Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
moody
2.
erratic
3.
fickle
US
Muut/tuntemattomat
4.
varying
US
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka
ailahtelee
Taivutusmuodot
Monikko
ailahtelevat
Monikko
ailahtelevani
Monikko
ailahtelevasi
Monikko
ailahtelevamme
Monikko
ailahtelevanne
Monikko
ailahtelevansa
Genetiivi
ailahtelevan
Genetiivi
ailahtelevani
Genetiivi
ailahtelevasi
Genetiivi
ailahtelevamme
Genetiivi
ailahtelevanne
Genetiivi
ailahtelevansa
Monikon genetiivi
ailahtelevien
Monikon genetiivi
ailahtelevieni
Monikon genetiivi
ailahteleviesi
Monikon genetiivi
ailahteleviemme
Monikon genetiivi
ailahtelevienne
Monikon genetiivi
ailahteleviensa
Partitiivi
ailahtelevaa
Partitiivi
ailahtelevaani
Partitiivi
ailahtelevaasi
Partitiivi
ailahtelevaamme
Partitiivi
ailahtelevaanne
Partitiivi
ailahtelevaansa
Monikon partitiivi
ailahtelevia
Monikon partitiivi
ailahteleviani
Monikon partitiivi
ailahteleviasi
Monikon partitiivi
ailahteleviamme
Monikon partitiivi
ailahtelevianne
Monikon partitiivi
ailahteleviaan
Monikon partitiivi
ailahteleviansa
Inessiivi
ailahtelevassa
Inessiivi
ailahtelevassani
Inessiivi
ailahtelevassasi
Inessiivi
ailahtelevassamme
Inessiivi
ailahtelevassanne
Inessiivi
ailahtelevassaan
Inessiivi
ailahtelevassansa
Monikon inessiivi
ailahtelevissa
Monikon inessiivi
ailahtelevissani
Monikon inessiivi
ailahtelevissasi
Monikon inessiivi
ailahtelevissamme
Monikon inessiivi
ailahtelevissanne
Monikon inessiivi
ailahtelevissaan
Monikon inessiivi
ailahtelevissansa
Elatiivi
ailahtelevasta
Elatiivi
ailahtelevastani
Elatiivi
ailahtelevastasi
Elatiivi
ailahtelevastamme
Elatiivi
ailahtelevastanne
Elatiivi
ailahtelevastaan
Elatiivi
ailahtelevastansa
Monikon elatiivi
ailahtelevista
Monikon elatiivi
ailahtelevistani
Monikon elatiivi
ailahtelevistasi
Monikon elatiivi
ailahtelevistamme
Monikon elatiivi
ailahtelevistanne
Monikon elatiivi
ailahtelevistaan
Monikon elatiivi
ailahtelevistansa
Illatiivi
ailahtelevaan
Illatiivi
ailahtelevaani
Illatiivi
ailahtelevaasi
Illatiivi
ailahtelevaamme
Illatiivi
ailahtelevaanne
Illatiivi
ailahtelevaansa
Monikon illatiivi
ailahteleviin
Monikon illatiivi
ailahteleviini
Monikon illatiivi
ailahteleviisi
Monikon illatiivi
ailahteleviimme
Monikon illatiivi
ailahteleviinne
Monikon illatiivi
ailahteleviinsa
Adessiivi
ailahtelevalla
Adessiivi
ailahtelevallani
Adessiivi
ailahtelevallasi
Adessiivi
ailahtelevallamme
Adessiivi
ailahtelevallanne
Adessiivi
ailahtelevallaan
Adessiivi
ailahtelevallansa
Monikon adessiivi
ailahtelevilla
Monikon adessiivi
ailahtelevillani
Monikon adessiivi
ailahtelevillasi
Monikon adessiivi
ailahtelevillamme
Monikon adessiivi
ailahtelevillanne
Monikon adessiivi
ailahtelevillaan
Monikon adessiivi
ailahtelevillansa
Ablatiivi
ailahtelevalta
Ablatiivi
ailahtelevaltani
Ablatiivi
ailahtelevaltasi
Ablatiivi
ailahtelevaltamme
Ablatiivi
ailahtelevaltanne
Ablatiivi
ailahtelevaltaan
Ablatiivi
ailahtelevaltansa
Monikon ablatiivi
ailahtelevilta
Monikon ablatiivi
ailahteleviltani
Monikon ablatiivi
ailahteleviltasi
Monikon ablatiivi
ailahteleviltamme
Monikon ablatiivi
ailahteleviltanne
Monikon ablatiivi
ailahteleviltaan
Monikon ablatiivi
ailahteleviltansa
Allatiivi
ailahtelevalle
Allatiivi
ailahtelevalleni
Allatiivi
ailahtelevallesi
Allatiivi
ailahtelevallemme
Allatiivi
ailahtelevallenne
Allatiivi
ailahtelevalleen
Allatiivi
ailahtelevallensa
Monikon allatiivi
ailahteleville
Monikon allatiivi
ailahtelevilleni
Monikon allatiivi
ailahtelevillesi
Monikon allatiivi
ailahtelevillemme
Monikon allatiivi
ailahtelevillenne
Monikon allatiivi
ailahtelevilleen
Monikon allatiivi
ailahtelevillensa
Essiivi
ailahtelevana
Essiivi
ailahtelevanani
Essiivi
ailahtelevanasi
Essiivi
ailahtelevanamme
Essiivi
ailahtelevananne
Essiivi
ailahtelevanaan
Essiivi
ailahtelevanansa
Monikon essiivi
ailahtelevina
Monikon essiivi
ailahtelevinani
Monikon essiivi
ailahtelevinasi
Monikon essiivi
ailahtelevinamme
Monikon essiivi
ailahtelevinanne
Monikon essiivi
ailahtelevinaan
Monikon essiivi
ailahtelevinansa
Translatiivi
ailahtelevaksi
Translatiivi
ailahtelevakseni
Translatiivi
ailahtelevaksesi
Translatiivi
ailahtelevaksemme
Translatiivi
ailahtelevaksenne
Translatiivi
ailahtelevakseen
Translatiivi
ailahtelevaksensa
Monikon translatiivi
ailahteleviksi
Monikon translatiivi
ailahtelevikseni
Monikon translatiivi
ailahteleviksesi
Monikon translatiivi
ailahteleviksemme
Monikon translatiivi
ailahteleviksenne
Monikon translatiivi
ailahtelevikseen
Monikon translatiivi
ailahteleviksensa
Monikon instruktiivi
ailahtelevin
Abessiivi
ailahtelevatta
Abessiivi
ailahtelevattani
Abessiivi
ailahtelevattasi
Abessiivi
ailahtelevattamme
Abessiivi
ailahtelevattanne
Abessiivi
ailahtelevattaan
Abessiivi
ailahtelevattansa
Monikon abessiivi
ailahtelevitta
Monikon abessiivi
ailahtelevittani
Monikon abessiivi
ailahtelevittasi
Monikon abessiivi
ailahtelevittamme
Monikon abessiivi
ailahtelevittanne
Monikon abessiivi
ailahtelevittaan
Monikon abessiivi
ailahtelevittansa
Monikon komitatiivi
ailahtelevine
Monikon komitatiivi
ailahtelevineni
Monikon komitatiivi
ailahtelevinesi
Monikon komitatiivi
ailahtelevinemme
Monikon komitatiivi
ailahtelevinenne
Monikon komitatiivi
ailahtelevineen
Monikon komitatiivi
ailahtelevinensa
Monikon akkusatiivi
ailahtelevat
Monikon akkusatiivi
ailahtelevani
Monikon akkusatiivi
ailahtelevasi
Monikon akkusatiivi
ailahtelevamme
Monikon akkusatiivi
ailahtelevanne
Monikon akkusatiivi
ailahtelevansa
Akkusatiivi
ailahtelevani
Akkusatiivi
ailahtelevasi
Akkusatiivi
ailahtelevamme
Akkusatiivi
ailahtelevanne
Akkusatiivi
ailahtelevansa