| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hupulliset | Monikko | hupulliseni |
| Monikko | hupullisesi | Monikko | hupullisemme |
| Monikko | hupullisenne | Monikko | hupullisensa |
| Genetiivi | hupullisen | Genetiivi | hupulliseni |
| Genetiivi | hupullisesi | Genetiivi | hupullisemme |
| Genetiivi | hupullisenne | Genetiivi | hupullisensa |
| Monikon genetiivi | hupullisten | Monikon genetiivi | hupullisien |
| Monikon genetiivi | hupullisteni | Monikon genetiivi | hupullisieni |
| Monikon genetiivi | hupullistesi | Monikon genetiivi | hupullisiesi |
| Monikon genetiivi | hupullistemme | Monikon genetiivi | hupullisiemme |
| Monikon genetiivi | hupullistenne | Monikon genetiivi | hupullisienne |
| Monikon genetiivi | hupullistensa | Monikon genetiivi | hupullisiensa |
| Partitiivi | hupullista | Partitiivi | hupullistani |
| Partitiivi | hupullistasi | Partitiivi | hupullistamme |
| Partitiivi | hupullistanne | Partitiivi | hupullistaan |
| Partitiivi | hupullistansa | Monikon partitiivi | hupullisia |
| Monikon partitiivi | hupullisiani | Monikon partitiivi | hupullisiasi |
| Monikon partitiivi | hupullisiamme | Monikon partitiivi | hupullisianne |
| Monikon partitiivi | hupullisiaan | Monikon partitiivi | hupullisiansa |
| Inessiivi | hupullisessa | Inessiivi | hupullisessani |
| Inessiivi | hupullisessasi | Inessiivi | hupullisessamme |
| Inessiivi | hupullisessanne | Inessiivi | hupullisessaan |
| Inessiivi | hupullisessansa | Monikon inessiivi | hupullisissa |
| Monikon inessiivi | hupullisissani | Monikon inessiivi | hupullisissasi |
| Monikon inessiivi | hupullisissamme | Monikon inessiivi | hupullisissanne |
| Monikon inessiivi | hupullisissaan | Monikon inessiivi | hupullisissansa |
| Elatiivi | hupullisesta | Elatiivi | hupullisestani |
| Elatiivi | hupullisestasi | Elatiivi | hupullisestamme |
| Elatiivi | hupullisestanne | Elatiivi | hupullisestaan |
| Elatiivi | hupullisestansa | Monikon elatiivi | hupullisista |
| Monikon elatiivi | hupullisistani | Monikon elatiivi | hupullisistasi |
| Monikon elatiivi | hupullisistamme | Monikon elatiivi | hupullisistanne |
| Monikon elatiivi | hupullisistaan | Monikon elatiivi | hupullisistansa |
| Illatiivi | hupulliseen | Illatiivi | hupulliseeni |
| Illatiivi | hupulliseesi | Illatiivi | hupulliseemme |
| Illatiivi | hupulliseenne | Illatiivi | hupulliseensa |
| Monikon illatiivi | hupullisiin | Monikon illatiivi | hupullisiini |
| Monikon illatiivi | hupullisiisi | Monikon illatiivi | hupullisiimme |
| Monikon illatiivi | hupullisiinne | Monikon illatiivi | hupullisiinsa |
| Adessiivi | hupullisella | Adessiivi | hupullisellani |
| Adessiivi | hupullisellasi | Adessiivi | hupullisellamme |
| Adessiivi | hupullisellanne | Adessiivi | hupullisellaan |
| Adessiivi | hupullisellansa | Monikon adessiivi | hupullisilla |
| Monikon adessiivi | hupullisillani | Monikon adessiivi | hupullisillasi |
| Monikon adessiivi | hupullisillamme | Monikon adessiivi | hupullisillanne |
| Monikon adessiivi | hupullisillaan | Monikon adessiivi | hupullisillansa |
| Ablatiivi | hupulliselta | Ablatiivi | hupulliseltani |
| Ablatiivi | hupulliseltasi | Ablatiivi | hupulliseltamme |
| Ablatiivi | hupulliseltanne | Ablatiivi | hupulliseltaan |
| Ablatiivi | hupulliseltansa | Monikon ablatiivi | hupullisilta |
| Monikon ablatiivi | hupullisiltani | Monikon ablatiivi | hupullisiltasi |
| Monikon ablatiivi | hupullisiltamme | Monikon ablatiivi | hupullisiltanne |
| Monikon ablatiivi | hupullisiltaan | Monikon ablatiivi | hupullisiltansa |
| Allatiivi | hupulliselle | Allatiivi | hupulliselleni |
| Allatiivi | hupullisellesi | Allatiivi | hupullisellemme |
| Allatiivi | hupullisellenne | Allatiivi | hupulliselleen |
| Allatiivi | hupullisellensa | Monikon allatiivi | hupullisille |
| Monikon allatiivi | hupullisilleni | Monikon allatiivi | hupullisillesi |
| Monikon allatiivi | hupullisillemme | Monikon allatiivi | hupullisillenne |
| Monikon allatiivi | hupullisilleen | Monikon allatiivi | hupullisillensa |
| Essiivi | hupullisena | Essiivi | hupullisenani |
| Essiivi | hupullisenasi | Essiivi | hupullisenamme |
| Essiivi | hupullisenanne | Essiivi | hupullisenaan |
| Essiivi | hupullisenansa | Monikon essiivi | hupullisina |
| Monikon essiivi | hupullisinani | Monikon essiivi | hupullisinasi |
| Monikon essiivi | hupullisinamme | Monikon essiivi | hupullisinanne |
| Monikon essiivi | hupullisinaan | Monikon essiivi | hupullisinansa |
| Translatiivi | hupulliseksi | Translatiivi | hupullisekseni |
| Translatiivi | hupulliseksesi | Translatiivi | hupulliseksemme |
| Translatiivi | hupulliseksenne | Translatiivi | hupullisekseen |
| Translatiivi | hupulliseksensa | Monikon translatiivi | hupullisiksi |
| Monikon translatiivi | hupullisikseni | Monikon translatiivi | hupullisiksesi |
| Monikon translatiivi | hupullisiksemme | Monikon translatiivi | hupullisiksenne |
| Monikon translatiivi | hupullisikseen | Monikon translatiivi | hupullisiksensa |
| Monikon instruktiivi | hupullisin | Abessiivi | hupullisetta |
| Abessiivi | hupullisettani | Abessiivi | hupullisettasi |
| Abessiivi | hupullisettamme | Abessiivi | hupullisettanne |
| Abessiivi | hupullisettaan | Abessiivi | hupullisettansa |
| Monikon abessiivi | hupullisitta | Monikon abessiivi | hupullisittani |
| Monikon abessiivi | hupullisittasi | Monikon abessiivi | hupullisittamme |
| Monikon abessiivi | hupullisittanne | Monikon abessiivi | hupullisittaan |
| Monikon abessiivi | hupullisittansa | Monikon komitatiivi | hupullisine |
| Monikon komitatiivi | hupullisineni | Monikon komitatiivi | hupullisinesi |
| Monikon komitatiivi | hupullisinemme | Monikon komitatiivi | hupullisinenne |
| Monikon komitatiivi | hupullisineen | Monikon komitatiivi | hupullisinensa |
| Monikon akkusatiivi | hupulliset | Monikon akkusatiivi | hupulliseni |
| Monikon akkusatiivi | hupullisesi | Monikon akkusatiivi | hupullisemme |
| Monikon akkusatiivi | hupullisenne | Monikon akkusatiivi | hupullisensa |
| Akkusatiivi | hupulliseni | Akkusatiivi | hupullisesi |
| Akkusatiivi | hupullisemme | Akkusatiivi | hupullisenne |
| Akkusatiivi | hupullisensa |