genetiivihupullisienne
Monikon genetiivihupullistensaMonikon genetiivihupullisiensa
PartitiivihupullistaPartitiivihupullistani
PartitiivihupullistasiPartitiivihupullistamme
PartitiivihupullistannePartitiivihupullistaan
PartitiivihupullistansaMonikon partitiivihupullisia
Monikon partitiivihupullisianiMonikon partitiivihupullisiasi
Monikon partitiivihupullisiammeMonikon partitiivihupullisianne
Monikon partitiivihupullisiaanMonikon partitiivihupullisiansa
InessiivihupullisessaInessiivihupullisessani
InessiivihupullisessasiInessiivihupullisessamme
InessiivihupullisessanneInessiivihupullisessaan
InessiivihupullisessansaMonikon inessiivihupullisissa
Monikon inessiivihupullisissaniMonikon inessiivihupullisissasi
Monikon inessiivihupullisissammeMonikon inessiivihupullisissanne
Monikon inessiivihupullisissaanMonikon inessiivihupullisissansa
ElatiivihupullisestaElatiivihupullisestani
ElatiivihupullisestasiElatiivihupullisestamme
ElatiivihupullisestanneElatiivihupullisestaan
ElatiivihupullisestansaMonikon elatiivihupullisista
Monikon elatiivihupullisistaniMonikon elatiivihupullisistasi
Monikon elatiivihupullisistammeMonikon elatiivihupullisistanne
Monikon elatiivihupullisistaanMonikon elatiivihupullisistansa
IllatiivihupulliseenIllatiivihupulliseeni
IllatiivihupulliseesiIllatiivihupulliseemme
IllatiivihupulliseenneIllatiivihupulliseensa
Monikon illatiivihupullisiinMonikon illatiivihupullisiini
Monikon illatiivihupullisiisiMonikon illatiivihupullisiimme
Monikon illatiivihupullisiinneMonikon illatiivihupullisiinsa
AdessiivihupullisellaAdessiivihupullisellani
AdessiivihupullisellasiAdessiivihupullisellamme
AdessiivihupullisellanneAdessiivihupullisellaan
AdessiivihupullisellansaMonikon adessiivihupullisilla
Monikon adessiivihupullisillaniMonikon adessiivihupullisillasi
Monikon adessiivihupullisillammeMonikon adessiivihupullisillanne
Monikon adessiivihupullisillaanMonikon adessiivihupullisillansa
AblatiivihupulliseltaAblatiivihupulliseltani
AblatiivihupulliseltasiAblatiivihupulliseltamme
AblatiivihupulliseltanneAblatiivihupulliseltaan
AblatiivihupulliseltansaMonikon ablatiivihupullisilta
Monikon ablatiivihupullisiltaniMonikon ablatiivihupullisiltasi
Monikon ablatiivihupullisiltammeMonikon ablatiivihupullisiltanne
Monikon ablatiivihupullisiltaanMonikon ablatiivihupullisiltansa
AllatiivihupulliselleAllatiivihupulliselleni
AllatiivihupullisellesiAllatiivihupullisellemme
AllatiivihupullisellenneAllatiivihupulliselleen
AllatiivihupullisellensaMonikon allatiivihupullisille
Monikon allatiivihupullisilleniMonikon allatiivihupullisillesi
Monikon allatiivihupullisillemmeMonikon allatiivihupullisillenne
Monikon allatiivihupullisilleenMonikon allatiivihupullisillensa
EssiivihupullisenaEssiivihupullisenani
EssiivihupullisenasiEssiivihupullisenamme
EssiivihupullisenanneEssiivihupullisenaan
EssiivihupullisenansaMonikon essiivihupullisina
Monikon essiivihupullisinaniMonikon essiivihupullisinasi
Monikon essiivihupullisinammeMonikon essiivihupullisinanne
Monikon essiivihupullisinaanMonikon essiivihupullisinansa
TranslatiivihupulliseksiTranslatiivihupullisekseni
TranslatiivihupulliseksesiTranslatiivihupulliseksemme
TranslatiivihupulliseksenneTranslatiivihupullisekseen
TranslatiivihupulliseksensaMonikon translatiivihupullisiksi
Monikon translatiivihupullisikseniMonikon translatiivihupullisiksesi
Monikon translatiivihupullisiksemmeMonikon translatiivihupullisiksenne
Monikon translatiivihupullisikseenMonikon translatiivihupullisiksensa
Monikon instruktiivihupullisinAbessiivihupullisetta
AbessiivihupullisettaniAbessiivihupullisettasi
AbessiivihupullisettammeAbessiivihupullisettanne
AbessiivihupullisettaanAbessiivihupullisettansa
Monikon abessiivihupullisittaMonikon abessiivihupullisittani
Monikon abessiivihupullisittasiMonikon abessiivihupullisittamme
Monikon abessiivihupullisittanneMonikon abessiivihupullisittaan
Monikon abessiivihupullisittansaMonikon komitatiivihupullisine
Monikon komitatiivihupullisineniMonikon komitatiivihupullisinesi
Monikon komitatiivihupullisinemmeMonikon komitatiivihupullisinenne
Monikon komitatiivihupullisineenMonikon komitatiivihupullisinensa
Monikon akkusatiivihupullisetMonikon akkusatiivihupulliseni
Monikon akkusatiivihupullisesiMonikon akkusatiivihupullisemme
Monikon akkusatiivihupullisenneMonikon akkusatiivihupullisensa
AkkusatiivihupulliseniAkkusatiivihupullisesi
AkkusatiivihupullisemmeAkkusatiivihupullisenne
Akkusatiivihupullisensa