Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
4.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka ailahtelee

Taivutusmuodot

MonikkoailahtelevatMonikkoailahtelevani
MonikkoailahtelevasiMonikkoailahtelevamme
MonikkoailahtelevanneMonikkoailahtelevansa
GenetiiviailahtelevanGenetiiviailahtelevani
GenetiiviailahtelevasiGenetiiviailahtelevamme
GenetiiviailahtelevanneGenetiiviailahtelevansa
Monikon genetiiviailahtelevienMonikon genetiiviailahtelevieni
Monikon genetiiviailahteleviesiMonikon genetiiviailahteleviemme
Monikon genetiiviailahtelevienneMonikon genetiiviailahteleviensa
PartitiiviailahtelevaaPartitiiviailahtelevaani
PartitiiviailahtelevaasiPartitiiviailahtelevaamme
PartitiiviailahtelevaannePartitiiviailahtelevaansa
Monikon partitiiviailahteleviaMonikon partitiiviailahteleviani
Monikon partitiiviailahteleviasiMonikon partitiiviailahteleviamme
Monikon partitiiviailahtelevianneMonikon partitiiviailahteleviaan
Monikon partitiiviailahteleviansaInessiiviailahtelevassa
InessiiviailahtelevassaniInessiiviailahtelevassasi
InessiiviailahtelevassammeInessiiviailahtelevassanne
InessiiviailahtelevassaanInessiiviailahtelevassansa
Monikon inessiiviailahtelevissaMonikon inessiiviailahtelevissani
Monikon inessiiviailahtelevissasiMonikon inessiiviailahtelevissamme
Monikon inessiiviailahtelevissanneMonikon inessiiviailahtelevissaan
Monikon inessiiviailahtelevissansaElatiiviailahtelevasta
ElatiiviailahtelevastaniElatiiviailahtelevastasi
ElatiiviailahtelevastammeElatiiviailahtelevastanne
ElatiiviailahtelevastaanElatiiviailahtelevastansa
Monikon elatiiviailahtelevistaMonikon elatiiviailahtelevistani
Monikon elatiiviailahtelevistasiMonikon elatiiviailahtelevistamme
Monikon elatiiviailahtelevistanneMonikon elatiiviailahtelevistaan
Monikon elatiiviailahtelevistansaIllatiiviailahtelevaan
IllatiiviailahtelevaaniIllatiiviailahtelevaasi
IllatiiviailahtelevaammeIllatiiviailahtelevaanne
IllatiiviailahtelevaansaMonikon illatiiviailahteleviin
Monikon illatiiviailahteleviiniMonikon illatiiviailahteleviisi
Monikon illatiiviailahteleviimmeMonikon illatiiviailahteleviinne
Monikon illatiiviailahteleviinsaAdessiiviailahtelevalla
AdessiiviailahtelevallaniAdessiiviailahtelevallasi
AdessiiviailahtelevallammeAdessiiviailahtelevallanne
AdessiiviailahtelevallaanAdessiiviailahtelevallansa
Monikon adessiiviailahtelevillaMonikon adessiiviailahtelevillani
Monikon adessiiviailahtelevillasiMonikon adessiiviailahtelevillamme
Monikon adessiiviailahtelevillanneMonikon adessiiviailahtelevillaan
Monikon adessiiviailahtelevillansaAblatiiviailahtelevalta
AblatiiviailahtelevaltaniAblatiiviailahtelevaltasi
AblatiiviailahtelevaltammeAblatiiviailahtelevaltanne
AblatiiviailahtelevaltaanAblatiiviailahtelevaltansa
Monikon ablatiiviailahteleviltaMonikon ablatiiviailahteleviltani
Monikon ablatiiviailahteleviltasiMonikon ablatiiviailahteleviltamme
Monikon ablatiiviailahteleviltanneMonikon ablatiiviailahteleviltaan
Monikon ablatiiviailahteleviltansaAllatiiviailahtelevalle
AllatiiviailahtelevalleniAllatiiviailahtelevallesi
AllatiiviailahtelevallemmeAllatiiviailahtelevallenne
AllatiiviailahtelevalleenAllatiiviailahtelevallensa
Monikon allatiiviailahtelevilleMonikon allatiiviailahtelevilleni
Monikon allatiiviailahtelevillesiMonikon allatiiviailahtelevillemme
Monikon allatiiviailahtelevillenneMonikon allatiiviailahtelevilleen
Monikon allatiiviailahtelevillensaEssiiviailahtelevana
EssiiviailahtelevananiEssiiviailahtelevanasi
EssiiviailahtelevanammeEssiiviailahtelevananne
EssiiviailahtelevanaanEssiiviailahtelevanansa
Monikon essiiviailahtelevinaMonikon essiiviailahtelevinani
Monikon essiiviailahtelevinasiMonikon essiiviailahtelevinamme
Monikon essiiviailahtelevinanneMonikon essiiviailahtelevinaan
Monikon essiiviailahtelevinansaTranslatiiviailahtelevaksi
TranslatiiviailahtelevakseniTranslatiiviailahtelevaksesi
TranslatiiviailahtelevaksemmeTranslatiiviailahtelevaksenne
TranslatiiviailahtelevakseenTranslatiiviailahtelevaksensa
Monikon translatiiviailahteleviksiMonikon translatiiviailahtelevikseni
Monikon translatiiviailahteleviksesiMonikon translatiiviailahteleviksemme
Monikon translatiiviailahteleviksenneMonikon translatiiviailahtelevikseen
Monikon translatiiviailahteleviksensaMonikon instruktiiviailahtelevin
AbessiiviailahtelevattaAbessiiviailahtelevattani
AbessiiviailahtelevattasiAbessiiviailahtelevattamme
AbessiiviailahtelevattanneAbessiiviailahtelevattaan
AbessiiviailahtelevattansaMonikon abessiiviailahtelevitta
Monikon abessiiviailahtelevittaniMonikon abessiiviailahtelevittasi
Monikon abessiiviailahtelevittammeMonikon abessiiviailahtelevittanne
Monikon abessiiviailahtelevittaanMonikon abessiiviailahtelevittansa
Monikon komitatiiviailahtelevineMonikon komitatiiviailahtelevineni
Monikon komitatiiviailahtelevinesiMonikon komitatiiviailahtelevinemme
Monikon komitatiiviailahtelevinenneMonikon komitatiiviailahtelevineen
Monikon komitatiiviailahtelevinensaMonikon akkusatiiviailahtelevat
Monikon akkusatiiviailahtelevaniMonikon akkusatiiviailahtelevasi
Monikon akkusatiiviailahtelevammeMonikon akkusatiiviailahtelevanne
Monikon akkusatiiviailahtelevansaAkkusatiiviailahtelevani
AkkusatiiviailahtelevasiAkkusatiiviailahtelevamme
AkkusatiiviailahtelevanneAkkusatiiviailahtelevansa