| Monikko | verryttelypuvut | Genetiivi | verryttelypuvun |
| Monikon genetiivi | verryttelypukujen | Partitiivi | verryttelypukua |
| Monikon partitiivi | verryttelypukuja | Inessiivi | verryttelypuvussa |
| Monikon inessiivi | verryttelypuvuissa | Elatiivi | verryttelypuvusta |
| Monikon elatiivi | verryttelypuvuista | Illatiivi | verryttelypukuun |
| Monikon illatiivi | verryttelypukuihin | Adessiivi | verryttelypuvulla |
| Monikon adessiivi | verryttelypuvuilla | Ablatiivi | verryttelypuvulta |
| Monikon ablatiivi | verryttelypuvuilta | Allatiivi | verryttelypuvulle |
| Monikon allatiivi | verryttelypuvuille | Essiivi | verryttelypukuna |
| Monikon essiivi | verryttelypukuina | Translatiivi | verryttelypuvuksi |
| Monikon translatiivi | verryttelypuvuiksi | Monikon instruktiivi | verryttelypuvuin |
| Abessiivi | verryttelypuvutta | Monikon abessiivi | verryttelypuvuitta |
| Monikon akkusatiivi | verryttelypuvut |